natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Tálibán dobyl území na jihu Afghánistánu

  1. července 2014  20:34

  Afghánská vesnice (ilustrační foto) | foto: PRT Lógar

  Tálibán dobyl území na jihu Afghánistánu

  Talibán si vytvořil po desetidenním boji proti afghánským bezpečnostním složkám základny na jihu Afghánistánu. Koordinovaný útok osmi set tálibánských bojovníků na policejní a vojenská stanoviště začal 19. června. Afghánské bezpečnostní síly se snažily útok odrazit a znovu získat pod kontrolu oblast Sangin v provincii Helmand.

  "Vláda poslala posily do Sanginu, ale Tálibán stále ovládá dvě části Barekzai a Bostanzai," uvedl Hašim Alkozaj, jeden z místních starších.

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  NATO modernizuje svou politiku kyberobrany

  Severoatlantická aliance zmodernizovala svou politiku kyberobrany, aby dala najevo, že s kyberútokem může být nakládáno stejně jako s útokem konvenčními zbraněmi. Nová politika Aliance jasně říká, že velký digitální útok na členský stát spadá pod článek 5 o kolektivní obraně. Ten stanoví, že útok proti jednomu ze členů NATO "má být považován za útok proti všem" a umožňuje tak ostatním členům přijmout opatření proti agresorovi.

  "Poprvé explicitně uvádíme, že oblast kyberprostoru patří pod článek pět Washingtonské smlouvy, doložky o kolektivní obraně. Nestanovujeme přesně za jakých podmínek se musí útok odehrát nebo jaká hranice musí být překročena, aby útok vyvolal kolektivní odpověď NATO a neříkáme, jaká by tato kolektivní odpověď NATO měla být," uvedl náměstek zástupce generálního tajemníka NATO Jamie Shea.

  Zdroj: ZDNet (Velká Británie)

  ---

  Do východní Evropy míří i vojáci přímo z USA

  Američtí vojáci ze Spojených států budou kvůli krizi na Ukrajině vyslaní od října do Evropy, uvedl vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Phillip Breedlove. Vojáci, kteří mají základnu ve Spojených státech, posílí americké jednotky, jež byly v minulých měsících do východní Evropy vyslány z Německa, Itálie a dalších míst v Evropě, aby zintenzivnily pozemní a vzdušné hlídky v Pobaltí, Polsku a Rumunsku.

  Kam dál?
  NATO uvažuje o vyslání jednotek do východní Evropy (10.4. 2014)

  Zdroj: Miami Herald (USA)

  ---

  Summit NATO ve Walesu ohlídá deset tisíc policistů

  Okolo deseti tisíc policistů se přesune do Jižního Walesu kvůli summitu Severoatlantické aliance. Policejní federace uvedla, že do Jižního Walesu budou vysláni policisté z Anglie, zbytku Walesu, Skotska a Severního Irska. Summit se koná 4.-5. září, policisté zde však budou od 26. srpna do 6. září, protože některé protesty jsou ohlášeny již na předcházející víkend.

  "Tato událost (summit NATO) se stane svědkem nasazení prozatím největšího množství policistů do Walesu, policejní opatření kvůli summitu budou sahat od policejní oblasti Gwentu přes jihovýchod Walesu až do jihozápadní Anglie," uvedli ve společném prohlášení Jeff Mapps, předseda Gwenské policejní federace, a Steve Trigg, předseda Policejní federace Jižního Walesu.

  Kam dál?
  Wales se chystá na summit NATO 2014 (1.11. 2013)

  Zdroj: South Wales Argus (Velká Británie)

  ---

  Estonsko je připraveno zpřísnit sankce proti Rusku

  Taavi Roivas, premiér Estonska, je připraven zpřísnit sankce proti Rusku, pokud Moskva nepodnikne kroky k uklidnění situace na východě Ukrajiny, jak požaduje Evropská rada. Podle Roivase by další sankce měly být prosazeny bez ohledu na jejich ekonomický dopad na Finsko a Estonsko, jež mají úzké obchodní vazby s Ruskem. "Neexistuje žádná cena za nezávislost," prohlásil Roivas.

  Finský premiér Alexander Stubb byl ve svých výrocích umírněnější, když naznačil, že prohlášení Evropské rady je pouze snahou vyvíjet na Rusko nátlak. Evropská unie pravděpodobně rozšíří druhou fázi sankcí, než aby zahájila tvrdší třetí fázi, předpokládá Stubb.

  Zdroj: Helsinki Times (Finsko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media