natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sympatizanti IS napadli twitterový účet Centrálního velitelství USA

  13. ledna 2015  14:52

  Radikálové Islámského státu. Ilustrační foto. | foto: You Tube

  Sympatizanti IS napadli twitterový účet Centrálního velitelství USA

  Twitterový účet amerického Centrálního velitelství pro Blízký východ, severní Afriku a střední Asii (CENTCOM) byl napaden hackery, kteří tvrdí, že jednají jménem bojovníků Islámského státu v Iráku a Levantě. „Ve jménu Boha milosrdného, slitovného, kybernetický chalífát pokračuje kyberdžihádem,“stojí v jednom vzkazu, který se objevil na napadeném účtu předtím, než jej USA zrušily.

  V další zprávě zase hackeři varují: „Američtí vojáci, přicházíme, kryjte si záda.“ Kromě těchto vzkazů se na účtu objevil také seznam některých amerických vojáků s jejich telefonními čísly, prezentace nebo mapy. Útočníci napadli také účet CENTCOM na Youtube, kde zveřejnili dvě videa nazvaná „Plameny války – video ISIS“ a „Vojáci pravdy, pokračujte“.

  Kam dál?
  Koalice o víkendu útočila na pozice IS, Bundestag rozhodne o pomoci Kurdům (12.1. 2015)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Ztráta důvěry mezi Ruskem a Západem je katastrofální“, myslí si Gorbačov

  Rozšiřování Severoatlantické aliance do východní Evropy poškodilo evropský bezpečnostní řád. Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov to uvedl v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel. Expanze NATO podle něj znamená „obrat o 180 stupňů, který nás vzdaluje od Pařížské charty z roku 1990, již vytvořily evropské státy, aby ukončily éru studené války“.

  Krize na Ukrajině by pak podle sovětského politického veterána a nositele Nobelovy ceny za mír mohla vést k jaderné válce. „Kvůli nejrůznějším prohlášením a propagandě obou stran se obávám toho nejhoršího,“ upozornil Gorbačov. Pokud někdo ztratí nervy, tak „následující roky nepřežijeme“, dodal.

  Gorbačov se také vyjádřil k sankcím, které vůči Moskvě Západ zavedl. Ty podle něj škodí oběma stranám a vyloučení Ruska z G8 nebylo správné. „Připomíná mi to krevní mstu, která nikam nevede. Sankce nejsou vhodným nástrojem v případě, že chceme udržet vzájemné vztahy.“

  Kam dál?
  Armáda USA se vrací do Evropy, velení chce stovku tanků a obrněnců navíc (7.1. 2015)
  Západ nás utiskuje a vymýšlí pohádky, kritizoval ruský generál (10.12. 2014)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo), RT (Rusko)

  ---

  Muslimové jsou největší obětí islamistického teroru, upozorňuje šéf NATO

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg kvůli vražednému útoku na redakci francouzského satirického magazínu varoval před „házením všech muslimů do jednoho pytle“. „Teroristé jsou zločinci, kteří by se ze svých činů měli zodpovídat. Za činy těchto zločinců bychom neměli vinit žádné náboženství ani národ, ale měli bychom s těmito pachateli bojovat,“ vyzval Stoltenberg.

  Šéf NATO také upozornil, že evropské země čelí teroristickým hrozbám od nejrůznějších radikálních skupin či jednotlivců. Poukázal například na masakr, který v Norsku uskutečnil Anders Breivik. „Byl to bílý křesťan,“ zdůraznil Stoltenberg.

  „Křesťané, muslimové a kdokoli jiný by měli společně bránit univerzální hodnoty. Naše názory se mohou lišit, ale musíme bránit naše hodnoty a také vyvracet předsudky,“ uvedl generální tajemník NATO. Stoltenberg pak také upozornil, že „největší obětí islamistického teroru jsou muslimové. Naprostá většina muslimů odsuzuje teror stejně jako my. Musíme proto společně proti terorismu bojovat,“ uzavřel.

  Kam dál?
  NATO po útocích ve Francii: „Rusko by s námi mělo spolupracovat v boji proti terorismu“ (9.1. 2015)

  Zdroj: Tehran Times (Írán)

  ---

  Stoltenberg: Situace na východě Ukrajiny se trochu zlepšila

  Boje mezi vládními ukrajinskými silami a proruskými rebely se zmírnily. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Šéf NATO však zároveň upozornil, že se „na východě Ukrajiny stále nacházejí ruští vojáci, kteří podporují separatisty“. Stoltenberg také varoval, že celková situace v oblasti je i nadále nestabilní a složitá. „Humanitární podmínky v regionu zůstávají velmi znepokojivé,“ dodal šéf NATO. Od začátku konfliktu na východě Ukrajiny v dubnu minulého roku v něm již zemřelo na 4 700 lidí.

  Kam dál?
  Kvůli ruským cvičením by Aliance měla zvýšit aktivitu v Pobaltí, zní z Polska (9.1. 2015)
  HRW vyzývá Německo k tlaku na Ukrajinu kvůli civilním obětem (7.1. 2015)
  Mistraly dostanete, až bude klid na Ukrajině, vzkázala Paříž Kremlu (5.1. 2015)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Chorvaté si zvolili první prezidentku, stane se jí náměstkyně šéfa NATO

  Kolinda Grabar Kitarovič vyhrála chorvatské prezidentské volby a stane se historicky první chorvatskou prezidentkou. V boji o prezidentské křeslo Kitarovič velmi těsně porazila Iva Josipoviče, když získala 50,74 procent hlasů. Doposud Kitarovič pracovala jako náměstkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance pro veřejnou diplomacii.

  „Teď můžeme oslavovat, ale čeká nás hodně práce, aby naše milovaná země začala vzkvétat. Vyzývám všechny včetně těch, kdo volili pana Josipoviče, aby byli součástí našeho týmu a dali rozpory stranou,“ uvedla nová chorvatská prezidentka. Ačkoli je role chorvatského prezidenta spíše reprezentativní, očekává se, že výsledek voleb bude znamenat větší tlak na vládnoucí sociální demokraty. Kitarovič totiž do boje o prezidentský úřad nominovala hlavní chorvatská opoziční strana Chorvatské demokratické společenství.

  Zdroj: Bloomberg (USA), Dalje (Chorvatsko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media