natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Švýcarský diplomat: Srbové NATO vůbec nepotřebují

  26. listopadu 2013  16:31

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Švýcarský diplomat: Srbové NATO vůbec nepotřebují

  Srbsko vůbec nepotřebuje pro svou integraci do Evropy Severoatlantickou alianci, členství v Evropské unii je mnohem důležitější, uvedl švýcarský velvyslanec v Srbsku Jean-Daniel Ruch. Podle něj Srbové mohou podobně jako Švýcaři usilovat o ekonomickou integraci, ale do vojenské aliance nevstupovat.

  „Osobně nevidím jediný důvod, proč byste měli být v NATO. Můžete zůstat neutrální zemí a stát se členy Evropské unie jako Rakousko, Finsko, Irsko nebo Švédsko,“ uvedl diplomat v rozhovoru pro srbský Dnevnik. Srbsko spolupracuje s NATO od roku 2006 v rámci programu Partnerství pro mír.

  Kam dál?
  Srbsko se nepřipojí k NATO ani CSTO (14.11. 2013)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Díky íránské dohodě je protiraketový deštník NATO zbytečný, tvrdí Lavrov

  Díky nejnovější dohodě o íránském jaderném programu už Severoatlantická aliance svůj systém protiraketové obrany v Evropě vlastně vůbec nepotřebuje, soudí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Až dojde k implementaci dohody s Íránem, takzvaná potřeba protiraketového deštníku bude prostě fuč,“ uvedl Lavrov.

  Systém protiraketové obrany, který NATO v Evropě buduje podle slov Washingtonu proti íránským jaderným hrozbám, je dlouhodobě pro Kreml trnem v oku. Během víkendu se však podařilo dosáhnout průlomové dohody, kdy výměnou za zmírnění sankcí Írán svůj jaderný program razantně omezí.

  Kam dál?
  Evropský protiraketový systém bude funkční v roce 2018 (23.10. 2013)

  Zdroj: Forbes (USA)

  ---

  Pákistánská policie rozprášila demonstraci proti útokům dronů USA

  Pákistánská policie v pondělí zakročila proti aktivistům, kteří zablokovali zásobovací trasu pro nákladní vozy Severoatlantické aliance mezi Pákistánem a Afghánistánem na protest proti útokům amerických bezpilotních letadel. Policejní šéf provincie Chajbar Paštúnchwá Nasir Durrani nařídil svým lidem, aby zabránili demonstrantům zastavovat vozidla a proti některým z nich zahájili policejní šetření.

  Tisíce demonstrantů pod vedením pákistánského politika a bývalé kriketové hvězdy Imrana Khana od soboty blokovaly zásobovací trasy do Afghánistánu. Khanovo Pákistánské hnutí za spravedlnost tak chtělo činit do té doby, než Spojené státy skoncují se svými útoky dronů nad pákistánským územím. Podle policie budou moci od nynějška Khanovi příznivci mírumilovně protestovat výhradně mimo vozovku.

  Kam dál?
  Pákistánci zablokovali zásobovací trasu NATO kvůli útokům dronů (25.11. 2013)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Pákistán představil své vlastní drony

  Pákistán v pondělí představil první dvojici strategických bezpilotních letounů vlastní výroby Burraq a Shahpar. Pákistánské ozbrojené složky považují uvedení vlastních dronů za obrovský úspěch. V budoucnu by mohly stroje sloužit i v různých socio-ekonomických rozvojových projektech. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil šéf ozbrojených sil generál Ashfaq Parvez Kayani a další armádní špičky.

  Kromě ocenění práce pákistánských vědců a inženýrů generál Kayani během slavnostního představení letounů poznamenal, že díky vývoji nového dronu se schopnosti armády zněkolikanásobily. Armáda zavádí drony do svého inventáře zrovna v době, kdy některé politické strany a tisíce lidí protestují proti útokům amerických bezpilotních letounů.

  Kam dál?
  Pákistánským zásobovacím trasám NATO hrozí zablokování (22.11. 2013)

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  ---

  V krajských volbách na Slovensku vyhrál neonacista

  Slovenská neonacistická strana, podle níž je Severoatlantická aliance teroristickou organizací a která žádá vystoupení z eurozóny, vyhrála na Slovensku krajské volby. Marian Kotleba získal v Banskobystrickém kraji 55,5% hlasů.

  Kotleba byl předsedou zakázané neonacistické strany Slovenská pospolitosť - Národní strana, která organizovala protiromské pochody a vyjadřovala sympatie pro nacistický loutkový režim na Slovensku během druhé světové války. Středopravicový kandidát Pavol Freso, jenž vyhrál volby v Bratislavě, označil Kotlebovo vítězství za „těžkou ránu pro demokracii“.

  Zdroj: Las Vegas Sun (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media