natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Svět reaguje na sestřelení letu MH17 na Ukrajině

  21. července 2014  17:53

  Amatérská nahrávka zachycuje zřícení malajsijského letounu na východě Ukrajiny. Ilustrační foto. | foto: You Tube

  Svět reaguje na sestřelení letu MH17 na Ukrajině

  Světoví lídři se kvůli sestřelení dopravního letounu nad Ukrajinou opírají do Ruska. Doposud nejtvrdší postoj zaujal australský premiér Tony Abbott. Podle něj si Moskva nemůže „umýt ruce“ nad tragédií, při které zemřelo 298 lidí. Abbott je tak dalším z řady světových politiků, kteří za pádem Boeingu 777 nad Donbasem vidí ruskou podporu separatistů. Mezitím se začalo mluvit také o tvrdších sankcích a izolaci ruského prezidenta Vladimira Putina.

  Premiér Austrálie, která měla v sestřeleném letadle 36 občanů, od začátku Rusko velmi ostře kritizuje. Pokud se potvrdí, že rebelové ve čtvrtek zapříčinili pád Boeingu 777, Austrálie nepozve ruského prezidenta Vladimira Putina na plánovaný summit G20. „Tomuto chaosu se dalo předejít, pokud by Rusko mělo politickou vůli,“ uvedl premiér Abbott. Na tvrdší postoj EU vůči Rusku už tlačí i britský premiér David Cameron, podle kterého státy EU příliš dlouho ignorovaly důsledky toho, co se děje na Ukrajině.

  Kam dál?
  Raketa vylétla z území separatistů, potvrdil Obama (18.7. 2014)
  Rasmussen žádá okamžité prošetření zřícení malajsijského Boeingu (18.7. 2014)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Ázerbájdžán pokračuje v reformách, aby se přiblížil NATO

  Baku nadále spolupracuje se Severoatlantickou aliancí při reformách, aby se přiblížil standardům NATO. Uvedl to náměstek ázerbájdžánského ministra obrany Kerem Valijev, čímž popřel debatu v médiích o tom, že se země vrací k postsovětskému systému řízení armády.

  „Doposud zastupovalo Ázerbájdžán v centrále NATO sedm lidí a jejich počet se brzy zvýší na deset. Celkem 237 příslušníků ázerbájdžánských ozbrojených složek je nyní na výcviku v zahraničí. Většina z nich je na výcviku v členských zemích NATO včetně Turecka a USA a jen několik je na výcviku v Rusku. Pořizujeme nové systémy NATO a používáme jeho taktiku,“ vysvětlil dále Valijev. Podle něj musí Ázerbájdžánci podstupovat výcvik i v Rusku, jelikož země používá ruskou výzbroj a výstroj.

  Kam dál?
  Appathurai ocenil spolupráci s Ázerbájdžánem (8.7. 2014)

  Zdroj:
  Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Rusko spustilo „posun v bezpečnostním paradigmatu“, NATO odpoví

  Cvičení v Litvě a dalších východoevropských členských zemích Severoatlantické aliance budou častější a větší kvůli ruským krokům na Ukrajině. Uvedl to podplukovník z aliančního velitelství společných sil Hans Houf poté, co jeho tým zkontroloval vojenskou infrastrukturu ve Vilniusu. Podle Houfa v současnosti NATO analyzuje možnosti pro větší cvičení v roce 2015.

  „To je pouze začátek. Již studujeme jak v příštích letech zvýšit aktivitu NATO v regionu a plně integrovat tuto aktivitu do programu našich každoročních cvičení,“ uvedl Houf.

  Kam dál?
  Ministři NATO mají plán připravenosti pro východní Evropu (4.6. 2014)

  Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

  ---

  Berlín je optimistický v otázce dohody na íránském jaderném programu

  Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyslovil optimismus ohledně dohody skupiny 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN plus Německo) s Íránem. Všechny zúčastněné strany podle něj udělají vše pro to, aby do 24. listopadu letošního roku došlo k podpisu stálé dohody o íránském jaderném programu. Podle Steinmeiera doposud došlo k velkému pokroku a obě strany podle něj cítí, že mohou překonat neshody a dohodnout se.

  Komentář

  Vyjednávání ve Vídni skončila bez výsledné dohody, ale souhlasem s posunutím termínu na listopad letošního roku. Obě strany se domnívají, že je potřeba ještě více snahy a času k vytvoření finálního dokumentu.

  Kam dál?
  Velmoci se dohodly s Íránem na postupu o jaderném programu (20.2. 2014)

  Zdroj: FARS News Agency (Írán)

  ---

  NATO o víkendu bojovalo proti Tálibánu, do akce se dostaly i drony

  Severoatlantická aliance o víkendu zakročila hned na několika místech Afghánistánu proti ozbrojencům z hnutí Tálibán. Nejméně 16 ozbrojenců zemřelo při náletech aliančních letounů ve východoafghánské provincii Lógar. Byla mezi nimi i dvojice velitelů Tálibánu.

  V provincii Herát byly proti Tálibánu použity drony a nejméně 12 ozbrojenců při jejich útoku zemřelo. Podle náčelníka místní policie patřili ozbrojenci pod velitele Tálibánu, který je zodpovědný za většinu teroristických útoků v provincii Herát a Badghis. Ani jeden z těchto případů Tálibán zatím nekomentoval.

  Kam dál?
  Afghánistán musí bezpečnostní dohodu podepsat do summitu NATO, varuje Aliance (9.7. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán), Khaama Press (Afghánistán)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media