natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Summit skončil. NATO se dohodlo na obraně Pobaltí

  5. prosince 2019  23:16
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Summit skončil. NATO se dohodlo na obraně Pobaltí

  Po dramatickém dni, který odhalil hluboké rány uvnitř NATO, se účastníci londýnského summitu pokusili jednat jednotně a souhlasili s novým plánem na obranu Pobaltí a Polska. Plán se podařilo schválit i navzdory tureckým výhrůžkám, že jeho přijetí bude blokovat, pokud nebudou splněny jeho požadavky na zařazení kurdských milicí na seznam teroristických organizací. Podle Reuters se však o tomto bodu vůbec nejednalo.

  V závěrečném prohlášení se alianční lídři shodli, že „agresivní akce“ Ruska představují hrozbu pro euroatlantickou bezpečnost a že rostoucí vliv Číny bude pro NATO znamenat novou výzvu. Shodli se také na odhodlání bránit ostatní členy Aliance v souladu s článkem 5 Washingtonské smlouvy.

  Kam dál?
  NATO oficiálně označilo Čínu za „bezpečnostní výzvu“ (4.12. 2019)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Kdy může kyberútok aktivovat článek 5?

  Jak by musel vypadat kybernetický útok, který by donutil NATO k reakci – tedy například i k aktivaci článku Washingtonské smlouvy? V roce 2016 zařadila Aliance kyberprostor mezi možná bojiště budoucích válek. V současnosti však NATO čelí útokům, které nedosahují síly ozbrojené agrese.

  „Nemyslím si, že základní otázkou je, zda je článek 5 aktivován či ne. To, co se nyní děje, je sice pod prahem ozbrojeného útoku, stále to však má strategický význam,“ okomentoval současné dění v kyberprostoru Max Smeets, vedoucí výzkumník v curyšském Centru pro bezpečnostní studia. „Pro Alianci je to velmi obtížné, protože použité prostředky nejsou standardními formami vojenské agrese,“ doplňuje Teija Tiilikainen, ředitelka evropského Centra výjimečnosti pro boj s hybridními hrozbami.

  Kam dál?
  Sítě 5G nesmí být hrozbou, varuje NATO. Pro své členy má nová pravidla (27.10. 2019)

  Zdroj: Fifth Domain (USA)

  ---

  Biden má z Trumpa legraci

  Prezidentský kandidát za demokratickou stranu Joe Biden se rozhodl těžit z uniklého videa, na němž si přední světoví politici dělají legraci z amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zveřejnil proto videoklip, který ze zmíněného videa vychází, a přidává k němu další záběry Trumpových přešlapů. Z nového videoklipu se stal brzy virální hit, který vidělo přes dva miliony lidí.

  „Svět konečně vidí, co je Trump zač,“ říká Biden ve videu. „Neupřímný, špatně informovaný, zkorumpovaný, nebezpečně nekompetentní a podle mého názoru neschopný jakožto světový vůdce.“ Video bylo zveřejněno 30 minut poté, co Trump přistál na americké půdě, v souladu s Bidenovou politikou nekritizovat prezidenta, pokud je na zahraniční cestě.

  Kam dál?
  Biden varoval před zánikem NATO, kdyby Trump znovu zvítězil (8.7. 2019)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Putin se bojí militarizace vesmíru

  NATO, USA a Rusko mají novou oblast, o niž budou soupeřit – vesmír. Ruský prezident Vladimir Putin již varoval před tím, že Spojené státy a NATO na vesmír nahlíží jako na budoucí dějiště bojových operací a pokouší se o jeho obsazení zbraněmi. Tento postup označil jako nebezpečný.

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že není v zájmu Aliance vysílat do vesmíru zbraně a že „přístup Aliance k vesmíru zůstane plně v souladu s mezinárodním právem“, které jeho militarizaci zakazuje.

  Kam dál?
  NATO vstupuje do vesmíru. Chce chránit satelity svých členů a spojenců (28.6. 2019)

  Zdroj: CNBC (USA)

  ---

  NATO odsouhlasilo nejsilnější varování vůči Rusku za dobu své existence

  Představitelé Severoatlantické aliance použili ve svém společném prohlášení k londýnskému summitu velmi ostrá vyjádření vůči Rusku. Co se Ruska týká, šlo o nejostřejší alianční prohlášení vůbec. Takovéto jednání vůči režimu Vladimira Putina je o to překvapivější, že jeden z předních aliančních státníků, francouzský prezident Emannuel Macron, vyjádřil přání, aby Aliance své vztahy s Ruskem do jisté míry narovnalo.

  Poprvé byla v prohlášení také zmíněna Čína. Členské země se v prohlášení mimo jiné zavázaly, že se při budování sítě 5G budou spoléhat na „bezpečné a odolné systémy“, což je pravděpodobně reakce na pochybnosti ohledně bezpečnosti sítí společnosti Huawei.

  Kam dál?
  Čelní představitelé NATO budou poprvé projednávat čínskou hrozbu, tvrdí americká velvyslankyně (21.11. 2019)

  Zdroj: Sky News (Velká Británie)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu