natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Summit NATO v roce 2014 bude hostit Velká Británie

  30. září 2013  17:43

  Britský premiér David Cameron | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Summit NATO v roce 2014 bude hostit Velká Británie

  Poprvé od roku 1990 bude Velká Británie hostit summit Severoatlantické aliance, ohlásil britský premiér David Cameron. Summit se uskuteční na pozadí stahování aliančních jednotek z Afghánistánu a s přetrvávajícími výzvami v podobě škrtů v obranných rozpočtech členských zemí. Podle Camerona bude summit "významným momentem v historii Aliance. Navíc bude také příležitostí uznat podíl a oběť britských vojáků a vojaček v alianční misi ISAF v Afghánistánu." Summit NATO bude dle Cameronových slov stěžejní i v zajištění, že Aliance zůstane důležitou, moderní a adaptabilní silou pro 21. století.

  "Pro Británii je to výborná zpráva. Potvrzuje to vedoucí roli, již naše země jak v NATO, tak na mezinárodní scéně nadále hraje. Co do bojové efektivity představují britské jednotky druhou nejsilnější armádu v Alianci," vyzdvihl význam země i britských ozbrojených sil v kontextu informace o uspořádání summitu bývalý náčelník generálního štábu sir David Richards.

  Kam dál?
  Plány kompletního stažení z Afghánistánu neexistují, říká generál z ISAF (4.9. 2013)
  Škrty ohrozí naše vojenské schopnosti, varuje nový šéf britských ozbrojených složek (23.8. 2013)

  Zdroj: Independent (Velká Británie)

  ---

  Čínská protiraketová obrana v Turecku budí u NATO obavy

  Skutečnost, že Turecko v tendru na vybudování systému protiraketové a protivzdušné obrany vybralo čínskou firmu, pro něj může představovat vojenské, ale i politické komplikace. Ani Ankara totiž v současnosti neví, jak moc bude moci tento systém sestávající se z radaru, odpalovacího zařízení a raket být integrován se stávajícími národními a aliančními prostředky. Podle odborníků je zvláště integrace s aliančními systémy nepravděpodobná. To by znamenalo, že Turecko ztratí polovinu svého radarového obrazu. "NATO má technické schopnosti na to, izolovat architekturu turecké vzdušné obrany," nechal se s vysvětlením slyšet nejmenovaný alianční představitel. Podle bezpečnostních analytiků jsou data zajišťovaná systémy NATO přísně tajná a nemůžou být nainstalovaná do jakýchkoliv čínských systémů.

  "Jak může Turecko, které je chráněné zařízením NATO, ignorovat obavy Aliance a rozhodnout se, že jeho vzdušný obranný systém nebude vybudován spřátelenou zemí?" reagoval plamenně na výsledky tendru zástupce NATO v Ankaře. Podle něj je pokývnutí Turecka směrem k Šanghajské organizaci pro spolupráci, jejímiž členy jsou Rusko, Čína a země Střední Asie, jasný náznak, že Turecko již nebude natolik důvěryhodným spojencem jako doposud.

  Kam dál?
  Turecku protiraketovou obranu postaví Číňané (27.9. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Chicagský fond NATO podpoří centrum umění

  Až čtvrt milionu dolarů ze soukromých zdrojů daruje nadace odkazu NATO na podporu finanční revitalizace Centra umění v chicagském Beverly (BAC), oznámil starosta Rahm Emanuel. Umělecké centrum Beverly je neziskovou organizací, která nabízí především vzdělávací programy v oblasti umění a uměleckého vyžití pro místní obyvatele.

  "Naše komunita by byla zdevastovaná, pokud by se měly dveře Centra umění nadobro uzavřít," uvedl a následně poděkoval za získání finančních prostředků ze strany aliančního fondu představitel Centra Alderman Matt O’Shea.

  Zdroj: eNews Park Forest (USA)

  ---

  V Afghánistánu bylo zabito 14 povstalců

  Nejméně 14 bojovníků Tálibánu bylo podle afghánského ministerstva vnitra zabito při společné operaci aliančních jednotek ISAF a afghánských bezpečnostních sil. Afghánská policie, armáda i zpravodajské služby se společně s aliančními jednotkami podílely na dané operaci provedené v celkem sedmi provinciích Afghánistánu, uvedlo ministerstvo.

  Dalších 12 ozbrojenců bylo při rozsáhlé akci zadrženo, nejméně tři pak byli zraněni. Afghánské a koaliční síly při operaci zabavily také množství zbraní, střeliva a výbušnin. Tálibán se k výsledkům zátahu zatím nevyjádřil.

  Kam dál?
  Síly NATO a Afghánistánu odrazily útok Tálibánu na hranicích s Pákistánem (2.9. 2013)

  Zdroj: Khaama (Afghánistán)

  ---

  Reforma Aliance je nevyhnutelná, tvrdí kandidát na jejího šéfa

  Severoatlantická aliance musí projít transformací, aby se v budoucnu lépe vyrovnávala s bezpečnostní problematikou, nechal se slyšet bývalý italský ministr zahraničí a v současnosti jediný vážný kandidát na post šéfa NATO, Franco Frattini. Podle Frattiniho by se Aliance měla více soustředit na pomoc zemím zasaženým válkou s výstavbou či přestavbou státních institucí a bezpečnostního aparátu. NATO kvůli tomu bude muset dle Frattiniho zůstat zapojené v pomoci Afghánistánu i po roce 2014 a podobnou roli NATO by mohlo mít i v Libyi. Ve Frattiniho očích by měla Aliance spíše garantovat stabilitu, než vést vojenské akce.

  "Pro mě je velice důležité mluvit o výstavbě a přestavbě institucí. Po válce musíme udržet mír a stabilitu. Jinak bychom marnili čas, zdroje i lidské životy," prohlásil Frattini, který se zároveň zasazuje o to, aby Evropa hrála v Alianci významnější roli, z čehož by profitovaly jak Spojené státy, tak samotná Evropa. Další podstatnou kapitolou v budoucí transformaci NATO je pak optimalizace využívání aliančních zdrojů. Evropa by se podle něj měla například zaměřit na společný obranný trh a průmysl, aby se zabránilo konkurenci mezi evropskými zeměmi na poli stejných vojenských produktů

  Kam dál?
  Británie varuje EU, aby se nesnažila ovládat obranný průmysl (11.9. 2013)

  Zdroj: All Voices (USA)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media