Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg varuje před průmyslovou špionáží

16. července 2019  16:22
Jens Stoltenberg (archivní snímek) | foto: NATO Photos

Stoltenberg varuje před průmyslovou špionáží

Kanada a další členové NATO čelí ze strany cizích mocností rostoucí hrozbě špionáže – včetně průmyslové špionáže, oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Prohlášení přišlo jako reakce na otázku novinářů týkající se čínské hrozby a pokračujícího vyšetřování Národní mikrobiologické laboratoře v kanadském Winnipegu. Ta slouží k výzkumu nebezpečných patogenů, například Eboly. Dle předběžných zpráv z vyšetřování „administrativních pochybení“ mohlo dojít i k „porušení důležitých zásad“. Veřejnosti však žádné nebezpečí nehrozí.

V reakci na zvýšenou aktivitu cizích tajných služeb založilo NATO nové oddělení pro tajné služby, aby zlepšilo jejich spolupráci. „Tento případ se týká průmyslové špionáže, tedy něčeho, co řeší civilní kontrarozvědka, ale samozřejmě to ovlivňuje i ozbrojené síly a vojenskou rozvědku, takže to bereme velmi vážně,“ dodal k situaci Stoltenberg.

Kam dál?
Tajné služby: V Česku sílí čínská špionáž, Rusko využívá ambasádu (3.12. 2018)

Zdroj: Global News (Kanada)

---

Zbraně do Turecka budeme posílat i nadále, říká ruský zákonodárce

Podle předsedy zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonida Slutského je dodávka protiletadlového systému S-400 teprve „první vlaštovkou“ v nové éře spolupráce mezi Moskvou a Ankarou. „Jsem přesvědčen že bychom tuto spolupráci měli rozvíjet všemi možnými způsoby,“ dodal.

Spojeným státům se turecké sbližování s Ruskem nelíbí a hrozí, že na Turecko uvalí sankce a vyškrtne jej z projektu letounů F-35. Turečtí představitelé, včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, však odmítli své postoje přehodnotit. Turecký prezident dokonce dohodu o nákupu nového protiletadlového systému označil jako „nejdůležitější dohodu v naší moderní historii“.

Kam dál?
Turecko získalo novou zbraň. Není však slučitelná se systémy NATO (15.7. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Německá ministryně obrany mění působiště. Čeká ji post předsedkyně Evropské komise

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen oznámila rezignaci na svůj stávající post, aby se mohla věnovat přípravě na úlohu předsedkyně Evropské komise. „Zítra požádám Evropský parlament o důvěru. Nehledě na výsledek ve středu odstoupím z pozice ministryně obrany, abych mohla veškerou svou energii věnovat službě Evropě,“ napsala politička na svém Twitteru.

Očekává se, že Evropský parlament Ursulu von der Leyen, která byla vybrána jako kompromisní kandidát na poslední chvíli, ve funkci potvrdí. Měla by tak nahradit předchozího předsedu EK Jeana-Claudea Junckera.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Na vojenské přehlídce v Paříži se předvedl i létající voják budoucnosti

Francouzský vynálezce, někdejší mistr světa v závodech na vodních skútrech a člen záloh francouzské armády Frank Zapata předvedl na pařížské vojenské přehlídce své proudové vznášedlo. S puškou v ruce se na něm prolétl nad hlavami zúčastněných, mezi kterými nechyběli ani francouzský prezident Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkel.

Podle ministra ozbrojených sil Florence Parlyho může tato technologie posloužit jako výbava létajících vojáků budoucnosti. Vznášedla by dle něj mohla nalézt využití také v zásobování. Zařízení je schopno dosáhnout rychlosti až 190 kilometrů za hodinu a ve vzduchu vydrží přibližně 10 minut. Současná verze vznášedla, jehož vývoj spolufinancovala francouzská armáda, vyjde na 250 000 dolarů.

Kam dál?
Přehlídka v Paříži jako ukázka evropské vojenské spolupráce (15.7. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

NATO zahájilo cvičné námořní manévry v Bulharsku

Bulharsko, Spojené státy, Albánie, Belgie, Řecko, Itálie, Polsko, Rumunsko a Turecko – všechny tyto státy se pod dohledem Společného námořního velitelství NATO zapojily do devítidenního cvičení Breeze 19 u bulharských břehů. Cvičení se účastní vojáci z celkem 11 aliančních zemí.

Cvičení bude probíhat nedaleko města Varna a jeho hlavními cíli je zlepšit vzájemnou interoperabilitu a spolupráci a otestovat schopnosti bulharského námořnictva.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.