natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg: Řecko by nemělo omezovat své výdaje na obranu

  1. července 2015  16:13
  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  Stoltenberg: Řecko by nemělo omezovat své výdaje na obranu

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvedl, že Řecko coby člen NATO v jižní Evropě hrálo důležitou roli a nemělo by škrtat ve svých výdajích na obranu. Podle Stoltenberga řecká vláda vždy zdůrazňovala svůj zájem být spolehlivým členem NATO – odchod z eurozóny by tedy pravděpodobně Alianci neovlivnil. Generální tajemník předpokládá, že Řecko bude nadále vydávat 2 % HDP na obranu, protože žádný člen řecké vlády nespojoval finanční krizi s členstvím v NATO.

  Kam dál?
  Řecká dluhová krize: hrozí i odchod z NATO a nová vlna uprchlíků (30.6. 2015)

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Třetina občanů EU chce NATO nahradit armádou EU

  Každý třetí člověk ve Velké Británii, Francii a Německu věří, že by Evropská unie měla mít vlastní armádu a nespoléhat se na NATO. Alespoň to tvrdí průzkum ICM Research pro agenturu Sputnik. Již v březnu s touto úvahou přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, společnou armádu EU chtěl využít pro odpověď na hrozby členům Unie a sousedním státům.

  Průzkum, který proběhl začátkem května na vzorku 4 096 lidí, dále ukázal, že méně než polovina respondentů v Německu a Velké Británii je nadšena z přítomnosti jednotek NATO na svém území.

  Kam dál?
  USA posílí nové jednotky velmi rychlé reakce NATO (23.6. 2015)

  Zdroj: Sputnik News (Rusko)

  ---

  Pentagon: Afghánské síly jsou nedostatečné pro boj s Tálibánem

  Během posledních šesti měsíců zaznamenaly afghánské bezpečnostní síly 60% nárůst počtu obětí v porovnání s rokem 2014. Podle Pentagonu většina z obětí patřila k policii, která je stále nedostatečně vybavena k potírání trestných činů páchaných Tálibánem a udržování získaného území. V policii slouží zhruba polovina z více než 300 000 členů afghánských bezpečnostních sil, které mají nyní na starost veškeré boje.

  Ačkoliv jsou policie a její pomocné milice klíčové pro ochranu režimu, stále je pronásledují problémy s korupcí, špatným vedením a taktikou. Vysoký počet obětí v řadách policie přičítá zpráva Pentagonu jejich nasazení na izolovaných kontrolních stanovištích, nedostatečnému výcviku a výzbroji. Prezident USA Barack Obama i z tohoto důvodu pozdržel stahování amerických jednotek a ponechává v Afghánistánu 9 800 vojáků až do konce tohoto roku.

  Kam dál?
  Příznivci IS získávají území v Afghánistánu (30.6. 2015)
  Během útoku Tálibánu bylo zabito 11 afghánských vojáků (29.6. 2015)

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  NATO si připomíná výročí 60 let od přistoupení Německa

  Návštěvou Německa připomíná generální tajemník NATO Jens Stoltenberg výročí 60 let země v Severoatlantické alianci. Německo přistoupením k NATO stmelilo národ do role „stabilní kotvy ve středu NATO,“ prohlásil Stoltenberg před publikem, v němž seděla i ministryně obrany Ursula von der Leyen a ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier. K připomenutí výročí předal generální tajemník ministru zahraničí pamětní knihu z produkce archivů NATO a soubor skic amerického umělce Manuela Bromberga, na nichž je zobrazen západoněmecký kancléř Konrad Adenauer na jeho prvním zasedání ministrů NATO v Paříži.

  Zdroj: NATO

  ---

  Rusko přezkoumá rozhodnutí o nezávislosti pobaltských států

  Rusko prověřuje právní stránku rozhodnutí Státní rady SSSR z roku 1991, kterým byla uznána nezávislost pobaltských republik. Tento krok následuje loňské rozhodnutí Úřadu ruského generálního prokurátora o nezákonnosti předání Krymu Ukrajině v roce 1954. Estonsko, Lotyšsko a Litva byly okupovány Sovětským svazem po desetiletí a nyní jsou členy NATO. Aliance během posledních měsíců na několika schůzkách řešila způsob ochrany Pobaltí před ruskou hrozbou.

  Nejvyšší velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove považuje další ruské kroky za nevypočitatelné a nebezpečné. Pentagon již odhalil plány na umístění stovek tanků, dělostřelecké techniky a 5 000 vojáků do regionu – odpověď na ruskou invazi na Ukrajinu a hrozbu členům NATO. Bylo by to vůbec poprvé, kdy Washington umístil těžkou vojenskou techniku do nových států Aliance, které byly dříve pod kontrolou Moskvy.

  Kam dál?
  Žádné závody ve zbrojení, ale musíme zůstat v bezpečí, řekl šéf NATO (24.6. 2015)
  Rusko může reagovat na pozvánku Černé Hory do NATO (29.6. 2015)

  Zdroj: Ukraine Today (Ukrajina)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media