Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg: NATO je připraveno na konflikt v Evropě

Vydáno 10.01.2022
Severoatlantická aliance vyzvala před vzájemnou schůzkou Moskvu, aby se vzdala agresivní zahraniční politiky a přistoupila ke spolupráci se Západem.  

Jens Stoltenberg na summitu NATO 2021 v Bruselu | foto: NATO Photos

Zároveň Aliance varovala Rusko, že je připravena na konflikt v Evropě, pokud by jednání, které má za cíl odvrátit ruskou invazi na Ukrajinu, selhalo.

„Jsem si vědom ruské historie. Po staletí se Rusko potýká s konflikty se svými sousedy. Avšak Rusko má nyní alternativu – spolupracovat s NATO,“ uvedl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Rusko, které u hranic s Ukrajinou nahromadilo okolo sto tisíc vojáků, odmítá plánování invaze, avšak varuje před možnou vojenskou akcí, pokud nebudou vyslyšeny jeho požadavky na bezpečnostní záruky týkající se Ukrajiny a akcí NATO na východním křídle Aliance.

„Je možné najít společnou diplomatickou cestu i způsob, jak reagovat na ruské obavy. Nicméně riziko ozbrojeného konfliktu stále přetrvává. Alianční politika odstrašování je silná a věrohodná, avšak musíme být připraveni na nejhorší scénář budoucího vývoje na Ukrajině,“ upozornil Stoltenberg Moskvu na připravenost Aliance na ozbrojený konflikt v Evropě.

Zdroj: The Financial Times (USA)

jan; natoaktual.cz