Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg: NATO rozmístí v Polsku a Pobaltí čtyři vojenské prapory

14. června 2016  17:07
Cvičení „Anakonda 16" v Polsku | foto: DO RSZ

Stoltenberg: NATO rozmístí v Polsku a Pobaltí čtyři vojenské prapory

Logo summit NATO ve Varšavě

Severoatlantická aliance nasadí na svém východním křídle čtyři mnohonárodní prapory. Ve světle ruské agresivity na Ukrajině tím chce podpořit Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. „Nasazení vyšle jasný signál, že NATO je připraveno bránit své spojence,“ prohlásil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. „Naše obrana a odstrašení však nebudou spočívat pouze v těchto čtyřech praporech, ty jsou součástí větší změny postoje, kterou NATO kvůli výzvám provádí,“ dodal Stoltenberg.

Změnou přístupu měl Stoltenberg na mysli zejména plošné zvyšování výdajů na obranu členských států a rozšíření Sil rychlé reakce NATO. Počet vojáků schopných kdekoliv rychle zareagovat na ohrožení Aliance se nyní ztrojnásobí, z původních 13 000 se počet vyšplhá až na 40 000.

O rozmístění vojáků na východním křídle Aliance se hovoří již delší dobu, formálně se ale vše potvrdí až na červencovém summitu NATO ve Varšavě.

Kam dál?
Nabídka států V4 vyslat vojáky do Pobaltí je klíčová, tvrdí Vershbow (29.5. 2016)

Zdroj: CNN (USA)

---

Bundeswehru se při cestě letadlem do Mali ztratila munice

Německým vojákům se při cestě do Mali civilním letadlem společnosti Air France ztratilo přes 880 nábojů. Podle německého ministerstva obrany plnou zodpovědnost za ztrátu nese právě společnost Air France, která bednu s municí ztratila během mezipřistání v Paříži. Vojáci letěli z Berlína do Bamaka, hlavního města Mali. Německo se v Mali účastní mise Evropské unie, přičemž na 200 německých vojáků pomáhá s výcvikem malijských vojáků. Zároveň se také Němci podílejí na misi OSN v Mali (MINUSMA).

Kam dál?
Čeští vojáci budou v Afghánistánu ještě nejméně dva roky (18.4. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rotující jednotky NATO jsou nejlepší volbou pro východní Evropu, tvrdí americký generál

Pro východní křídlo Aliance jsou rotující jednotky lepší volbou než stálé základny, prohlásil náčelník generálního štábu americké armády Mark Milley. Podle jeho slov se tak navíc dá velmi dobře testovat, jak jsou Američané schopni přemisťovat větší počty vojáků. Kvůli nedostatečné infrastruktuře na východním křídle Aliance se rotováním také snižují potenciální náklady na novou výstavbu. Východní křídlo NATO by mělo být posíleno o 4 000 vojáků.

Kam dál?
V Polsku začaly manévry Anakonda. Největší od pádu komunismu (7.6. 2016)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Polsko a Pobaltí chtějí kvůli Rusku novou protivzdušnou obranu

Posílení východního křídla NATO je jenom symbolické, Rusko to před útokem neodradí, alespoň to tvrdí političtí představitelé z Pobaltí a Polska. Zatímco představitelé těchto států vítají nově slíbené jednotky, posilování obrany jejich zemí by mělo pokračovat dále. Na setkání ministrů obrany členských zemí Aliance, které se tento týden koná v Bruselu, představí Polsko a Pobaltí návrh nové protivzdušné obrany. „Musíme mít možnost zastavit případnou vzdušnou agresi Ruska,“ tvrdí litevský ministr obrany Juozas Olekas. „Spolu s Poláky, Estonci a Lotyši diskutujeme o vytvoření regionálního systému protivzdušné obrany středního dosahu,“ doplnil Olekas. S výstavbou obrany před ruskými letadly a raketami by podle něj měly pomoct i západní státy.

Kam dál?
Pentagon: NATO postrádá sílu k obraně proti „ruské agresi“ v Evropě (10.6. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Británie by měla odejít z nefungující EU a dát miliony na NATO, tvrdí Lord Owen

Severoatlantická aliance by v případě britského odchodu z Evropské unie (EU) měla dostat navíc ušetřené miliony liber z královské pokladny. To je názor bývalého britského ministra zahraničí Davida Owena, podle kterého diplomati v Bruselu vědomě oslabují Alianci a posilují vojenskou pozici EU. „NATO je nejefektivnější mezinárodní obrannou organizací na světě. Neměla by proto být nahrazena společnou evropskou armádou,“ sdělil Owen. Na druhou stranu generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že odchod Británie z EU by znamenal roztříštění bezpečnostního prostředí v celé Evropě.

Kam dál?
Brexit by byl pro vliv EU katastrofou (13.6. 2016)

Zdroj: Express (Velká Británie)

mad; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.