Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stíhačky NATO v Pobaltí zachytily tři ruská letadla v jednom týdnu

Vydáno 27.02.2019

Letoun Il-76MD ruské armády (ilustrační foto) | foto: MOD RF

Stíhačky NATO v Pobaltí zachytily tři ruská letadla v jednom týdnu

Stíhačky Severoatlantické aliance v Pobaltí byly nuceny vzlétnout třikrát během jednoho týdne kvůli ruským letadlům, uvedlo litevské ministerstvo obrany. Ve všech třech případech se jednalo o zachycení letounů letících z Kaliningradu do Ruska. Letadla nepředložila své letové plány a nefungovaly jim palubní transpondéry. V tomto týdnu se jednalo o transportní letoun Antonov An-26, tanker Iljušin Il-78 a stíhačku Suchoj Su-30SM.

K podobným incidentům, kdy se ruská letadla přiblíží k vzdušnému prostoru NATO, dochází v Pobaltí poměrně často. Alianční stíhačky z Litvy a Estonska následně musí vzlétnout, aby je zachytily.

Kam dál?
Stíhačky NATO budou cvičit nad Estonskem (11.2. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Porošenko: Ukrajina posiluje pozice, kde hrozí střet s Ruskem

Ukrajina rozmisťuje vojáky a vzdušné síly na místech, kde hrozí nebezpečí z Ruska. „Příslušné jednotky byly vytvořeny tam, kde existuje potenciální hrozba,“ oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ukrajina navíc posílila protivzdušnou obranu a zformovala několik nových bojových brigád a jednotek operační, logistické a technické podpory.

„Byla odvedena značná práce na reformě ukrajinských ozbrojených sil, aby splňovaly standardy Severoatlantické aliance,“ dodal Porošenko.

Kam dál?
Porošenko: Ukrajinská armáda splní standardy NATO do roku 2020 (11.1. 2019)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Gottemoeller navštívila Maďarsko

Zástupkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Rose Gottemoeller navštívila Maďarsko, kde se setkala s ministrem zahraničí Péterem Szijjártó a ministrem obrany Tiborem Benko. V proslovu, který pronesla na konferenci ministerstva zahraničí, se soustředila především na Rusko. „Rusko stále odmítá a podkopává pravidla a instituce, které tvoří stabilitu, prosperitu a mír v Evropě i ve světě po mnoho desetiletí,“ prohlásila náměstkyně a kritizovala zemi za porušení jaderné dohody INF.

Zároveň však podpořila vedení dialogu s Ruskem, jehož ukončení by podle ní „pouze zvýšilo riziko nesprávné interpretace jednání na jedné či druhé straně.“ Gottemoeller také poděkovala Maďarsku za podporu Ukrajině v konfliktu s Ruskem a podpořila konání Komise NATO-Ukrajina.

Kam dál?
USA žádají, aby Maďarsko přestalo blokovat jednání Ukrajiny s NATO (14.12. 2018)

Zdroj: NATO

---

Srbsko získalo další ruské letouny a eskaluje závod ve zbrojení s Chorvatskem

Do Srbska dorazila dodávka čtyř stíhaček ruské výroby MiG-29, což by mohlo zvýšit vliv Moskvy na Balkáně a napětí v regionu. Stíhačky, které pochází z Běloruska, je nejprve třeba modernizovat. Poté bude mít Srbsko 14 operačních letounů MiG-29. „Naše vzdušné síly nebyly v posledních desetiletích silnější,“ prohlásil srbský ministr obrany Aleksandar Vulin.

Srbsko závodí ve zbrojení se sousedním Chorvatskem, které je členem Severoatlantické aliance. Chorvatsku se v nedávné době nepodařilo získat dvanáct stíhaček F-16 z Izraele.

Kam dál?
NATO vyzývá Bosnu a Hercegovinu ke spolupráci. Za vzor jí dává Srbsko (10.1. 2019)

Zdroj: Time (USA)

---

Lotyšsko chce investovat 50 milionů eur ročně do vojenské infrastruktury

Lotyšské ministerstvo obrany plánuje investovat do vojenské infrastruktury 50 milionů eur ročně v období 2019-2022. „Kontinuální investice do infrastruktury na pravidelné bázi posílí podporu, kterou jako hostitelský národ, poskytujeme našim spojencům,“ uvedl lotyšský ministr obrany Artis Pabriks. Do lotyšské vojenské infrastruktury investují také Severoatlantická aliance a Spojené státy.

Většina financí bude investována do rozšíření základny v Adaži. Na summitu NATO v Bruselu bylo rozhodnuto, že právě v Adaži vznikne velitelství mnohonárodní divize Sever. Zbylé finance budou poskytnuty na rozvoj dalších zařízení, jako jsou například muniční sklady.

Kam dál?
Estonsko uspořádalo vojenskou přehlídku k výročí nezávislosti (25.2. 2019)

Zdroj: Baltic Course (Lotyšsko)