natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Státy severní Evropy chtějí vojenskou spolupráci proti Rusku

  14. listopadu 2014  14:10

  Norské námořnictvo. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Státy severní Evropy chtějí vojenskou spolupráci proti Rusku

  Vzhledem k rostoucímu vojenskému napětí s Ruskem si severoevropské státy slíbily posílení vojenské spolupráce proti Moskvě. Na rozhovorech ministrů obrany v Oslu se sešli zástupci osmi států Skandinávie a Pobaltí včetně Velké Británie, která také souhlasila s potřebou zlepšit sdílení zpravodajských informací a rozšíření výcviku vzdušných sil napříč hranicemi v severských oblastech.

  Podle norského ministra obrany Ingera Eriksena během konference všichni ministři odsoudili ruské kroky na Ukrajině jako absolutně nepřípustné a porušující základní principy mezinárodního práva. Proti roku 2013 zaznamenalo letos NATO trojnásobný počet narušení vzdušného prostoru. Britský ministr obrany Michael Fallon prohlásil, že státy nenechají Rusko v této praxi nadále pokračovat.

  Kam dál?
  Lety ruských bombardérů přes Mexický záliv jsou „rutinou“, tvrdí USA (13.11. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Omezení sankcí proti Rusku není na pořadu dne, říká komisař EU

  Nový komisař EU pro rozšíření a politiku sousedství Johannes Hahn říká, že v Evropské unii nedojde k žádnému oslabení sankcí uvalených na Rusko. Situace je „křišťálově jasná“ a poslední události na východní Ukrajině spíše Brusel podnítí k vyvíjení dalšího tlaku na Moskvu. Hahn uvedl, že některé členské státy jsou již teď pro zvýšení sankcí.

  Komisař dále řekl, že konference dárců pro Ukrajinu, kterou chtěla EU svolat ještě letos, proběhne až příští rok. Brusel totiž čeká na jasnou strategii, která určí, zda mají být investice cílené. Kyjev v dosud předložených plánech rozvoje počítal se střednědobými nebo dlouhodobými investicemi.

  Kam dál?
  Historik: Integrace Kyjeva a EU je možná, pokud Ukrajina zůstane mimo NATO (17.10. 2014)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

  ---

  Británie zadrží pasy džihádistů

  Britský premiér David Cameron nastínil plány na zadržení pasů britských džihádistů a zamezení jejich návratu z bojů v zámoří. Cameron také navrhl zákaz přistávání leteckým společnostem, které se nebudou brát v úvahu seznamy cestujících se zákazem létat. Británie chce brzo představit také nový zákon proti teroristům.

  Policie v přístavech by měla nově získat právo zabavovat cestovní pasy, zabránit podezřelým osobám v cestování a nedovolit britským občanům návrat do země, pokud nedodrží zákonné podmínky. Podle odhadů bojuje v Iráku a Sýrii na 500 radikalizovaných Britů. Legislativa, která bude parlamentu představena příští měsíc, může obsahovat i právo eskortovat občany zpět do Británie, kde by se měli podrobit stíhání a výslechům.

  Kam dál?
  Příběhy západních džihádistů ukazují rizika pro Západ (3.9. 2014)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Rusko: Jednání o íránském jaderném programu neváznou

  Všechny strany se snaží o sblížení svých postojů a hledají potřebné řešení, uvedl mluvčí ruského ministerstva zahraničí s tím, že podle Ruska je nejdůležitější politická vůle po dosažení úspěchu, kterou účastníci jednání mají. Moskva nicméně nevylučuje, že pro dosažení dohody bude potřeba posunout stanovené datum rozhodnutí z 24. listopadu na později.

  Mluvčí Alexander Lukaševič neopomenul zdůraznit, že v současných jednáních ruská strana opět ukázala konstruktivní přístup a že věří v úspěšný výsledek, který stabilizuje situaci v regionu.

  Kam dál?
  Rosatom postaví Íránu dvojici atomových reaktorů (12.11. 2014)

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  První Číňanky pilotují akrobatické stíhačky

  První ženy se připojily k slavnému čínskému týmu akrobatických stíhačů a ukázaly své schopnosti v letounech J-10 během letecké přehlídky, na které Peking předvedl nárůst své vojenské moci. V týmu „1. srpen“, který své jméno dostal na počest dne založení armády, létá hned pět žen. Nyní se ve svých stíhačkách předvedly dvě z nich, nastupující po boku ostatních pilotů ve stejných zelených kombinézách a brýlích.

  Všechny ženy v týmu mají nalétáno více než 750 hodin na 4 typech strojů. Číňané tento týden na přehlídce předvedli své nejmodernější zbraně, včetně nové „neviditelné“ stíhačky J-31 a největšího transportního letounu své armády. Čína stabilně navyšuje svůj rozpočet na obranu, letos o více než 12 % na 132 miliard dolarů. Spojené státy nicméně Peking obviňují ze zkreslování údajů.

  Zdroj: Defense News (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media