Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Srbsko: Nevyměníme Kosovo za členství v EU nebo NATO

Vydáno 13.06.2007

Srbsko: Nevyměníme Kosovo za členství v EU nebo NATO
Srbsko se nikdy nevzdá své provincie Kosovo ve prospěch etnické většiny Albánců ani ji nevymění za členství v Evropské unii nebo v Severoatlantické alianci. Prohlásil to srbský prezident Boris Tadič, který ve svém prohlášení dále uvedl, že se Srbsko nevzdá ani Kosova ani své budoucnosti v EU. „Nepřijmeme žádnou kompenzaci za ztracené území,“ Dodal srbský prezident. Jeho slova říkají v podstatě to samé, co již řekl srbský premiér Vojislav Koštunica: „Prezident Bush znechutil Srby svým slibem nezávislosti Kosova. Toto mu nelze odpustit.“

Spory o nezávislost Kosova se prohloubily poté, co tato provincie oslavila osmileté výročí rozmístění aliančních sil na svém území. NATO bombardovalo Srbsko v roce 1999 jedenáct týdnů, aby ho tak přinutilo stáhnout jednotky, které zabily tisíce albánských civilistů během povstaleckých konfliktů. Podle diplomatů by se mělo o osudu Kosova hlasovat na půdě Rady bezpečnosti OSN tento měsíc. Srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžič prohlásil, že Srbsko by okamžitě anulovalo jakoukoli unilaterální dohodu o kosovské nezávislosti.

Čtěte také:
G8 hledá kompromis pro Kosovo
Generál NATO: Zdržování hlasování o Kosovu povede k násilí

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Dánský ministr upozorňuje na nedostatky NATO
Ministr obrany Dánska Soeren Gade se obává, že vnitřní rozpory Severoatlantickou alianci oslabují. Zdržování některých důležitých změn podle něj zabraňuje NATO ve zlepšení schopností odpovídat na výzvy mimo Evropu. Před setkáním ministrů obrany členských států NATO tento týden ve Španělsku Gade dále řekl, že je zklamán pomalými pokroky Aliance.

Gade podporuje zúžení řetězce velení Severoatlantické aliance, ale je si vědom, že taková změna by si vyžádala zavření několika regionálních velitelství. To by podle něj členy NATO otestovalo, protože zrušení některých základen by pro hostitelské státy znamenalo ztrátu pracovních míst a prestiže.

Ministr Gade také upozornil na problém investice do dopravních letadel Aliance. „Nedostatek vlastních aliančních dopravních letounů znamená, že jsme závislí na Američanech a jejich nákladních letadlech C-17. Bez nich se NATO nedostane nikam.“

Čtěte také:
Dánsko koupí vojenské letouny Boeing

Zdroj: People's Daily (Čína)

---

NATO vítá Putinovu nabídku základny
Představitelé Severoatlantické aliance přivítali návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na využití radarové stanice v Gabale v Ázerbájdžánu jako součásti evropského protiraketového systému. Nicméně si myslí, že pravděpodobně nenahradí části amerického protiraketového systému v České republice a Polsku.

Radar v Ázerbájdžánu by byl podle NATO příliš blízko zemím, ze kterých pochází nebezpečí vypálení nepřátelských raket. Nemohl by proto být tak výkonný jako radar umístěný dál od těchto nepřátelských států, řekl John Colston, zástupce generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování. Podle Colstona by ale měl být Putinův návrh detailně prostudován a je podle jeho slov znakem toho, že Rusko přešlo od rétoriky konfrontace ke spolupráci.

Čtěte také:
Putin představil svůj plán na raketový štít
SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

Zdroj: ImediNews (Rusko)

---

Vídeň hostí konferenci o smlouvě CFE
Bývalí nepřátelé z dob studené války se sešli ve Vídni, aby spolu hovořili o klíčové dohodě o kontrole zbraní, která v poslední době vyvolala spory mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Smlouva o ozbrojených konvenčních silách v Evropě (CFE), podepsaná roku 1990, omezuje počet konvenčních zbraní, kterými mohou disponovat jednotlivé země. Rusko tuto smlouvu považuje za zastaralou a omezující pohyb ruských jednotek ve vlastním teritoriu. Prezident Vladimir Putin nedávno vyhrožoval uvalením moratoria na tuto smlouvu.

Předseda americké delegace na jednáních Daniel Fried řekl, že smlouva by mohla být platná i ve 21. století. Rusko smlouvu CFE ratifikovalo, členské země NATO však před připojením svých podpisů požadují stažení ruských sil z Gruzie a Moldávie.

Čtěte také:
Litva vyzývá k další ratifikaci CFE
NATO by mohlo schválit smlouvu CFE

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

V Bruselu probíhá seminář o raketách MANPADS
Severoatlantická aliance v těchto dnech hostí workshop o přenosných vzdušných obranných systémech (MANPADS). Seminář je zaměřen na všechny hrozby spojené se systémy MANPADS a také na související politické a technické aspekty. Zúčastnění se budou snažit najít odpověď na otázku, jak zabránit používání a rozšiřování těchto systémů.

Semináře se účastní experti z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, ze zemí sdružených v Istanbulské iniciativě, Středomořském dialogu a dalších společenství. MANPADS jsou rakety typu země-vzduch odpalované z lidských ramenou. Jsou nebezpečné zejména pro nízko letící letouny a vrtulníky. Existuje riziko, že by se mohly dostat do rukou teroristů. Velká Británie proto přišla s iniciativou průzkumných letounů, které by MANPADS systémy odhalily, a zároveň by přispěly ke klíčovému komponentu schopností NATO –letounům včasné výstrahy AWACS.

Zdroj: News Blaze (USA)

 

 

 


 

epl natoaktual.cz