natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Srbsko nabízí Kosovu 95% autonomii

  25. září 2007  15:40

  Srbsko nabízí Kosovu 95% autonomii
  Srbsko nabídne téměř úplnou autonomii provincii Kosovo během přímých vyjednávání se svými albánskými protějšky tento týden v New Yorku. Srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžič  prohlásil, že Bělehrad nabídne Albáncům, aby z 95 % spravovali provincii Kosovo sami.

  „Srbský návrh je nový a unikátní a nabízí tak rozsáhlou formu autonomie, která není k vidění nikde jinde ve světě,“ řekl Samardžič s tím, že Kosovo bude mít se Srbskem pouze minimální pouta.

  První přímá jednání nejvyšších představitelů Srbů a etnických Albánců jsou naplánována na tento pátek během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

  Čtěte také:
  Moskva varuje Evropu ohledně nezávislosti Kosova
  Srbsko se dále sbližuje s Ruskem

  Zdroj: Guardian Unlimited (Velká Británie)

  --- 

  Francie chce do vedení NATO
  Francie je připravena se znovu zapojit do vojenských struktur Severoatlantické aliance, pokud se evropská obranná integrace posune kupředu a pokud Aliance vyčlení několik předních pozic ve svém vedení pro Francouze. Řekl to francouzský prezident Nicolas Sarkozy s tím, že s návratem do integrovaného velení NATO nemá žádný problém.

  „Je jasné, že pokud bychom měli uvažovat o takovém kroku, stalo by se tak pouze za předpokladu, že pro francouzské představitele budou místa na nejvyšších pozicích velení Aliance,“ dodal dále Sarkozy.

  Tyto dvě Sarkozyho podmínky navazují na požadavky jeho předchůdce na prezidentském postu Jacquese Chiraca, který se neúspěšně snažil vyjednávat o opětovném vstoupení Francie do vojenských struktur NATO v roce 1996. Nynějším rozhovorům dávají diplomaté z NATO větší šanci na úspěch, protože Sarkozy zaujal více proamerická stanoviska než Chirac a Spojené státy nebudou tolik trvat na zachování všech svých pozic na aliančních velitelstvích.

  Čtěte také:
  Návrat Francie do struktur NATO: za jakou cenu?
  Francie se možná vrátí do vojenských struktur NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO osvobodilo italské rukojmí
  Dva italští vojáci, kteří byli uneseni v západním Afghánistánu, byli dnes ráno po dvou dnech osvobozeni během přepadu, který provedly jednotky Severoatlantické aliance, oznámil italský ministr obrany. Dva Italové byli okamžitě po svém osvobození britskými a italskými jednotkami převezeni do nemocnice. Jeden z nich byl během osvobozovací akce postřelen do hlavy a hrudníku, sedm únosců bylo zabito.

  Zprvu nebylo jasné, kdo jsou únosci italských vojáků. „Podle našich zpravodajských informací stojí za únosem velitel Talibanu Mulla Abdul Hamid,“ řekl Ali Khan Husseinzada, vrchní policejní vyšetřovatel pro západní Afghánistán. Nicméně mluvčí Talibanu Yousuf Ahmadi tato tvrzení popřel.

  Zprávy o tomto únosu v Itálii znovu oživily požadavky italské levice na stažení italských jednotek z Afghánistánu. Itálie má v této asijské zemi asi 2 200 vojáků, z nichž 600 vede velitelství sil ISAF na západě Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Itálie: Senátoři budou hlasovat o stažení z Afghánistánu
  Itálie v Afghánistánu zůstane, ale bez posil

  Zdroj: Times Online (Velká Británie)

  ---

  Jednotky ISAF potřebují více vrtulníků a dalšího vybavení
  Mezinárodní síly ISAF pod velením NATO v Afghánistánu potřebují více vrtulníků, vojáků a vybavení, aby mohly čelit nástrahám bojovníků Talibanu. „Vrtulník je prostředek, který nám dává mnohem více flexibility,“ řekl generál Vincent Lafontaine, který je zodpovědný za plánování operací sil ISAF.

  „Potřebujeme přepravní vrtulníky, stejně jako vrtulníky pro evakuace z medicínských důvodů,“ dodal Lafontaine. Dále si postěžoval na nedostatek vybavení pro zneškodňování silničních bomb, které velmi často používají povstalci, a na nedostatečný počet vojáků jednotek ISAF. Podle jeho slov totiž afghánská armáda zatím není schopna sama se  postarat o určité území bez přítomnosti mezinárodních sil.

  Lafontaine také upozornil na nedostatek operačních týmů instruktorů (OMLTS), mezinárodních jednotek, které jsou začleněny do afghánských vojenských oddílů, jimž pomáhají s výcvikem a plánováním operací.

  Podle Lafontaina jsou OMLTS týmy „velmi, velmi důležité“ v procesu přípravy afghánské armády na převzetí bezpečnostních operací v zemi od mezinárodních sil. Náčelník generálního štábu afghánské armády generál Bismillah Khan prohlásil, že afghánská armáda nebude schopna nezávisle operovat do roku 2011.

  Čtěte také:
  Němci odmítli žádost NATO o vrtulníky pro Afghánistán

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  NATO prošetří smrt Afgánců
  Síly NATO v Afghánistánu se snaží zjistit identitu čtyř Afghánců zabitých na východě země. Mrtví mohou patřit k Talibanu, může se však také jednat o členy bezpečnostních složek nebo civilisty. Čtveřice zahynula při útoku vrtulníku NATO, který přilétl na pomoc základně afghánské armády v
  okresu Sarkani ve východní části země poté, co byla napadena raketami.

  Civilní úmrtí jsou v Afghánistánu citlivým tématem. Představitelé země obviňují zahraniční síly, že při svých akcích neberou ohled na civilní obyvatelstvo. NATO i představitelé USA ale tato obvinění odmítají.

  Čtěte také:
  Nejasnosti ohledně 12 mrtvých Afghánců

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

   

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media