natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Spolupráce mezi Tureckem a NATO je klíčová pro boj s IS, zní z vedení Aliance

  12. března 2015  16:38

  Turecká armáda. Ilustrační foto. | foto: Turkish General Staff

  Spolupráce mezi Tureckem a NATO je klíčová pro boj s IS, zní z vedení Aliance

  Spolupráce mezi Tureckem a Severoatlantickou aliancí je klíčová v boji proti organizaci Islámského státu, myslí si Jamie Shea, náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní hrozby. „Potřebujeme velmi dobrou spolupráci s Tureckem a mnohem kvalitnější dialog mezi Tureckem a Evropou. Je to opravdu klíčové,“ prohlásil Shea. Ocenil také tureckou ochotu přijmout téměř dva milióny syrských uprchlíků a nazval Turecko věrným spojencem NATO.

  Kam dál?
  Mezinárodní koalice zničila cesty propojující IS (11.3. 2015)
  Vershbow volá po bližší spolupráci NATO a EU (6.3. 2015)

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  NATO bude v dubnu cvičit v Česku a Nizozemí

  Česká republika a Nizozemí budou od 7. do 10. dubna hostit cvičení nových jednotek velmi rychlého nasazení Severoatlantické aliance. Cvičení s názvem Nobel Jump bude zaměřeno na „rychlou přípravu a nasazení“ těchto jednotek. Česko by mělo do prozatímních nových sil o velikosti 5 000 mužů letos přispět 150 vojáky. Tyto jednotky by měly dorazit na místo krize či vnější agrese v rozmezí od 48 hodin do sedmi dnů.

  Další část cvičení je pak plánována na červen v Polsku pod názvem Nobel Jump 2 a měla by být většího rozsahu. Cílem bude testovat kapacitu nasazení aliančních jednotek z Německa, Nizozemska, Norska a České republiky při simulované krizi.

  Zdroj: Hospodářské noviny (ČR)

  ---

  Polsko chce od USA koupit raketové střely Tomahawk

  Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak v úterý oznámil, že požádal Spojené státy o prodej raketových střel Tomahawk do nových polských ponorek. „Jedna ze schopností, které chceme, aby ponorky měly, jsou střely s plochou dráhou letu,“ uvedl Siemoniak.

  Zdroj: Mail Online (Velká Británie)

  ---

  Stoltenberg: Příměří na Ukrajině funguje, ale je křehké

  Vypadá to, že příměří na Ukrajině vydrží, ale Rusko stále podporuje separatisty a relativní klid je nestálý, informovala Severoatlantická aliance. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga byly staženy některé těžké zbraně z konfliktní zóny na východě Ukrajiny, ale není jasné, kam tyto zbraně míří.

  Stoltenberg je také znepokojen překážkami, které stojí v cestě monitorování konfliktu, a tvrdí, že je „životně důležité“, aby pracovníkům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byla zajištěna svoboda pohybu a bezpečí, aby mohli monitorovat stahování zbraní a dodržování příměří.

  Kam dál?
  Mírová dohoda o Ukrajině je na světě, jednání trvala celou noc (12.2. 2015)

  Zdroj: The Wall Streer Journal (USA)

  ---

  Diplomatická krize mezi Švédskem a Saúdskou Arábií pokračuje

  Diplomatická rozepře mezi Švédskem a Saúdskou Arábií vyústila v odvolání saúdského velvyslance ze Stockholmu v reakci na švédskou kritiku a zrušení obchodu se zbraněmi mezi těmito dvěma zeměmi. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Švédska Gabriela Wernstedta tak Saúdská Arábie učinila kvůli „švédské kritice ohledně dodržování lidských práv a demokracie v Saúdské Arábii“. Navíc švédský ministr obrany Peter Hultqvist potvrdil, že byla zrušena smlouva o obchodu se zbraněmi, jež platila téměř deset let.

  Ministryně zahraničí si již před pár dny stěžovala, že Saúdská Arábie byla proti tomu, aby mluvila o demokracii a právech žen na setkání Ligy arabských států. Saúdské Arábii se rovněž nelíbilo, že ministryně Wallström kritizovala odsouzení bloggera Raif Badawiho ke „středověkému“ trestu 1 000 ran bičem.

  Zdroj: The Guardian (Velká Briánie)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media