Španělsko zpřísňuje vojenskou spolupráci s USA
Americká vojenská letadla, která prolétávají španělským vzdušným prostorem nebo která ve Španělsku zastavují, se budou muset řídit novými pravidly. Potvrdila to španělská ministryně obrany Carme Chacón, která sdělila, že se USA se Španělskem dohodly na změně bilaterální dohody o vojenské spolupráci.
Podle Chacón tak Spojené státy nyní musí Španěly o přelet žádat a musí jim poskytnout i více informací o letech. USA zároveň nesmí provádět doplňování paliva ve vzduchu nad územím tohoto iberského státu. Důvodem pro pozměnění dohody je podle Chacón snaha posílit leteckou obranu země a posílit i sledování amerických letadel nad Španělskem.
Ve Španělsku v současné době probíhá vyšetřování španělského vrchního soudu (Audiencia Nacional), který se zabývá zprávami, že letadla CIA převážela podezřelé do věznice Guantanamo na Kubě v letech 2002-2007 právě přes Španělsko. Podle Chacón s tím však pozměnění dohody nemá nic společného.
Čtěte také:
Věznice CIA mají být v Polsku a Rumunsku (4.11.2005)
Zdroj: RTT News (USA)
‘NATO roli na Blízkém východě nehledá‘
Přestože izraelsko-palestinský konflikt již není jediným problémem Blízkého východu, "stále je velkou překážkou při řešení stability celého regionu," prohlásil na konferenci v Izraeli generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Zároveň zdůraznil, že NATO není na Blízkém východě diplomaticky zainteresováno a že ani žádnou roli nehledá.
Rasmussen však připustil, že NATO by zvážilo svoji přítomnost v regionu, pokud by byly splněny tři podmínky: byl by dosažen mír mezi Palestinou a Izraelem, obě strany by požádaly NATO o pomoc při implementaci mírové dohody a OSN by zároveň alianční angažmá posvětila. Připomenul, že ke splnění podmínek je však nyní daleko.
Na možnosti alianční přítomnosti na izraelsko-palestinské hranici se v minulosti shodli palestinský prezident Mahmúd Abbás i bývalý izraelský premiér Ehud Olmert. Současný premiér Izraele Benjamin Netanjahu se však několikrát vyslovil, že pouhá alianční přítomnost nebude dostatečná a že je nutné na hranici umístit i izraelské síly.
Čtěte také:
Rasmussen je na první oficiální návštěvě Izraele
‘Spolupráce s NATO je pro Izrael extrémně důležitá‘
Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)
Ukrajina s NATO spolupracuje, o vstup ale nestojí
Ukrajina rozvíjí spolupráci s NATO i přesto, že o členství v Alianci neusiluje. Spolupráce podle ukrajinského vicepremiéra Serhije Tihipka probíhá na bázi každoročních programů a v loňském roce dokonce posílila. Tihipko uvádí, že za tím stojí nové, "odpovědnější" vedení Ukrajiny. Podle Tihipka se Ukrajina bude snažit spolupráci dále rozvíjet.
Na druhou stranu vicepremiér potvrdil, že se "nemluví o vstupu Ukrajiny do NATO, protože toto rozhodnutí není mezi ukrajinským obyvatelstvem populární". Až 70 % lidí si vstup do Aliance nepřeje, podle Tihipka to může být kvůli obavám ze zhoršení vztahů s Ruskem. Ty jsou pro Ukrajinu velmi důležité.
Tihipko zároveň připomenul, že Ukrajina v letošním roce získá přidružené členství k Evropské unii, které Ukrajině umožní připojit se k zóně volného obchodu. "Vidíme to jako poslední krok před vstupem do EU," prohlásil Tihipko.
Čtěte také:
Janukovyč: Ukrajina zůstane neutrální
Zdroj: Interfax-Ukraine (Ukrajina)
NATO vymění civilního představitele pro Afghánistán
Britský velvyslanec v Íránu Simon Gass byl vybrán jakožto nový vrchní civilní představitel Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil, že právě Gass nahradí v pozici dosavadního Marka Sedwilla.
Profesionální diplomat Gass by jmenování měl formálně přijmout po schůzce ministrů zahraničí NATO v dubnu v Berlíně. Úkolem aliančního civilního představitele v Afghánistánu je především koordinovat práci vlády a rozvojové programy s vojenským postupem.
Čtěte také:
NATO vytvoří novou civilní pozici v Afghánistánu (21. ledna 2010)
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
Srbsko bude hostit konferenci NATO
Srbsko bude v letošním roce hostícím státem každoroční konference NATO. Jedná se tak o známku, že se vztahy mezi Aliancí a Srbskem zlepšují, navzdory bombardování této balkánské země v roce 1999. Srbský ministr obrany Dragan Šutanovac uvedl, že alianční rozhodnutí konat konferenci v Bělehradě má pro Srbsko, které je členem aliančního programu Partnerství pro mír, velký význam.
Podle oficiálního prohlášení NATO se konference bude konat 13. – 15. června v Bělehradě a zaměří se na strategické otázky společného významu. Na konferenci by měly přijet delegace jak z členských, tak i z partnerských států.
Zdroj: Winnipeg Free Press (Kanada)