Španělská cizinecká legie je elitní jednotka španělské armády, která ve třicátých letech sehrála zásadní roli při vzestupu diktátora a jejího někdejšího velitele Francisca Franca. Dodnes je však tato jednotka součástí španělských ozbrojených sil.
Debaty nad její minulostí a současností opět rozvířila nadživotní socha legionáře od sochaře Salvadora Amayi. Kromě fašistické minulosti si s sebou Legie totiž nese také minulost plnou krvavých potlačování nepokojů ve španělských državách v Africe. Situace tak trochu připomíná debatu, kterou okolo soch historických osobností vyvolalo hnutí Black Lives Matter. „Toto dílo je určeno pro všechny, kteří milují Španělsko, bez ohledu na ideologii,“ brání však sochu autor.
Naopak podle vojenského historika Luis Gonzalo Segura oslavování Legie nadživotní sochou jejího příslušníka není vhodné: „Legie si žádnou poctu nezaslouží. Ani v Madridu, ani nikde jinde. (…) Nevím o žádné jiné evropské zemi, která by vzdávala hold jednotce, jejíž historii tvoří masakry, vraždy, znásilnění, mučení a mrzačení,“ vysvětluje. „Skupiny zleva budou vždy protestovat proti všemu, s čím se neztotožňují,“ kontruje ovšem Amaya.
Rozhodnutí o tom, kde a zda vůbec někde bude socha stát, bude nyní rozhodovat madridská radnice. Ať už toto rozhodování dopadne jakkoliv, lze očekávat další ostré reakce.
Zdroj: BBC (Velká Británie)