natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Španělský premiér chce zvýšit obranné výdaje, čelí ale silné opozici

    17. března 2025  20:05
    Španělský premiér Pedro Sánchez podpořil plán Evropské unie „ReArm Europe“, který má zvýšit obranné výdaje a posílit evropský zbrojní průmysl.  

    ilustrační foto. | foto: EjercitoAire

     Zdůraznil, že investice do obrany přinesou nejen větší bezpečnost, ale i hospodářský růst. Sánchez zároveň upozornil, že Evropa si dosud zvykla spoléhat ve věci bezpečnosti na Spojené státy americké, ale nyní musí své obranné kapacity zvýšit. Španělsko v roce 2024 vynaložilo na obranu pouze 1,28 % HDP, což je jedna z nejnižších hodnot v Severoatlantické alianci.

    Sánchez se zavázal dosáhnout dvouprocentního cíle NATO do roku 2029, ale jeho menšinová vláda čelí silné opozici. Konzervativní Lidová strana Sánchezův plán kritizovala a odpor vyjádřila i radikálně levicová strana Sumar, v jejímž čele stojí vicepremiérka Yolanda Díaz. Sánchez naznačil, že některé body plánu by vláda mohla prosadit bez schválení Kongresu poslanců, což opozice odmítá.

    Zdroj: euronews (Francie)

    tko; IC NATO natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media