Manévrů se účastní téměř 4 tisíce vojáků, třicet plavidel, dvě ponorky, výsadkové jednotky a letectvo z celkem devíti aliančních zemí (Německo, Chorvatsko, Španělsko, Spojené státy americké, Francie, Řecko, Itálie, Portugalsko a Turecko).
Cílem je prověřit schopnost velení námořních sil v náročném prostředí a otestovat integraci nových technologií včetně bezpilotních prostředků. „Cvičení představuje výzvu pro námořnictvo, které si ověří schopnost působit v mnohonárodních scénářích a vysoce náročném prostředí,“ uvedlo španělské ministerstvo obrany.
Zároveň se cvičení zaměřuje na certifikaci španělského velitelství SPMARFOR, které se má stát teprve šestým námořním velitelstvím NATO schopným velet aliančnímu námořnictvu. Vedle námořnictva se na cvičení podílejí i armáda, letectvo nebo velení kybernetických sil. Testovány jsou schopnosti v oblastech projekce námořní síly, výsadkových operací, boje proti ponorkám a kybernetické obrany. Poprvé se mezinárodního cvičení zúčastní i nová španělská ponorka S-81 Isaac Peral. Španělsko tím posiluje svou roli jako spolehlivý partner NATO s kapacitou vést alianční námořní síly.
Zdroj: The Diplomat in Spain (Španělsko)