natoaktual.cz

Soud v Haagu se věnuje zločinům v Dárfúru

7. června 2005  15:11
 

Soud v Haagu se věnuje zločinům v Dárfúru
Mezinárodní trestní tribunál v Haagu začal vyšetřování válečných zločinů v súdánském regionu Dárfúr. Zvláštní komise OSN už vypracovala seznam 51 osob podezřelých z vražd, znásilnění a vypalování vesnic.

Súdánská vláda však označuje soud s občany Súdánu za nepřijatelný a Chartúm oznámil, že své občany k soudu do zahraničí nepošle.

Toto je první případ, kdy vyšetřování tribunálu doporučila Rada bezpečnosti OSN.

Související články na natoaktual.cz: NATO podpoří africkou misi v Dárfúru

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

---

Scheffer: Obranná integrace EU musí pokračovat
Evropská integrace v obranné a bezpečnostní oblasti musí pokračovat i navzdory francouzskému a holandskému odmítnutí evropské ústavy. Prohlásil to generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer. Právě evropská ústava byla navržena i pro posílení společné zahraniční a obranné politiky. Evropská unie by se však v žádném případě neměla stát protiváhou NATO, tyto dvě organizace by se měly vyvíjet paralelně.

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)  

---

Pákistán zvýší armádní rozpočet o 15 %
Obranné výdaje Pákistánu vzrostou příští rok o 15 procent. Vyplývá to z národního rozpočtu, který uveřejnil ministr financí Omar Ayub. Výdaje na armádu se tak zvýší z 194 na 223 miliard rupií (tj. 3,72 miliard USD).

Celkový rozpočet země na příští rok je o 21 procent vyšší než letošní. Největší položku v něm zabírají splátky zahraničních dluhů. Ayub očekává příští rok sedmiprocentní růst HDP po letošním 8.4 procentním růstu.

Pákistán je zatížen velkým zahraničním dluhem, který dosahuje částky 36 miliard amerických dolarů, a to i přes liberální změny ve splátkách, které byly odměnou Pákistánu za podporu Bushově "válce proti terorismu"

Zdroj: Defense News (USA)   

---

Letošní ukrajinský plán přístupný online
Na internetových stránkách NATO byl zveřejněn výroční plán Ukrajiny pro rok 2005. Každoročně tyto plány určují cíle, které by měla Ukrajina v různých oblastech splnit pro uskutečnění svého Akčního plánu. Ten byl přijat na pražském summitu aliance pro posílení vztahů mezi NATO a Ukrajinou a na podporu ukrajinských snah o integraci do evropských struktur.

Zdroj: NATO  

---

NATO vyšle další vojáky do Afghánistánu
Mírové síly ISAF na severu Afghánistánu posílí další jednotky ze Španělska, Rumunska a Nizozemí. Každý z těchto států by měl poskytnout jeden prapor o síle zhruba 700 vojáků. V současnosti mají alianční síly ISAF okolo 8 300 vojáků umístěných v hlavním městě Kábulu a na severu a západě země. Na východě a jihu operují americké jednotky o síle 18 tisíc vojáků.

Související články na natoaktual.cz: NATO posílá vojáky na západ Afghánistánu

Zdroj: Prensa Latina (Kuba)   

 

ivn natoaktual.cz
zpět na článek