natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sobotka jednal s Bidenem o ukrajinské krizi, evropské bezpečnosti a energetickém trhu

  19. listopadu 2014  16:59

  Americký viceprezident Joe Biden (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany USA

  Sobotka jednal s Bidenem o ukrajinské krizi, evropské bezpečnosti a energetickém trhu

  Americký viceprezident Joe Biden se setkal s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou ve Washingtonu, aby projednali ukrajinskou krizi, evropskou bezpečnost a energetický trh. Podle oficiálního prohlášení Bílého domu Biden „vyjádřil vděk a uznání za české přispění do mezinárodních sil v Afghánistánu a Iráku a zmínil i to, že je důležité posílit Severoatlantickou alianci, aby byla schopna reagovat na vznikající hrozby.“

  Biden dále zdůraznil, že je potřebné „investovat do obrany a lépe sdílet náklady na bezpečnost“. Mluvil i o nutnosti přinutit Rusko nést důsledky spojené s porušováním ukrajinské suverenity. Biden a Sobotka se shodli na důležitosti vytvoření společného evropského trhu pro zemní plyn.

  Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

  ---

  NATO pořádá největší kyber cvičení v historii

  Severoatlantická aliance zahájila největší mezinárodní cvičení v kyber obraně, které nese název „Kyber koaliace 2014“ (Cyber Coalition 2014). Třídenní cvičení má prověřit schopnosti Aliance ubránit se napadením, jež se mohou objevit při používání sporných kyber domén.

  „Toto cvičení otestuje naše systémy, abychom se ujistili, že NATO drží krok se stále se vyvíjejícími hrozbami a že schopnosti a odbornost našich kyber specialistů jsou zcela dostačující na tento úkol,“ uvedl náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Sorin Ducaru. „Kyber hrozba není pouze potenciální hrozba, je to každodenní realita. Konflikty můžou být virtuální, ale důsledky jsou reálné a ničivé,“ dodal Ducaru.

  Do cvičení se zapojí na 400 technických, vládních a kyber specialistů z aliančních a partnerských států, kteří budou pracovat z mnoha různých míst. Poprvé jsou přizváni i zástupci akademické obce a průmyslu.

  Kam dál?
  NATO pomáhá Jordánsku čelit kybernetickým hrozbám Islámského státu (18.11. 2014)

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Američané posílají další vojáky do boje proti ebole

  Dvě jednotky rezervistů americké armády jsou mobilizovány, aby pomohly v boji Spojených států s epidemií eboly v západní Africe. Pentagon se připravuje humanitární misi prodloužit do příštího roku. Od září již americká armáda nasadila 2 200 vojáků a nové kolo mobilizace zahrnuje dalších 2100 rezervistů a členů národní gardy. Americký ministr obrany Chuck Hagel uvádí, že by mise mohla trvat půl roku, pokud bude úspěšná.

  Mise bude zaměřena zejména na logistiku a přepravu, což je důležité kvůli dopravě tisíců tun materiálu do oblasti a vytvoření infrastruktury na podporu zdravotní péče. Nasazení vojáci by neměli přijít s virusem do kontaktu.

  Kam dál?
  Bývalý britský NGŠ: OSN ebolu nezvládne, NATO by se mělo ujmout velení (3.11. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Rusko požaduje záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO

  Rusko požaduje „100 % záruku, že nikoho nenapadne uvažovat o vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance,“ informoval ruský prezident Vladimir Putin prostřednictvím svého mluvčího. Ten dodal, že postupné přibližování Aliance k ruským hranicím Rusko „znervózňovalo“. Už dříve Putin prohlásil, že Spojené státy si nikdy Rusko pomocí Ukrajiny „nepodmaní“.

  NATO varuje před navýšením počtu ruských vojsk na rebely držených územích na východě Ukrajiny a na ruské straně hranice.

  Mluvčí Dmitrij Peskov Alianci naopak obvinil, že se snaží zničit rovnováhu sil. Putin prohlásil, že Spojené státy si chtějí Rusko „podmanit a řešit své problémy na náš účet. Chtějí vládnout a mít vliv.“

  Kam dál?
  Rada bezpečnosti OSN se obává „totální války“ na Ukrajině (13.11. 2014)
  Rusko „živí“ válku na Ukrajině (13.11. 2014)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Rusko vypovědělo několik polských diplomatů kvůli špionáži

  Rusko vypovědělo několik polských diplomatů kvůli činnosti „neslučitelné s jejich statusem“ v reakci na vyhoštění několika ruských diplomatů Polskem, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Polské úřady opravdu učinily takovýto nepřátelský a naprosto neopodstatněný krok,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Zdůvodnění „činnost neslučitelná s jejich statusem“ je obvykle z diplomatického jazyka překládáno jako špionáž. Nebyly ale poskytnuty žádné detaily.

  Rusko již obvinilo občany několika zemí Severoatlantické aliance ze špionáže, například byl z Ruska podle médií vyhoštěn bývalý lotyšský poslanec Aleksejs Holostovs nebo Rusové z těchto důvodů také již od září zadržují estonského policistu.

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media