natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Síly NATO v Afghánistánu zlikvidovaly 40 povstalců

  17. března 2011  22:20
  Síly NATO v Afghánistánu zlikvidovaly 40 povstalců
  Jednotky Severoatlantické aliance v Afghánistánu zneškodnily během dvou dní víc jak 40 povstalců. Stalo se tak v rámci několika operací v různých koutech země.

  Skoro třicet militantů bylo zabito při pokračující operaci v oblasti Nešin v neklidné jihoafghánské provincii Hílmand. Protipovstalecké tažení zde má za úkol rozbít sítě drogových gangů a zlikvidovat skrýše, kde jsou sestavována improvizovaná výbušná zařízení.

  Čtěte také:
  Petraeus vyzdvihl úspěchy v Afghánistánu
  Afghánistán: 36 mrtvých po sebevražedném atentátu

  Zdroj: Monsters and Critics (USA)

  ---

  V Pákistánu opět hořely cisterny NATO
  Neznámí útočníci v pákistánské oblasti Mastung zapálili čtyři palivové cisterny Severoatlantické aliance. Při incidentu přišel jeden člověk o život a další utrpěl střelná zranění.

  Cisterny s aliančními zásobami byly na cestě do afghánské provincie Kandahár, když na ně bez varování začali pálit neznámí ozbrojenci. Těm se poté podařilo uniknout.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  USA vyzvaly k vojenskému zásahu v Libyi
  Americká velvyslankyně při OSN Susan Rice vyzvala, aby dnes Rada bezpečnosti schválila rezoluci, jež by opravňovala k použití vojenské síly v Libyi. Dosud zdrženlivé Spojené státy tak pod tlakem událostí změnily postoj a na půdě OSN nyní požadují nejen ustavení bezletové zóny, ale dokonce i širší vojenský zásah, který by postup libyjských vládních jednotek zastavil a zbránil hrozícímu masakru civilního obyvatelstva.

  Američtí diplomaté včera pod podmínkou anonymity tvrdili, že Spojené státy nebudou jednat bez mandátu OSN, nechtějí samy vyslat vojáky do Libye a trvají na vytvoření široké mezinárodní koalice podporované zejména arabskými státy.

  Čtěte také:
  NATO se bude zabývat Libyí

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Libyjští povstalci se připravují na bitvu o Benghází
  Po intenzivním bombardování dnes odpoledne vojáci věrní libyjskému diktátorovi Kaddáfímu ze třech stran obklíčili přístavní město Adžabíja a volná zůstává jen severní cesta na Benghází, hlavní stan povstalců. Ten je podle mluvčího libyjské opozice "ozbrojen až po zuby" a spoléhá se na pomoc mezinárodního společenství. Jinak mu prý hrozí genocida.

  Město už opustili pracovníci Červeného kříže a přesunuli se na východ do Tobrúku.

  Kaddáfího syn Saíf mezitím prohlásil, že vládní armáda obsadí Benghází do 48 hodin. O bombardování města se vládní letouny pokoušely i zde, ale podle obyvatel neúspěšně.

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Rasmussen navštívil Polsko
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se dnes zastavil ve Varšavě na jednodenní pracovní návštěvě. Jeho pobyt se časově shoduje s nedávným dvanáctiletým výročím vstupu Polska do Severoatlantické aliance.

  Na programu generálního tajemníka byla schůzka s polským prezidentem Bronislawem Komorowskim, premiérem Donaldem Tuskem a dalšími státními představiteli. Společně jednali o misi v Afghánistánu, vztazích s Ruskem i o konfliktu v Libyi a možném zřízení bezletové zóny, k čemuž se Polsko dosud stavělo rezervovaně.

  Čtěte také:
  Poláci se z Afghánistánu začnou stahovat letos
  Prioritou polského předsednictví EU bude bezpečnost

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media