natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  SHAPE hlásí první případ nákazy koronavirem

  6. března 2020  14:26

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  SHAPE hlásí první případ nákazy koronavirem

  Severoatlantická aliance oznámila první případ nákazy koronavirem u civilního zaměstnance Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE). Zaměstnanec nedávno cestoval do Itálie a virusem se nakazil spolu s dvěma rodinnými příslušníky. „Případy byly do Belgie importovány po zahraniční cestě a dotčené osoby od návratu nevstoupily do velitelství SHAPE,“ uvádí prohlášení NATO.

  Přístup návštěv do budovy velitelství byl již omezen a vojenští velitelé dostali instrukce, jak zabránit rozšíření viru. NATO také monitoruje možný vliv nákazy na vojáky nasazené v operacích.

  Kam dál?
  Stoltenberg: Cvičení NATO budou pokračovat navzdory hrozbě koronaviru (5.3. 2020)

  Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

  ---

  Lotyšsko se obává, že proti němu Rusko použije „bleskovou jadernou válku“

  Ruské síly cvičí bleskovou válku proti členským státům Severoatlantické aliance, říká představitel lotyšského ministerstva obrany Janis Garisons. Podle něj by navíc Rusko v tomto scénáři použilo nově vyvinuté jaderné zbraně. „To je pravděpodobně ten nejnebezpečnější scénář,“ prohlásil Garisons.

  Garisons poukazuje na bleskové obsazení Krymu v roce 2014 a obává se, že by baltské země mohl stihnout stejný osud. Rusko vyvinulo taktické jaderné zbraně s malým rozsahem, které by v takovém případě mohlo použít.

  Lotyšsko proto posiluje svou obranu a oceňuje konání aliančního cvičení Defender Europe. „Budeme bojovat a doufáme, že spojenci nás budou schopni podpořit,“ promluvil Garisons o případném ruském útoku.

  Kam dál?
  Stoltenberg: Rusko není cílem masivního nasazení americké armády v Evropě (3.2. 2020)

  Zdroj: Washington Examiner (USA)

  ---

  Letectvo USA se potýká s nedostatkem pilotů

  Nedostatek pilotů v americkém letectvu se v roce 2019 zhoršil. Představitelé letectva na slyšení v Kongresu uvedli, že chybí 2 100 pilotů z celkového množství 21 000. Neuvedli však, které typy pilotů potřebují nejvíce, zda dopravní nebo například stíhací. Největší problém pro armádu představuje soupeření o piloty s komerčními aerolinkami.

  „Stát neprodukuje dostatek pilotů,“ uvedl představitel letectva USA generál David Goldfein. „Je to problém na národní úrovni,“ dodal. Experti se domnívají, že je nutné přilákat nové lidi, kteří by se chtěli stát piloty. To znamená oslovit i ženy a menšiny, jichž je zatím v letectví minimum.

  Kam dál?
  Mariňák se stal prvním pilotem, který odlétal 1 000 letových hodin na stíhačce F-35 (30.1. 2020)

  Zdroj: Military.com (USA)

  ---

  Pentagon ustojí koronavirus, věří Esper

  Americký ministr obrany Mark Esper „má plnou důvěru“, že Pentagon dokáže plnit svou funkci i při nákaze koronavirem. Zatím dochází k finalizaci plánu na ochranu zaměstnanců ministerstva. Podle Espera dokáže budova Pentagonu fungovat několik týdnů i v případě, že bude naprosto odstřižena od světa.

  „Jsou přesvědčeni, že mají všechny pravomoci, které potřebují. Snažíme se jim i nadále dodávat co nejvíce prostředků,“ prohlásil ministr o setkání s nejvyššími představiteli armády, včetně velitelů zahraničních operací.

  Kam dál?
  Americká armáda začala testovat nové rekruty na koronavirus (4.3. 2020)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Estonsko vyznamenalo britské vojáky sloužící na jeho území

  Estonsko vyznamenalo britské vojáky, kteří jsou součástí předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance v zemi. „Ukázali jste schopnost se operačně pohybovat a posílit spojenecká bojová uskupení v Estonsku rychle a ve velké míře,“ pochválil vojáky náměstek estonského ministra obrany Kristjan Prikk a poté předal vojákům medaile za službu.

  „Tím, že zde sloužíte, jste se postavili za naše společné hodnoty a ukázali připravenost bránit území NATO, když bude potřeba. Toho si velmi vážíme,“ pokračoval náměstek. Oceněná jednotka přišla do Estonska na podzim minulého roku v rámci pravidelné rotace britských sil.

  Kam dál?
  Estonsko připravilo kybercvičení pro zástupce parlamentů členských zemí NATO (20.2. 2020)

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media