natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Šéf NATO uvítal osvobození Libye

  24. října 2011  16:50

  Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

  Šéf NATO uvítal osvobození Libye
  Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena je osvobození Libye, které ohlásila libyjská Přechodná národní rada, "velkým vítězstvím". Rasmussen zároveň vyzval Libyjce, aby odložili své vzájemné rozpory a vybudovali novou Libyi založenou na smíření a respektu pro lidská práva a vládu zákona.

  "Jde o velké vítězství pro obyvatele Libye. Jejich odvaha a odhodlání pro věc svobody inspirovala celý svět," uvedl Rasmussen ve svém prohlášení s tím, že Severoatlantická aliance předběžně rozhodla o ukončení své letecké kampaně, která libyjským rebelům pomáhala v postupu proti Kaddáfího jednotkám na zemi.

  Čtěte také:
  Západ: Kaddáfího smrt je pro Libyi milníkem

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO ukončí operaci v Libyi 31. října
  Severoatlantická aliance ukončí svoji vojenskou operaci v Libyi 31. října. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Aliance nadále nebude udržovat vojenskou přítomnost v této severoafrické zemi.

  Na zprávy o tom, že alianční letouny zasáhly konvoj, ve kterém krátce před dopadením cestoval bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, Rasmussen reagoval slovy, že cílem osmiměsíční alianční operace v Libyi byla ochrana civilistů, ne zabití určitých jedinců. Dodal, že vojenský konvoj byl ospravedlnitelným cílem aliančního bombardování, protože mohl představovat hrozbu pro civilisty.

  Čtěte také:
  Válka v Libyi úspěšná, ale za jakou cenu?

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  NATO nabízí pomoc Turecku po zemětřesení
  Severoatlantická aliance a Spojené státy americké nabídly pomoc Turecku zasaženému zemětřesením. Při něm zřejmě zemřelo až tisíc lidí.

  Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton prohlásila, že Spojené státy jsou připraveny pomoci Turecku se záchranou přeživších. Pomoc v případě potřeby přislíbil i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Oba pak Turkům vyjádřili upřímnou soustrast.

  Zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály včera odpoledne zasáhlo východ Turecka. Jeho epicentrum se nacházelo poblíž města Van. Úřady zatím potvrdily úmrtí 138 lidí, záchranné týmy a vědci však varují, že konečný počet mrtvých může vzrůst až na tisíc.

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Srbský prezident se snažil zmírnit napětí v Kosovu - marně
  Srbský prezident Boris Tadič se setkal se srbskými vůdci ze severního Kosova a požádal je, aby umožnili jednotkám KFOR volný pohyb po oblasti. Srbové v této oblasti již od července blokují silnice vedoucí do Srbska. Starostové čtyř severokosovských měst však jeho výzvě nevyhověli.

  Srbové blokováním silnic dávají najevo nesouhlas s plány etnických Albánců - představitelů Kosova, kteří chtějí převzít kontrolu nad hraničními přechody na severu země. Tato oblast je obývána převážně Srby.

  Čtěte také:
  KFOR volá po ukončení blokády kosovsko-srbské hranice
  KFOR odstraní barikády ze silnic, pokud tak neučiní Srbové

  Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (ČR)

  ---

  Irák: Stažení USA vzbuzuje podezření
  Oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy o stažení všech amerických sil z Iráku do konce letošního roku vyvolalo mezi frakcemi irácké vlády diametrálně odlišné reakce. Ty odrážejí hluboké rozpory mezi názory iráckého vedení ohledně budoucnosti země.

  Šíitský duchovní podporovaný Íránem Muktada Sadr, jehož hnutí má v irácké vládě několik ministrů, vydal čerstvou hrozbu, ve které varuje Ameriku, že jeho bojovníci napadnou ostrahu amerického velvyslanectví v Bagdádu, pokud by byla posílena. Její posílení by totiž podle něj kompenzovalo stažení amerických vojáků z Iráku.

  "Jsou to okupanti, kterým se po skončení lhůty pro stažení amerických jednotek z Iráku musíme postavit," řekl Sadr na adresu amerických diplomatů a jejich strážců v Iráku.

  Čtěte také:
  Panetta podporuje setrvání sil USA v Iráku i po roce 2011

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA) 

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media