Šéf NATO: Role Pákistánu je pro stabilitu Afghánistánu klíčová
„Jestliže chceme zajistit dlouhodobý mír a stabilitu Afghánistánu [po odchodu jednotek NATO v roce 2014], potřebujeme pozitivní přístup jeho sousedů, včetně Pákistánu,“ řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen před setkáním zástupců USA, Afghánistánu a Pákistánu v Bruselu. Cílem společného jednání mezi zástupci Pákistánu a Afghánistánu včetně prezidenta Hamída Karzáího je snaha o zlepšení vztahů, které trpí mimo jiné kvůli rozporům ohledně společných hranic.
Afghánistán se také staví proti snaze Pákistánu zapojit Taliban do mírového procesu. Afghánské úřady tvrdí, že Islámábádu vyhovuje, pokud bude jeho soused po odchodu jednotek NATO nestabilní. Pákistán navíc podle Kábulu poskytuje ochranu vůdcům Talibanu ve městě Quetta a také používá ozbrojence jako nástroj proti vyvažování vlivu Indie v Afghánistánu.
Kam dál?
Největší překážkou míru s Talibanem je sám Karzáí, varuje Pákistán (25.3. 2013)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Rada NATO-Rusko rozšíří podporu afghánskému letectvu
Rada NATO-RuskoRada NATO-Rusko (NRC) byla založena v roce 2002. V rámci NRC spolu členské státy a Rusko spolupracují jako rovní partneři, Rada tak slouží jako nástroj pro konzultace, spolupráci, hledání konsensu, společné rozhodování a společné akce. Schůzkám NRC předsedá generální tajemník NATO a účastní se jich zástupci všech 28 aliančních států a Ruska. Rada se schází na úrovni vyslanců a vojenských zástupců jednou měsíčně, dvakrát ročně na úrovni ministrů zahraničí a obrany a náčelníků štábů. Příležitostně se zasedání NRC koná i na summitech NATO. |
Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance se na společném jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v rámci Rady NATO-Rusko domluvili na rozšíření pomoci afghánskému letectvu. „Dnes jsme spustili druhou fázi společného fondu NATO-Rusko, který bude sloužit pro údržbu afghánských vrtulníků,“ oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, který společnému jednání předsedal. Tímto krokem došlo k rozšíření původního konceptu.
Cílem fondu je vylepšit schopnosti afghánských vzdušných sil při provozu jejich 47 vrtulníků prostřednictvím výcviku techniků a dalších činností. Projekt, který začal již v březnu 2011, doposud absolvovalo třicet afghánských techniků.
Kromě projednání aktuálních otázek ohledně Afghánistánu a Severní Koreje se ministři domluvili také na další spolupráci. V červnu letošního roku se například uskuteční společné protiteroristické cvičení, jehož cílem bude otestovat techniku pro odhalování výbušnin na frekventovaných veřejných místech. Cvičení proběhne v metru evropského hlavního města. V září pak proběhne společné cvičení, jehož úkolem bude ochrana proti teroristickým hrozbám v civilních letadlech.
Kam dál?
NATO: Spolupráce s Ruskem by se po změně plánů USA opět mohla zlepšit (2.4. 2013)
Po odchodu NATO chtějí Afgháncům s bezpečností pomáhat Rusové (28.3. 2013)
Zdroj: NATO
---
Afghánci protestují proti zatčení duchovního americkou speciální jednotkou
V severoafghánské provincii Baghlan protestují stovky Afghánců proti zatčení muslimského duchovního Mawlavi Baaz Mohammada americkou speciální jednotkou. Podle místních úřadů byl imám z oblasti Doshi zatčen pro podezření z udržování kontaktů s ozbrojenci. Demonstranti však jakékoli propojení mezi imámem a povstalci popírají. Podle guvernéra oblasti demonstranti zablokovali mimo jiné dálnici vedoucí z provincie Baghlan do Kábulu.
Jednotky ISAF na situaci odpověděly emailem do redakce Khaama Press, ve kterém tvrdí, že americké speciální jednotky v této operaci nefigurují. Mezitím demonstranti varovali, že pokud nebude duchovní propuštěn, přijdou na řadu rozsáhlé protesty.
Kam dál?
Afghánci jsou proti přítomnosti jednotek na východě země (18.4. 2013)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Hagel navštívil Saúdskou Arábii, dojednal dohodu o prodeji zbraní
Americký ministr obrany Chuck Hagel navštívil Rijád, aby zpečetil dohodu o dodávce zbraní, která Saudské Arábii přinese sofistikované rakety pro původem americké bojové letouny. Hagel se sešel s korunním princem a ministrem obrany Saúdské Arábie Salmanem bin Abdulazizem. Kromě dohody o dodávce zbraní se v rozhovoru věnovali také válce v Sýrii nebo problematice jaderného programu Íránu, regionálního rivala Saudské Arábie. Obě země sdílejí obavy z budoucího vývoje role Íránu v regionu stejně jako obavy z hrozby, kterou představuje al-Káida.
V roce 2010 uzavřely USA a Saúdská Arábie dohodu o největší dodávce zbraní v americké historii, která zahrnovala desítky bojových letounů a vrtulníků. Smlouva o dodávkách zbraní pro saúdskou armádu by měla být prodloužena na příštích patnáct až dvacet let. Dlouhodobá povaha dohody vytváří symboliku vztahu USA a Saúdské Arábie, jelikož bude platit i v době, kdy pravděpodobně budeme svědky změny ve stárnoucím vedení tohoto arabského státu.
Hagelova návštěva následuje poté, co USA odtajnily plán na prodej vyspělých raket Spojeným arabským emirátům, Izraeli a Saúdské Arábii v hodnotě minimálně deseti miliard dolarů. Hagel bude ze Saúdské Arábie pokračovat v cestě do Egypta a Spojených arabských emirátů.
Zdroj: Defense News (USA)
---
ISAF: Třináct ozbrojenců zemřelo při akcích na východě Afghánistánu
„Afghánské bezpečnostní složky ve spolupráci s aliančními jednotkami ISAF během operací na východě Afghánistánu za poslední den zabily třináct povstalců, objevily tři sklady zbraní a odstranily pět podomácku vyrobených výbušnin (IED),“ uvedlo ve zprávě regionální velitelství ISAF. Sedm ozbrojenců přišlo o život v provincii Nangarhar a šest v provincii Kapisa.
Afghánské bezpečnostní složky ve spolupráci s jednotkami NATO v poslední době zintenzívnily operace proti Talibanu a dalším ozbrojeným skupinám. Ty na oplátku odpověděly bombovými útoky.
Při dalších operacích v Afghánistánu zemřeli čtyři příslušníci Talibanu ve východní provincii Laghman. V jihoafghánské provincii Kandahár naopak zemřely čtyři děti, když vybuchla Talibanem nastražená IED.
Kam dál?
Afghánští vesničané se po stažení jednotek NATO obávají Talibanu (22.4. 2013)
Zdroj: Xinhua (Čína)