natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Šéf NATO naléhá na Ukrajinu, aby se vyvarovala násilností

  2. prosince 2013  16:40

  Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

  Šéf NATO naléhá na Ukrajinu, aby se vyvarovala násilností

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen naléhá na všechny strany zapojené do současných událostí na Ukrajině, aby se zdržely násilí a za každou cenu se vyhnuly použití síly. „Vyzývám všechny strany, aby se za každou cenu vyhnuly násilí a použití síly. Násilím a zbraněmi se v demokratické společnosti politické rozdíly neřeší. Naléhám na každého, aby jednal v souladu s právními a demokratickými normami,“ uvádí v prohlášení.

  NATO plně respektuje všechny Ukrajince a demokratické ideály ukrajinského národa. „Žádám Ukrajinu, aby plně dostála svým mezinárodním závazkům respektovat svobodu slova a shromažďování,“ dodal Rasmussen ve svém prohlášení.

  Kam dál?
  Analýza: Po Vilniusu: Evropská unie potřebuje novou východní politiku (2.12. 2013)

  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

  ---

  NATO se připravuje na reálnou kyberhrozbu, tvrdí český expert

  Kybernetická bezpečnostně-poradenská komise Severoatlantické aliance složená ze zástupců průmyslu (NATO Industrial Advisory Group) v současné době řeší nejen pro NATO velmi reálnou kybernetickou hrozbu. „Bohužel to ale není veřejná informace,“ uvedl Martin Hanzal, poradce prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a jediný Čech, který ve čtyřicetičlenné kybernetické skupině působí.

  „NATO samozřejmě nemá specialisty na vše, takže my řešíme, jakým způsobem by se (v případě kybernetického útoku) dali specialisté rychle spojit, jak by mohly v rámci kybernetické války pomoci samotné firmy, například ty, které poskytují připojení, vlastní vhodné technologie, aplikace a podobně,“ vysvětlil Martin Hanzal práci poradenské skupiny.

  Kam dál?
  Kyberútoky jsou poprvé větším nebezpečím než al-Káida, varují zpravodajské služby USA (14.03. 2013)

  Zdroj: iHned.cz (Česká republika)

  ---

  NATO v Kosovu zatím zůstává

  Síly KFOR v této době nemají v plánu snížit počet svých vojáků v Kosovu, uvedl vrchní velitel sil Severoatlantické aliance generál Philip Breedlove. NATO se zavázalo poskytnout maximální podporu politické dohodě mezi Bělehradem a Prištinou a během následujících několika měsíců nemá v plánu snížit počet svých jednotek zemi, oznámil generál Breedlove na setkání se zástupci Kosova.

  NATO si v budoucnu přeje menší a flexibilnější KFOR, ale k tomu dojde, až nastane správný čas a budou k tomu příhodné podmínky, zdůraznil Breedlove. Jeho slova přicházejí nedlouho poté, co německá a francouzská média spekulovala nad možnostmi, že by Berlín a Paříž zcela stáhly své vojáky z Kosova. KFOR v současné době čítá pět tisíc vojáků z jednatřiceti zemí.

  Kam dál?
  Francouzi se stáhnou z Kosova (29.11. 2013)

  Zdroj: b92 (Srbsko)

  ---

  Raketová obrana stále zůstává hlavním problémem vztahů NATO-Rusko

  Největším zádrhelem ve vztazích mezi ministerstvy obrany Ruska a zemí Severoatlantické aliance je stále raketová obrana, soudí náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov. „Možnosti spolupráce mezi NATO a Ruskem jsou obrovské. Udělali bychom skutečný pokrok na poli mezinárodní bezpečnosti, kdyby druhá strana projevila alespoň trochu politické vůle,“ uvedl Antonov.

  „Tento problém narušuje naše vztahy nejenom s Aliancí, ale i se Spojenými státy,“ uvádí náměstek. Dalším problémem je podle něj politika rozšiřování NATO stále blíže ruským hranicím. „Nemůžeme to jen tak nechat plavat, naši sousedé mají přímý vliv na ruskou národní bezpečnost,“ dodal Antonov.

  Kam dál?
  NATO doufá, že rozhovory s Ruskem o raketové obraně budou pokračovat (5.11. 2013)

  Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Kanaďan byl obviněn z pokusu o vyzrazení vojenských tajemství Číně

  Kanadský občan byl zatčen poté, co se neúspěšně pokusil prodat tajné informace čínské vládě o kanadském námořním vyzbrojování. Podle policie Qing Quentin Huang pracuje pro Lloyd's Register, subdodavatele společnosti Irving Shipbuilding, která pro Kanadu staví lodě, fregaty, ledoborce a další vojenská plavidla.

  „Ve všech těchto případech sdílení informací může poskytnout cizí zemi taktickou a vojenskou výhodu tím, že bude přesně znát specifikace lodí, které chrání kanadské vody a svrchovanost,“ uvedla komisařka Jennifer Strachan. Kanadské ministerstvo zahraničí je kvůli záležitosti v kontaktu se svým čínským protějškem. Za vyzrazení vojenského tajemství hrozí podezřelému doživotní trest.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media