Šéf NATO: akce Islámského státu mají blízko ke genocidě
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen podpořil misi USA proti Islámskému státu (IS) prohlášením, ve kterém akce IS označuje za „podobné genocidě.“ Dále varoval státy před uzavíráním se do sebe a ignorováním nebezpečí. „Viděli jsme znovu a znovu, že appeasement nevede k míru, pouze povzbuzuje tyrany,“ zdůraznil Rasmussen.
Protože se mise Spojených států amerických neúčastní všichni členové NATO, Aliance zde hraje minimální roli. V projevu Rasmussen řekl, že Západ čelí „oblouku krize a nestability,“ jehož dvěma póly jsou IS a Rusko.
Hrozba IS nespočívá jen v možném návratu jeho bojovníků do západních zemí. Nestabilní Blízký východ je sám o sobě nebezpečím pro alianční země. Aliance může pomoci vycvičit iráckou armádu, usnadnit výměnu zpravodajských informací o bojovnících IS a pomáhat koordinovat činnosti v zemích aktivněji zapojených do konfliktu. Podle názoru Rasmussena dávají operace IS prostor k legitimní vojenské akci v rámci Charty OSN.
Kam dál?
Státy Zálivu pomohou USA při boji proti Islámskému státu (15.9. 2014)
Irák vítá větší angažovanost USA v boji proti Islámskému státu (12.9. 2014)
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
---
Polský generál přebírá vysokou pozici v NATO
Generál Janusz Adamczak převzal funkci náčelníka štábu spojeneckého Velitelství společných sil v nizozemském Brunssumu. V rámci struktury velení NATO se jedná o jednu ze dvou pozic na operační úrovni.
Velitelství společných sil v Brunssumu slouží také jako vyšší velitelství NATO pro jednotky ISAF v Afghánistánu. Adamczak přebírá post od francouzského generála Michela Yakovleffa, který se stane prvním zástupcem náčelníka štábu na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE).
Kam dál?
Šest amerických vrtulníků nečekaně přistálo v polích na severu Polska (12.9. 2014)
Zdroj: Polskie Radio (Polsko)
---
Jednotky NATO a USA začínají vojenské cvičení na Ukrajině
Speciál |
Zhruba 1 300 mužů z 15 států včetně USA a dalších členských zemí NATO zahájilo poblíž Lvova na západní Ukrajině vojenské cvičení. Podle Spojených států bylo cvičení naplánované již před vypuknutím současné krize na východní Ukrajině, kde vládní síly bojují s proruskými rebely.
Cvičení s kódovým označením Rapid Trident, které probíhá asi 1 000 km od bojů na východě, se účastní zhruba 200 amerických vojáků.
Kam dál?
NATO začalo zásobovat Ukrajinu zbraněmi, tvrdí Kyjev (15.9. 2014)
Společné letecké cvičení USA, Kanady a Ruska je zrušeno kvůli Ukrajině (12.9. 2014)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Breedlove: NATO si nemůže dovolit plýtvat nižšími důstojníky a poddůstojníky
Podle vrchního velitele sil NATO v Evropě generála Philipa Breedlova potřebují spojenci zlepšit zapojení poddůstojníků a nižších důstojníků do vedoucích pozic v NATO. Připomněl, že společné velení koalice se bez jejich práce neobejde.
„Sedm nebo osm států Aliance má vynikající poddůstojnický sbor,“ řekl Breedlove. Proto se v uplynulých 16 měsících snažil jejich zkušenosti rozšířit napříč všemi státy NATO, a zvýšit tak úroveň aliančního poddůstojnického sboru. V druhé polovině svého funkčního období se podle svých slov zaměří na práci s nižšími důstojníky tak, aby alianční země naplno využily jejich schopnosti.
„V některých zemích nejsou schopnosti nižších důstojníků dostatečně využívány. Hodně z nich se pouze schovává a doufá, že nebudou zastřeleni, než se stanou podplukovníky nebo plukovníky,“ dodal Breedlove.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Na Slovensku zasedá Rada pro výzkum a technologie NATO
Slovenská republika hostí od 15. do 19. září zasedání Rady pro výzkum a technologie NATO. Na schůzce bude diskutovat více než 150 odborníků z členských zemí Aliance. Cílem zasedání je zefektivnit spolupráci spojenců v rozvoji obranných schopností prostřednictvím vědy, výzkumu a nových technologií.
Slovenský ministr obrany Martin Glváč uvedl, že výsledky takových schůzek přispívají k rozvoji obrany členů NATO a partnerských zemí. V rámci zasedání se uskutečnilo i sympózium na téma „Autonomní systémy a jejich aplikace.“ Rada pravidelně zasedá dvakrát ročně, na jaře v Paříži a na podzim v jedné z dalších členských zemí.
Kam dál?
Fico by chtěl, aby o případné základně NATO na Slovensku rozhodlo referendum (15.9. 2014)
Zdroj: Ministerstvo obrany SR (Slovensko)