natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sankce proti Tálibánu nefungují, varují experti OSN

  6. prosince 2013  15:50

  Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

  Sankce proti Tálibánu nefungují, varují experti OSN

  Nelegální obchodní aktivity a investice, které mezinárodní společenství není schopno kontrolovat, hrají významnou roli ve finanční struktuře Tálibánu, uvedl monitorovací tým OSN dohlížející na dodržování sankcí Rady bezpečnosti uvalených na povstalecké hnutí Tálibán. Zároveň tak požádal členské státy OSN, aby poskytly veškeré relevantní informace o bankovních účtech Tálibánu, sponzorských organizacích i jiných finančních prostřednících Tálibánu. Podle zprávy monitorovacího týmu navíc příjmy Tálibánu z vyděračství s přílivem investic do Afghánistánu v příštím roce ještě vzrostou. Za minulý rok přitom Tálibán utržil jenom z obchodu s drogami 155 milionů dolarů. 
   
  Podle odhadů Světové banky 99 procent všech drahých kamenů vytěžených v Afghánistánu je nelegálně vyvezeno ze země. Výnosy z pašování pak jdou na účty taktéž Tálibánu, který se na operace s drahými kameny speciálně zaměřil.
   
  „Snahy přiškrtit přívod peněz Tálibánu tak, jak jsou nastaveny v současnosti, jsou odsouzeny k záhubě,“ prohlásila Christine Fair z Georgetown University. Zatímco se válka odehrává v Afghánistánu, nátlak musí být veden v Pákistánu a Perském zálivu, kde se peníze Tálibánu nachází, podotkla Fair.
   
  Kam dál?
  V loňském roce bylo zabito 12 tisíc Tálibánců (19.11. 2013)
  Stahováním jednotek NATO z Afghánistánu se zvyšuje pašování heroinu (11.10. 2013) 
   
  Zdroj: The Hindu (Indie)

  ---

  Makedonie by se měla stát členem NATO, zní z Maďarska

  Makedonie by měla být přijata do NATO, už jen proto, že je klíčovou zemí pro zajištění stability na Balkánu, citovala místní média maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, který se v Makedonii sešel se svým protějškem Nikolou Gruevskim.

  „Balkán není pro Evropu problémem, ale příležitostí. Proto by měla změnit svůj přístup k tomuto regionu,“ nechal se slyšet Orbán. Ten po schůzce mimo jiné uvedl, že podpora Makedonie ze strany Maďarska nevyplývá pouze ze sympatií k této jihobalkánské zemi, ale také ze zájmu vůči samotné Evropě.
   
  Kam dál?
  NATO testuje připravenost makedonské armády (4.11. 2013)

  Zdroj: Focus (Bulharsko)

  ---

  Země ISAF se dohodly na fondu pro afghánskou armádu

  Zástupci zemí, které se podílí na alianční misi ISAF v Afghánistánu, se dohodli na detailech vytvoření svěřeneckého fondu Afghánské národní armády. Přesná čísla, harmonogram i kontrolní procedury byly vyjednány na zasedání ministrů zemí NATO a partnerských států mise ISAF v Bruselu. Díky restrukturalizaci fondu, respektive jeho podřízení novým kontrolním a finančním mechanismům, budou nyní příspěvky plynout přímo do rukou afghánských představitelů. 

  „Dnešní rozhodnutí přebudovat svěřenecký fond Afghánské národní armády umožní dárcům směřovat jejich finanční podporu do Afghánistánu po roce 2014 s důvěrou, jak bude s jejich penězi naloženo,“ nechal se v reakci na dohodu slyšet nejmenovaný vysoký představitel NATO.

  Kam dál?
  Bez zahraničních jednotek Afghánistán nedostanete pomoc (19.11. 2013)
  ISAF dohlíží na nákup paliva afghánské policie (3.10. 2013)
   
  Zdroj: Jane’s (USA)

  ---

  Ázerbájdžán chce podporovat Afghánistán i po roce 2014

  Ázerbájdžán je další zemí, která chce podporovat Afghánistán i po stažení většiny zahraničních jednotek ze země v roce 2014, uvedl na ministerském setkání partnerských zemí alianční mise ISAF ministr zahraničí Ázerbájdžánu Elmar Mammadyarov. Dle jeho slov je Ázerbájdžán schopen podílet se na budoucí misi v Afghánistánu jednotkami, participací na výcviku i finančně. Podtrhl pak především význam Ázerbájdžánu jako tranzitní země s tím, že výstavba železnice a nového přístavu v hlavním městě Baku bude značným přínosem pro transitní kapacitu.
   
  Ázerbájdžán je jednou z osmi zemí, které již potvrdily svou přítomnost v Afghánistánu i po roce 2014. Přesto však má v plánu počet svých mírových jednotek v zemi zredukovat. V poslední době se přitom rozšířily oblasti spolupráce mezi Afghánistánem a touto kavkazskou zemí. Ázerbájdžán například začal trénovat afghánské vojáky ve vyhledávání min, připravuje se na vyslání svých vojenských doktorů a lektorů medicíny do země a plánuje vzdělávání afghánských důstojníků i civilních studentů na svých školách v Ázerbájdžánu.
   
  Kam dál?
  Bulharsko podpoří Afghánistán i po roce 2014 (22.11. 2013)
  Experti vojenského vzdělávání NATO navštívili Ázerbájdžán (12.11. 2013)

  Zdroj: Azer News (Ázerbájdžán)  

  ---

  Většina Afghánců věří v lepší budoucnost

  Víc jak polovina Afghánců, přesněji 57 procent, věří, že jejich země kráčí správným směrem, což je nejvíce za posledních pět let. Nejčastěji zmiňovanými důvody k optimismu jsou snahy o rekonstrukci země, přístup ke vzdělání pro muže i ženy a všudypřítomnost afghánských bezpečnostních složek, uvádí výzkum neziskové organizace The Asia Foundation. Zpráva „Afghánistán v roce 2013: Průzkum mezi Afghánci“ nicméně upozorňuje, že výsledky průzkumu se v bezpečných a nebezpečných oblastech země značně liší. I tak z něj vychází, že spokojenost s vládou u většiny z devíti tisíc dotazovaných postupně roste.
   
  Až 63 procent nyní věří, že vláda dokáže stabilizovat zemi, přičemž důvěru v armádu má 88 procent dotázaných, v policii pak o 11 procent méně. Dvě třetiny Afghánců pak uvedly, že jejich ekonomická situace je lepší než za doby, kdy v zemi vládl Tálibán. Většina z nich pak vyjádřila spokojenost především se stavem služeb uvnitř komunity, vzděláváním dětí, stejně jako dostupnosti zdravotní péče a pitné vody. I tak se 59 procent respondentů obává o svou bezpečnost, což je o 11 procent více, než kolik vyšlo v průzkumech v minulém roce.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
   

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media