natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Saakašvili: Byli jsme připraveni vyměnit členství v NATO za podporu Ruska

  8. srpna 2013  16:19

  Gruzínský prezident Michail Saakašvili | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Saakašvili: Byli jsme připraveni vyměnit členství v NATO za podporu Ruska

  Gruzínský prezident Michail Saakašvili v rozhovoru pro televizi Rustavi-2 řekl, že se chtěl vyhnout konfliktu s Ruskem nabídkou výměny členství v Severoatlantické alianci za ruskou podporu v odtržených gruzínských regionech. V den pátého výročí vypuknutí konfliktu mezi Gruzií a Ruskem Saakašvili uvedl: „Řekli jsme Putinovi, že jsme připraveni říct NATO ne.“ Výměnou za to měla být pomoc ze strany Ruska ve dvou odtržených regionech na severu Gruzie a také uznání ruských zájmů v Abcházii. „Putin o tom ani na chvíli nepřemýšlel,“ uvedl Saakašvili.

  „Řekl jsem mu, že to nemusí být horší, než už to je a že provokace a střelba jsou tam na denním pořádku a do oblasti směřují zbraně. Není jisté, že by to muselo být horší. Tehdy se na mě podíval a řekl ‘V tom se mýlíte. Teprve uvidíte, že to bude mnohem, mnohem, mnohem horší‘".“ Ruský premiér Dmitrij Medveděv, který byl v době vypuknutí konfliktu prezidentem, si však za svým rozhodnutím vyslat ruské vojáky do oblasti stojí. „Rozhodl jsem se a věřím, že v dané situaci bylo toto mé rozhodnutí jediné správné.“

  Kam dál?
  Medveděv: Členství Gruzie v NATO by poškodilo její vztahy s Ruskem (7.8. 2013)
  Cílem Gruzie je stále členství v NATO (4.7. 2013)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

  ---

  Turecko vyměnilo velení armády

  Nejvyšší vojenská rada, které předsedá turecký premiér Recep T. Erdogan, jmenovala generála Hulusi Akara novým velitelem pozemních sil. Turecko tímto krokem pokračuje ve své snaze jmenovat na nejvyšší armádní posty velitele tak, aby vláda kontrolovala činnost armády. Kromě velitele pozemních sil byli jmenováni také velitelé námořnictva, letectva a četnictva. Rada každý rok rozhoduje o povyšování vojenských představitelů, ale i o jejich odchodech do výslužby.

  Největším překvapením bylo právě jmenování velitele pozemních sil, jelikož nejžhavějším kandidátem byl generál Bekir Kalyoncu. Rada však jeho jmenování zamítla kvůli jeho kritice turecké vlády a také proto, že se jeho jméno objevilo v souvislosti s údajnou konspirací vůči Erdoganově vládě s názvem Ergenekon. Přestože armáda dříve měla v Turecku výsadní postavení, od roku 2002, kdy se do čela vlády dostal Erdogan, její význam na úkor vlády poklesl.

  Kam dál?
  Trest doživotí za podporu terorismu dostal bývalý šéf turecké armády (6.8. 2013)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Dánská armáda stále řeší, co bude s desítkami afghánských tlumočníků

  Dánské ministerstvo obrany neví, co se stalo s pětinou afghánských tlumočníků, kteří v Afghánistánu pracovali pro dánskou armádu. Téměř čtyři desítky z celkem 195 tlumočníků byly najaty soukromou americkou firmou, která stále ignoruje požadavky ministerstva na získání informací o tlumočnících. I přes opakované snahy během posledních třech měsíců totiž dánské ministerstvo nezískalo ze strany Američanů potřebné informace.

  Chybějící informace, jako jsou jména tlumočníků nebo období, kdy byli dánskou armádou zaměstnáni, jsou nezbytné pro vyhodnocení toho, zda mohou žádat o dánský azyl na základě dohody přijaté vládou. Podle ní tlumočníci, jejichž život by kvůli spolupráci s dánskými silami mohl být v ohrožení, mohou mít nárok na dánský azyl.

  Kam dál?
  Afghánští tlumočníci zřejmě dostanou britská víza (22.5. 2013)

  Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko)

  ---

  Rusko a Španělsko uzavřely dohodu o obranné spolupráci

  Ruská vláda schválila dohodu o obranné spolupráci se Španělskem. Smlouva definuje cíle, oblasti a formy bilaterální obranné spolupráce, včetně výměny informací vojenského, politického a mezinárodně-bezpečnostního charakteru, opatření pro posílení vzájemné důvěry a také kontroly zbraní.

  Mezi další oblasti spolupráce patří sdílení zkušeností z mezinárodních mírových operací nebo společná cvičení. Dohoda také vytváří právní rámec pro organizaci návštěv vojenských lodí a letadel mezi oběma zeměmi, společných výcvikových programů a spolupráci v oblasti sportu a kultury.

  Kam dál?
  Rusko plánuje vojenskou dohodu s Kyprem (1.7. 2013)
  Rusko chce zlepšit spolupráci s NATO (24.5. 2013)

  Zdroj: Eurasia Review (Španělsko)

  ---

  Medveděv: Rusku se nelíbí Pobaltí v NATO

  Rusku se nelíbí členství pobaltských států v Severoatlantické alianci. Při rozhovoru pro gruzínskou televizi Rustavi 2 to řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. „Snad si nemyslíte, že jsme rádi, že jsou [pobaltské státy] v NATO? Ujišťuji vás, že nejsme,“ řekl Medveděv.

  Medveděv konstatoval, že Rusko „nemůže být slepé vůči potenciální aspiraci Gruzie nebo Ukrajiny na členství v této vojensko-politické alianci“ a zároveň zdůraznil, že by Gruzii případné členství v NATO nebylo k užitku.

  Kam dál?
  Medveděv: Členství Gruzie v NATO by poškodilo její vztahy s Ruskem (7.8. 2013)

  Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media