Cílem je zvýšit svůj mezinárodní, regionální a domácí vliv. Vojenská diplomacie, kterou obvykle praktikují velmoci jako USA a Čína, zahrnuje využití ozbrojených sil v bojových i nebojových rolích k prosazování zahraničněpolitických cílů. Rwanda vyniká jako jeden z největších přispěvatelů do mírových misí OSN na světě, působí v nich přibližně 6 000 rwandských vojáků.
Rwandu v její vojenské strategii motivují tři klíčové faktory. Na mezinárodní úrovni se Rwanda snaží změnit svůj obraz z genocidou zasažené země na významného hráče v oblasti africké bezpečnosti a stability, čímž si získává přízeň a finanční podporu od globálních mocností jako USA a EU. Regionálně chce Rwanda snížit závislost na zahraničních investicích rozšiřováním vojenských angažmá mimo své sousedy v oblasti Velkých jezer do zemí jako Středoafrická republika a Mosambik.
To také otevírá ekonomické příležitosti pro rwandské investice v těžebním a jiných sektorech. Domácí vojenská diplomacie pak slouží k odvrácení pozornosti od vnitřních problémů, jako je eroze právního státu a politická opozice, a zároveň se zaměřuje na regiony, kde se ukrývají političtí protivníci prezidenta Paula Kagameho.
Zdroj: The Conversation(Austrálie)