natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Rutte: Spojené státy potřebují NATO

    11. října 2024  12:27
    Nový generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte odmítl obavy z možného zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a zdůraznil, že Spojené státy by bez členství v NATO riskovaly izolaci ve světě.  

    Torpédoborec USS John Paul Jones vyzbrojený řízenými střelami doprovází letadlovou loď USS Nimitz v Arabském zálivu | foto: U.S.NAVY

     Rutte v rozhovoru na Trumpův účet uvedl, že „bez členství v NATO je sám a v tvrdém, nekompromisním světě potřebuje alianci“.

    Navzdory Trumpově dřívější kritice NATO Rutte věří, že jak Trump, tak jeho soupeřka Kamala Harris si uvědomují důležitost Aliance a také pokračování vojenské pomoci Ukrajině.

    Rutte rovněž reagoval na Trumpovy výhrady k výdajům na obranu v Evropě a naznačil, že NATO by skutečně mělo stanovit nový cíl obranných výdajů ve výši 2,5 % nebo dokonce 3 % HDP.

    „Jasně vidíme, že 2 % nejsou dostatečná,“ řekl s tím, že cílem je překonat stávající mezery v obranných schopnostech Aliance. I kdyby podíl výdajů na obranu na HDP vzrostl pouze o půl procenta, musely by všechny státy Aliance, kromě Polska, Řecka a pobaltských států, své výdaje na obranu zvýšit.

    Ohledně podpory Ukrajiny Rutte věří, že i v případě zvolení Trumpa bude vojenská pomoc pokračovat. Varoval však před riziky, pokud by Spojené státy zcela stáhly svou podporu. Studie německé univerzity v Kielu odhaduje, že hodnota západní vojenské pomoci Ukrajině by mohla v takovém případě klesnout z plánovaných 59 miliard eur na 34 miliard.

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    tko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media