Podle diplomatických zdrojů bude Rutte potřebovat veškeré své diplomatické schopnosti, aby zajistil hladký průběh setkání v Haagu. Klíčem k úspěchu bude především udržet Donalda Trumpa v klidném rozpoložení.
Vzpomínky na bouřlivý summit v Bruselu v roce 2018, kdy tehdejší americký prezident ostře konfrontoval generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a pohrozil odchodem Spojených států z Aliance, stále rezonují. Rutte tehdy jako nizozemský premiér sehrál klíčovou roli v uklidnění situace a pomohl přesvědčit Trumpa o významu NATO.
Jedním z hlavních výstupů summitu v Haagu by mohl být nový, ambiciózní cíl: zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP pro všechny členské státy NATO. S cílem minimalizovat možnost neshod byl summit zkrácen ze tří na dva dny. Vzhledem k rostoucímu zájmu evropských spojenců o nákup obranných technologií z Japonska a Jižní Koreje se očekává, že se jednání zúčastní i čtyři indo-pacifičtí partneři NATO – Austrálie, Japonsko, Nový Zéland a Jižní Korea.
Zásadní otázkou zůstává, jakou roli bude na summitu hrát Ukrajina. Na rozdíl od předchozích setkání, kde Kyjev dominoval agendě a probíhaly intenzivní debaty o jeho budoucím členství v NATO, může být letos situace zcela odlišná. Podle některých evropských diplomatů by bylo strategicky výhodnější Ukrajinu v závěrečném prohlášení vůbec nezmiňovat. Zůstává tak otázkou, zda bude ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj do Haagu vůbec pozván. Zatímco oficiální potvrzení chybí, většina aliančních představitelů se domnívá, že nakonec přece jen dorazí.
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)