Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko varuje Švédsko před vstupem do NATO

Vydáno 19.06.2015

Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

Rusko varuje Švédsko před vstupem do NATO

Pokud Švédsko vstoupí do Severoatlantické aliance, Kreml podnikne určitá protiopatření. Poukázal na to ruský velvyslanec ve Švédsku Viktor Tatarintsev. V květnu proběhla ve Švédsku anketa, která ukázala, že si téměř třetina Švédů myslí, že by se jejich země měla stát členem NATO. Podpora vstupu do Aliance u obyvatelstva se zvyšuje, v roce 2013 tuto možnost podporovalo jen 29 % veřejnosti.

Tatarintsev však tvrdí, že se Švédsko členem Severoatlantické aliance v brzké době nestane. „I přes jistou změnu názoru veřejnosti si nemyslím, že by se Švédsko v dohledné době stalo členským státem NATO. Ale jestliže se tak stane, Stockholm bude nést následky,“ řekl velvyslanec.

Kam dál?
Třetina Švédů chce do NATO (21.5. 2015)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Slovensko hostí bezpečnostní konferenci GLOBSEC

Dnes začíná v Bratislavě bezpečnostní konference GLOBSEC, kde se budou probírat témata jako konflikt na Ukrajině, organizace Islámský stát nebo nebezpečí teroristických útoků v Evropě. „Debaty probíhající v rámci konference jsou připraveny tak, aby umožnily zúčastněným diskutovat o důležitých tématech agendy NATO,“ uvedl zakladatel GLOBSEC Fóra Róbert Vass. Hostem konference je celkem šest prezidentů, šest premiérů a téměř 1 000 dalších účastníků.

„GLOBSEC posiluje hlas Slovenska a dalších zemí střední Evropy v mezinárodním dění. Témata, která se v Bratislavě probírají, často nastavují agendu mezinárodní politiky,“ dodal ředitel konference Milan Solár. GLOBSEC je hlavním fórem o bezpečnostní a zahraniční politice ve střední Evropě, tento rok oslaví 10 let od svého založení.

Zdroj: Global Post (USA)

---

Tálibán zaútočil na důležitou oblast v Afghánistánu

Bojovníci Tálibánu ve čtvrtek obsadili oblast Musa Qala v afghánské provincii Hílmand, tvrdí místní obyvatelé. Mluvčí guvernéra provincie však oznámil, že Tálibán tuto oblast při útoku neobsadil, dostal se pouze do správního centra a zapálil tam několik budov a policejních aut. Útok na oblast Musa Qala, která je důležitá kvůli pěstování máku setého, se odehrál během časných ranních hodin. Během útoku zemřeli dva policisté, dodal mluvčí.

Kam dál?
Tálibán oznámil začátek jarní ofenzivy (22.4. 2015)

Zdroj: New York Times (USA)

---

Bělorusko otestovalo v Číně své rakety

Představitelé Běloruska oznámili, že v Číně otestovali svůj nový systém pro odpalování raket Polonez. Ten umožňuje odpálit více raket najednou a představuje špičkový produkt běloruského obranného průmyslu. Někteří analytici však upozorňují, že systém jeví známky čínského původu a je schopný nést čínské rakety. Bělorusko samo rakety nevyrábí a fakt, že je Lukašenko otestoval právě v Číně, tyto domněnky jen potvrzuje.

„Rusko je náš spojenec, ale příliš aktivně nás nepodporuje. Děkujeme proto Čínské lidové republice za její podporu,“ pronesl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. V květnu podepsalo Bělorusko s Čínou smlouvu o přátelství a spolupráci, která se týká i spolupráce v bezpečnostní oblasti.

Kam dál?
Čína potvrdila prodej protiraketového systému Turecku (20.3. 2015)

Zdroj: EurasiaNet (USA)

---

Bulharsko posílá svou fregatu do mise NATO

Bulharská vláda se rozhodla poslat jednu ze svých fregat do Středomoří do alianční protiteroristické operace Active Endeavour. Jedná se o fregatu Drazki, která se k ostatním lodím NATO připojí v říjnu a listopadu letošního roku. Jejím úkolem bude monitorovat lodní dopravu a přispívat tak k ochraně před teroristickými aktivitami.

Kam dál?
Sofia schválila umístění alianční jednotky pro komunikaci v Bulharsku (10.4. 2015)

Zdroj: Shanghai Daily (Čína)

gen; natoaktual.cz