natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko se od hranic s Ukrajinou nestahuje, tvrdí Aliance

  30. dubna 2014  12:55

  Ruské pozemní síly během neočekávané únorové bojové prověrky (ilustrační foto) | foto: Ruské ministerstvo obrany

  Rusko se od hranic s Ukrajinou nestahuje, tvrdí Aliance

  Severoatlantická aliance nezaznamenala žádnou známku stahování ruských vojáků od hranic s Ukrajinou. "Nadále naléháme na Rusko, aby se drželo ujednání z Ženevy a stáhlo všechny své vojáky z hranic s Ukrajinou, abychom se mohli vrátit k diplomacii a dialogu," uvedlo NATO ve svém prohlášení.

  Ještě předtím spolu v telefonickém rozhovoru rozmlouvali americký ministr obrany Chuck Hagel a jeho ruský protějšek Sergej Šojgu. Podle ruského ministra se ruské jednotky vrátily do kasáren hned poté, co Ukrajina ujistila, že nepoužije armádu proti neozbrojeným civilistům.

  Kam dál?
  Rusko znepokojuje nárůst vojenských aktivit NATO u jeho hranic (29.4. 2014)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Kanada vyslala do Rumunska bojové letouny

  Šestice kanadských stíhacích letounů CF-18 Hornet opustila svou domovskou základnu v Bagotville a odletěla do Rumunska. Podle generála Yvana Blondina zatím není jasné, jak dlouho kanadské bitevníky v zemi zůstanou. "V Rumunsku budeme létat stejně jako to děláme doma v Bagotville, jen budou cvičné lety probíhat ve spolupráci s Rumunskem a dalšími státy NATO," uvedl Blondin.

  Stíhací letouny na cestě doprovázely tři dopravní letadla s náhradními díly, s padesáti až osmdesáti členy vojenského personálu a s palivem.

  Kam dál?
  Britské a francouzské stíhačky dorazily do Litvy a Polska (29.4. 2014)

  Zdroj: CBC News (Kanada)

  ---

  Námořnictvo NATO procvičí reakci na obsazení partnerské země

  Severoatlantická aliance tento týden odstartuje námořní cvičení Dubbed Trident Jaguar, které prověří reakci aliančního námořnictva na vnější invazi do spojeneckého státu. Cvičení v blízkosti Baleárských ostrovů se zúčastní Námořní úderné síly NATO z italské Neapole a Sbory rychlé reakce NATO ze Španělska. Do manévrů se také zapojí velitelské plavidlo USS Mount Whitney.

  Nejmenovaný zástupce NATO uvedl, že cvičení je součástí pravidelných zkoušek Sil rychlé reakce NATO a bylo naplánováno již dlouho před krizí na Ukrajině a anexí Krymu Ruskem.

  Kam dál?
  Lodě NATO míří kvůli Ukrajině a minám do Pobaltí (23.4. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Afghánistán uzavře šestici nezákonných věznic NATO

  Afghánská vláda rozhodla o uzavření šesti údajně nezákonných věznic, které NATO mělo na základnách v provinciích Hílmand a Kandahár. Reagovala tak na zprávu vládní komise, která na jihu země prováděla vyšetřování. Komise zjistila, že síly USA a Velké Británie zde měly šest nezákonných věznic.

  Podle informací afghánské vlády je nejvíce vězňů občany Afghánistánu. Mnoho z nich bylo za mřížemi až 6 měsíců. Podle prohlášení afghánské vlády nemá NATO na základě dvojstranných dohod právo zřizovat nezákonná vězení. Inspekce jižní části Afghánistánu začala již 20. dubna na osobní příkaz prezidenta Hamída Karzáího a sestávala z lidí z afghánského ministerstva vnitra, obrany a zástupců vlády.

  Kam dál?
  Afghánistán: NATO má v zemi nezákonná vězení (29.4. 2014)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Kerry varoval Putina: Budeme bránit každý kousek území Aliance

  Washington a jeho spojenci jsou jednotní v podpoře Ukrajiny, teritorium NATO je neporušitelné a Severoatlantická aliance by bránila každou jeho píď, uvedl ve svém prohlášení americký ministr zahraničí John Kerry. "Článek 5 smlouvy o NATO musí něco znamenat a naši spojenci v první linii si nezaslouží o nic méně," dodal Kerry.

  Kerry dále poznamenal, že Spojené státy a Evropa se roky snažily s Moskvou spolupracovat, "ale Ruské kroky na Ukrajině jasně ukazují, že Putinovo Rusko hraje podle jiných pravidel". Ukrajina podle Kerryho okamžitě začala s implementací dohody dosažené tento měsíc v Ženevě, aby došlo ke zlepšení situace v zemi, ale Rusko podle něj neudělalo žádný vstřícný krok v duchu naplnění dohody.

  Kam dál?
  Rusko možná uzavře kancelář NATO v Moskvě (29.4. 2014)
  Stíhačky NATO vzlétly kvůli ruským bombardérům (24.4. 2014)

  Zdroj: Newsmax (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media