natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko přesouvá armádu k ukrajinským hranicím, ukázalo NATO

  11. dubna 2014  22:45

  Bojové letouny a helikoptéry na satelitním snímku ruské základny Primorko-Achtarsk | foto: DigitalGlobe

  Rusko přesouvá armádu k ukrajinským hranicím, ukázalo NATO

  Severoatlantická aliance poskytla satelitní snímky, podle kterých se v blízkosti Ukrajiny nachází ruské tanky, ozbrojená vozidla, těžké zbraně, letadla a čtyřicet tisíc vojáků. Ruské vojsko je rozmístěno v rozmezí dvanáct až devadesát mil od hranic s Ukrajinou. "Je to vojenská síla, která je velmi schopná, udržovaná na stupni vysoké připravenosti, a jak jsme ukázali na snímcích, nachází se velmi blízko silnic a komunikačních tras," uvedl britský brigádní generál Gary Deakin.

  Nejmenovaný ruský představitel však uvedl že snímky jsou ze cvičení z loňského srpna. Rusko odmítá obvinění ze shromažďování vojska poblíž hranic a nařkla Alianci z podněcování obav za účelem získání větší podpory. NATO naopak tvrdí, že snímky byly pořízeny mezi 22. březnem a 2. dubnem tohoto roku.

  Kam dál?
  Ruská armáda posiluje u ukrajinských hranic, varuje NATO (24.3. 2014)
  Situace na Krymu znepokojuje NATO, Rasmussen varoval Moskvu (27.2. 2014)
  NATO uvažuje o vyslání jednotek do východní Evropy (10.4. 2014)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Lavrov: Nasazení sil NATO ve východní Evropě je proti dohodám

  Rozmístění sil Severoatlantické aliance ve východní Evropě blízko Ruska poruší dohody mezi Moskvou a NATO. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko obviňuje generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena ze zneužívání politické krize na Ukrajině k mobilizaci členských států proti fiktivní ruské hrozbě, aby tak ospravedlnil samotnou existenci uskupení v jednadvacátém století. "Fakt, že [východoevropští členové Aliance] tlačí na NATO, aby zvážilo umístění vojsk a vojenské výzbroje na území přímo sousedící s Ruskem je porušení Zakládajícího aktu NATO-Rusko a také principů Vídeňské úmluvy," uvedl Lavrov.

  Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove navrhne do příštího týdne plán opatření kvůli přetrvávající přítomnosti ruského vojska na hranicích s Ukrajinou. Aliance odhaduje rozmístění okolo 40 000 ruských jednotek v blízkosti Ukrajiny, uvedl Rasmussen.

  Kam dál?
  NATO uvažuje o vyslání jednotek do východní Evropy (10.4. 2014)
  NATO posílí obranu na východě. Konflikt s Ruskem nechceme, řekl Obama (27.3. 2014)

  Zdroj: Haaretz (Izrael) a RT (Rusko)

  ---

  Afghánce zabíjí nevybuchlá munice NATO

  Po jednotkách Severoatlantické aliance zůstává v Afghánistánu množství nevybuchlé munice, jejímiž oběťmi se často stávají afghánské děti. Podle informací Organizace spojených národů zemřelo v roce 2012 v okolí aliančních základen zhruba sedmdesát lidí, z nichž osmdesát osm procent tvořily děti. Přesný počet obětí je však velmi složité určit, a tak například Washington Post informoval o čtrnácti dalších obětech nezaznamenaných na seznamu OSN.

  Síly NATO za dobu svého působení využívaly asi 240 střelnic a na každé z nich mohou být tisíce výbušnin. 120 těchto oblastí přejde pod afghánskou armádu, 40 vyčistí koaliční jednotky a dalších 73 o rozloze 800 čvterečných mil vyčistí Američané. V roce 2013 již americké jednotky odstranily 32 000 kusů nevybuchlé munice z 60 čtverečných mil. Američané ale nejsou povinni zabývat se municí, kterou v Afghánistánu zanechali, protože Afghánistán nepodepsal úmluvu OSN o některých konvenčních zbraních.

  Kam dál?
  NATO slíbilo snížit civilní ztráty v Afghánistánu (7.2. 2014)
  Plány kompletního stažení z Afghánistánu neexistují, říká generál z ISAF (4.9. 2013)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Rumunsko chce jednotky NATO ve východní Evropě

  Rumunsko vyzývá Severoatlantickou alianci k přesunutí jednotek do východní Evropy a zaujetí pevného postoje, který zabrání rozšíření ukrajinské krize. "Oblast Černého moře musí patřit mezi hlavní priority Aliance a Evropské Unie," tvrdí rumunský ministr zahraničí Titus Corlatean.

  Okolo čtyř set padesáti amerických a rumunských vojáků tento měsíc zahájilo společné vojenské cvičení na severozápadě Rumunska. "Budeme Rumunsko bránit," prohlásil americký chargé d’affaire v Rumunsku Duane Butcher.

  Kam dál?
  NATO vysílá letouny AWACS do Polska a Rumunska (11.3. 2014)

  Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

  ---

  Rasmussen jednal v Praze o kolektivní obraně a Ukrajině

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen přijel do České republiky, aby projednal s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou krizi na Ukrajině. "Z Prahy mám pro Rusko tuto zprávu. Máte volbu. Přestat vinit jiné za své činy. Přestat shromažďovat armádu. Přestat stupňovat tuto krizi a začít se zapojovat do skutečných rozhovorů. Pokud to Rusko myslí s mírovými rozhovory vážně, tak jako první by měli stáhnout svá vojska," uvedl Rasmussen na tiskové konferenci.

  Dále Rasmussen zdůrazňoval, že závazek NATO ke kolektivní obraně je pevný a Aliance podniká legitimní kroky, aby se vypořádala s nestabilitou způsobenou nezákonným ruským jednáním.

  Rasmussen též ocenil příspěvek České republiky Alianci a její zapojení do chytré obrany ke společnému rozvoji moderních vojenských schopností.

  Kam dál?
  Šéf NATO přijede do Česka kvůli summitu a českým vojákům v Afghánistánu (2.4. 2014)

  Zdroj: NATO

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media