Tento portál, zpočátku působící jako legitimní zpravodajský zdroj, byl tajnými službami identifikováno jako nástroj ruské propagandy. V průběhu roku byly odposlouchávány schůzky mezi Marčevským a krajně pravicovými evropskými politiky, což naznačilo širší schéma podporované Ruskem.
Vyšetřování se postupně rozšířilo do Belgie, Německa, Nizozemska, Polska a Francie a odhalilo, že Voice of Europe posílal až milion eur měsíčně krajně pravicovým politikům v těchto zemích. Diverzní akce měla za cíl prosazovat kremelskou propagandu do západních médií, polarizovat společnost a podporovat prokremelské kandidáty ve volbách do Evropského parlamentu.
Operace byla jedním z nejambicióznějších pokusů Kremlu podkopávat podporu Ukrajiny a narušovat jednotu západních zemí. Zahrnovala distribuci finančních prostředků a organizování schůzek s cílem ovlivnit politiky, se strategickým cílem prosadit proruské kandidáty do Evropského parlamentu, kteří by byli posléze nástrojem špionáže a kteří by formovali evropskou politiku ve prospěch Ruska.
Mezi významné postavy zapojené do tohoto schématu patřil Petr Bystroň z německé AfD, který byl nahrán při stížnostech na velikost bankovek při předání. Vyšetřování BIS a dalších spolupracujících služeb vedlo k raziím a vyšetřování Bystroně a dalších proruských politiků, kteří čelí obviněním z korupce a praní špinavých peněz.
Mozkem operace byl Viktor Medvědčuk, který úzce spolupracoval s ruskou FSB. Navzdory tomu, že se tajným službám podařilo toto schéma narušit, zůstává vliv krajně pravicových stran v evropské politice problémem.
Zdroj: The Washington Post (USA)