natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko odmítá francouzský návrh rezoluce o Sýrii

  11. září 2013  15:34

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: NATO Photos

  Rusko odmítá francouzský návrh rezoluce o Sýrii

  Zástupci Ruska oznámili Francouzům, že nehodlají podpořit návrh rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, která by umožňovala použití síly v případě, kdyby se Sýrie odmítla vzdát chemických zbraní. Se zprávou přišel francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, když dotelefonoval se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

  „Jak jsem pochopil, Rusové nejsou v této fázi z návrhu zrovna nadšeni,“ oznámil Fabius novinářům. Lavrov ve svém vlastním vyjádření pak dodal, že „návrh Francouzů akceptovat rezoluci, která obviňuje syrskou vládu z možného použití chemických zbraní, je nepřípustné“.

  Kam dál?
  Francie sama v Sýrii nezasáhne; z chemického útoku viní syrskou vládu (3.9. 2013)

  Zdroj: EUobserver (EU)

  ---

  Obama: S vojenskou variantou v Sýrii musíme počítat, i přes ruský mírový plán

  Kvůli ruskému mírovému návrhu o syrských chemických zbraních, jenž si získal světovou pozornost a uznání, musel americký prezident Barack Obama pozměnit svůj projev k národu. Do obhajoby vojenské intervence dodal několik slov o vizi, jak by mohla diplomacie fungovat.

  Během svého patnáctiminutového projevu se i tak ze všech sil snažil přesvědčit válkami znechucenou veřejnost, že zabránit v použití chemických zbraní v Sýrii je americkým národním zájmem a vojenská akce bude nutná.

  „Naše ideály a zásady, stejně jako národní bezpečnost, jsou v Sýrii v ohrožení,“ přesvědčoval veřejnost Obama. „Když důrazně nezasáhneme proti použití chemických zbraní, oslabí nás to ve vymáhání zákazu šíření dalších zbraní hromadného ničení,“ uvedl Obama.

  Kam dál?
  Návrh na předání syrských chemických zbraní získává podporu (10.9. 2013)

  Zdroj: Christian Science Monitor (USA)

  ---

  Británie varuje EU, aby se nesnažila ovládat obranný průmysl

  Velká Británie varovala Evropskou komisi, že bude proti jakékoli snaze prosadit nová pravidla v regionálním obranném průmyslu, která by měla dopad na konkurenceschopnost britských firem. Britský ministr obrany Philip Hammond vyjádřil nedůvěru nad plány, které by měly přinést podporu evropským obranným společnostem v dobách rozpočtových škrtů a rostoucí konkurence z nových trhů.

  Až do letošního července se Evropská komise o obranné záležitosti členských zemí EU nezajímala. Pak ale vydala zprávu s návrhy, jak evropskému fragmentovanému obrannému průmyslu pomoci. Jedním z nich je povolit v rámci vnitřního trhu, který dnes ovládá britský BAE Systems, francouzsko-německá skupina EADS, francouzský Thales a italská Finmeccanica, větší konkurenci. „Odmítneme všechny návrhy, které by nebyly v zájmu britských firem,“ zpražil Evropskou komisi Hammond.

  Kam dál?
  Francie volá po jednotné obranné politice EU (26.7. 2012)

  Zdroj: Business Recorder (Pákistán)

  ---

  USA začnou v říjnu v Rumunsku pracovat na protiraketové obraně

  Američané začnou pracovat na vojenské základně Deveselu během října, oznámil rumunský ministr obrany Mircea Dusa během návštěvy základny v jižním Rumunsku, kde v současné době probíhají přípravné práce. „Pracujeme na zabezpečení základny a také na výstavbě potřebné infrastruktury,“ uvedl ministr.

  Podle bilaterální dohody mezi Spojenými státy a Rumunskem z roku 2011 by mělo na základně Deveselu vyrůst protiraketové zařízení, které by mělo odhalit rakety mířící z Blízkého východu na Evropu a Spojené státy. Celý systém protiraketového deštníku by měl být hotov v roce 2015.

  Kam dál?
  Americké střely proti balistickým raketám budou v Rumunsku (14.9. 2011)

  Zdroj: Global Times (Čína)

  ---

  Od roku 2001 zemřelo v Afghánistánu přes dva tisíce amerických vojáků

  Do včerejšího dne zemřelo ve Spojenými státy vedené invazi v Afghánistánu více než 2 134 amerických vojáků, uvádí agentura AP. Podle amerického ministerstva obrany téměř 1 800 z nich bylo zabito v boji s povstalci.

  Mimo Afghánistán ministerstvo uvádí nejméně 128 zabitých členů americké armády, kteří se na operaci Trvalá svoboda podíleli; 11 z nich zemřelo přímo v boji s nepřítelem. Od počátku války v Afghánistánu bylo téměř dvacet tisíc vojáků v bojích vážně zraněno, uvádí ministerstvo obrany.

  Zdroj: Fox News (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media