Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko na Krymu porušuje lidská práva, tvrdí Human Rights Watch

Vydáno 20.11.2014

Ozbrojenec bez označení před základnou ukrajinských sil na Krymu | foto: Wikimedia

Rusko na Krymu porušuje lidská práva, tvrdí Human Rights Watch

Rusko porušuje na Krymu lidská práva, pronásleduje tatarské muslimy, aktivisty a novináře, kteří jsou proti anexi ukrajinského poloostrova, uvedla ve své zprávě nevládní organizace Human Rights Watch.

Dokument

Rusko a úřady na Krymu tlačí na tatarské shromáždění Mejlis a hrozí jeho rozpuštěním nebo trestním stíháním jeho členů. Moskva dále nezakročila proti polovojenským jednotkám podezřívaným z unášení pro-ukrajinských aktivistů a místní úřady pronásledují pro-ukrajinská a tatarská média. S ukrajinskými občany, kteří odmítli přijmout ruskou národnost, je nakládáno jako s cizinci ve vlastní zemi.

„Díky tomu, že pozornost světa je zaměřena na střety na východě Ukrajiny, se na Krymu vzedmula vlna porušování práv,“ uvedla Yulia Gorbunova z organizace Human Rights Watch a dodává, že „pod záminkami jako boj proti extrémismu úřady pronásledují lidi, kteří se odvážili otevřeně kritizovat ruské jednání na poloostrově.“

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Německo se chystá v Afghánistánu ponechat přes 800 vojáků

Německá vláda schválila mandát pro ponechání alespoň 850 vojáků v Afghánistánu po ukončení současné mise vedené Severoatlantickou aliancí v prosinci 2014. Vojáci by od ledna měli být součástí nové mise NATO pod názvem Resolute Support (Rozhodná podpora), v rámci které se budou podílet na výcviku afghánských ozbrojených sil. „Není to bojová mise a není zaměřena na přímou účast ve válce proti terorismu nebo drogám,“ uvádí oficiální vyjádření vlády.

Mandát je omezen na dvanáct měsíců, ale pravděpodobně bude o další rok prodloužen. Návrh musí ještě v prosinci schválit německý parlament. Celkově se předpokládá, že do mise bude nasazeno okolo 12 000 vojáků ze zemí NATO ale i čtrnácti dalších států, jež nejsou členy Aliance.

Proti vyslání německých vojáků na další misi do Afghánistánu je například Tom Koenings ze strany Zelených, který v Afghánistánu sloužil v letech 2005-2007. Tvrdí, že to „nedává smysl“. „Zkoušeli jsme pomocí armády vytvořit stabilnější Afghánistán po třináct let a nefungovalo to,“ uvedl Koenings. „Čeho tam dosáhneme za další dva roky s pouhým zlomkem vojáků? Měli bychom se na konci roku stáhnout – úplně,“ dodal Koenings.

Kam dál?
Velká Británie bude pokračovat v podpoře Afghánistánu i po konci mise ISAF (3.11. 2014)
NATO a ISAF finalizují plány operace Resolute Support (27.6. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Čína a Rusko chtějí prohloubit vojenskou spolupráci

Čínský ministr obrany Čchang Wan-čchuan jednal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu o praktické bilaterální vojenské spolupráci. Bilaterální komplexní strategické partnerství má podle Čchanga dobrý vývoj, země pokračují v prohlubování vzájemné politické důvěry.

Oba státy věcně spolupracují formou návštěv na vysoké úrovni, společných cvičení a komunikace mezi specialisty. Čchang uvedl, že je ochotný dále podporovat vojenskou spolupráci, přivést ji i na vyšší úroveň a udržovat regionální mír a stabilitu.

Rusko podle svého ministra přikládá bilaterálním vazbám velký význam a bude usilovat o praktickou spolupráci s Čínou v různých oblastech včetně vojenských vazeb, aby oba státy společně přispěly k regionální bezpečnosti a stabilitě.

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

---

NATO: Rusko by mělo respektovat ukrajinskou suverenitu

Severoatlantická aliance uvedla, že „respektuje ukrajinskou suverenity a stejně by mělo jednat i Rusko.“ Učinila tak v reakci na ruský požadavek záruk, že Ukrajina v žádném případě nevstoupí do NATO. Ruský prezident Vladimir Putin přes svého mluvčího vzkázal, že vystupňuje reakci Ruska, pokud budou ohroženy jeho národní zájmy.

„Toto prohlášení je od Ruska překvapující, úplně mimo realitu a v rozporu s mezinárodními dohodami, které Rusko samotné podepsalo. Toto jsou fakta,“ uvedla mluvčí Aliance Oana Lungescu. Rusko se podle ní přihlásilo k základním principům neodmyslitelného práva každého státu na to vybrat si vlastní bezpečnostní uspořádání v řadě mezinárodních dohod včetně Závěrečného aktu konference v Helsinkách v roce 1975, Listiny pro evropskou bezpečnost z roku 1999 a Ustavujícího aktu NATO-Rusko v roce 1997.

Kam dál?
Rusko požaduje záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO (19.11. 2014)

Zdroj: London South East (Velká Británie)

---

Kanaďané vybombardovali bunkr Islámského státu poblíž Kirkúku

Kanadské stíhačky bombardovaly bunkr Islámského státu (IS) na severu Iráku v poušti poblíž Kirkúku, potvrdil kanadský ministr obrany Rob Nicholson. Je to již čtvrtý kanadský nálet na cíle IS za poslední tři týdny, kdy se Kanada připojila ke koalici vedené Spojenými státy.

„Tyto významné útoky zabránily nepříteli ve využívání tohoto místa a dále rozšířily bezpečnostní nárazníkovou zónu mezi IS a iráckými bezpečnostními složkami,“ uvedl Nicholson.

V samostatném prohlášení amerického strategického velitelství US Central Command se uvádí, že během posledních dní proběhlo třináct koaličních náletů poblíž Kirkúku, jež zničily řadu cílů Islámského státu. Koaliční síly bombardují od srpna IS v Iráku a od září rovněž i v Sýrii. Kanadská účast je omezena pouze na Irák.

Kam dál?
Kanadské stíhačky podnikly první nálet na IS (5.11. 2014)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

ist; natoaktual.cz