Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko může odstřihnout státy NATO od internetu, varuje britský maršál

Vydáno 15.12.2017

Ilustrační foto | foto: Americké ministerstvo obrany

Rusko může odstřihnout státy NATO od internetu, varuje britský maršál

Rusko může ohrozit internetové spojení mezi Evropou a USA, varoval náčelník britského generálního štábu maršál Stuart Peach. Ruské námořnictvo se v Atlantiku často pohybuje na místech, ve kterých vedou podmořské komunikační kabely. Jejich přerušení by zásadně ovlivnilo chod internetu i světový obchod. „Kromě nových lodí a ponorek Rusko pokračuje ve zlepšování svých nekonvenčních kapacit a vedení informační války,“ uvedl Peach a dodal, že je nutné zlepšovat vlastní námořní síly, které by se vyrovnaly modernizované ruské flotile.

Upozornění na agresivitu ruských ponorek, které operují v blízkosti podmořských kabelů, se objevilo i ve zprávě britského poslance Rishi Sunaka. Dalším možným vysvětlením ruského chování je, že ruské lodě a ponorky nechtějí kabely přerušit, ale získat z nich důležité zpravodajské informace.

Kam dál?
Rusko operuje blízko podmořských datových kabelů (27.10. 2015)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

NATO: Mise v Afghánistánu nekončí

Mise Resolute Support v Afghánistánu nekončí a NATO zůstává plně odhodlané v ní pokračovat, uvedl představitel Aliance. Zhodnotil také dosavadní úspěchy mise: „Afghánské síly dělají pokroky, přestože jejich situace zůstává náročná. Afghánské speciální síly provedly 80 procent operací samostatně s použitím vlastních prostředků a afghánské letectvo uskutečnilo v letošním roce o 500 misí více než loni.“

Na misi Resolute Support se podílí více než 13 tisíc vojáků z třiceti devíti zemí. Spojené státy a dalších dvacet sedm zemí oznámily zvýšení počtu nasazených vojáků v nadcházejících měsících. NATO například uvítalo posílení podpory ze strany Ázerbájdžánu, který rozhodl o vyslání vyššího počtu vojáků v příštím roce. Ázerbájdžán podporuje misi také finančně a logisticky, přičemž jím prochází 40 % nákladu určeného pro jednotky v Afghánistánu.

Kam dál?
Aliance pošle do Afghánistánu dalších 3 000 vojáků (8.11. 2017)

Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

---

Koordinace PESCO a NATO budí otázky

NATO poprvé v historii podpořilo obrannou iniciativu Evropské unie, generální tajemník Jens Stoltenberg však varuje před duplikací činností NATO a EU na poli obrany. Podle Stoltenberga musí být vývoj obranných kapacit v rámci PESCO koordinován s NATO, aby nedošlo k protichůdným požadavkům. „Síly a schopnosti rozvíjené v rámci iniciativ EU musí být dostupné také pro NATO, protože máme pouze jeden soubor obranných složek,“ prohlásil Stoltenberg.

Stálou strukturovanou spolupráci (PESCO) uzavřelo dvacet pět států Evropské unie, přičemž dvacet dva států EU je zároveň i členy Severoatlantické aliance. Jedním z impulsů pro posílení spolupráce mohla být i kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči přístupu evropských spojenců k plnění aliančních závazků.

Kam dál?
PESCO je vykročením EU k obranné unii (11.11. 2017)

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

Estonský poslanec žádá vznik stálé námořní skupiny v Baltském moři

Na zřízení stálé námořní skupiny v Baltském moři apeloval estonský poslanec Mart Helme při setkání s předsedou Vojenského výboru NATO Petrem Pavlem. „Pokud nebudeme mít tuto skupinu, Rusko nás v případě vojenského konfliktu odřízne od zbytku světa,“ prohlásil estonský poslanec. Upozornil také na ruské rakety v Kaliningradu, které jsou schopny doletět až do Švédska.

„Aby bylo možné poslat vojáky na pomoc Estonsku, je nutné zřídit koridor pro letectvo NATO, který bude chráněn námořní jednotkou,“ uvedl Helme. Podle něj žádný velitel nepošle své jednotky přes Baltské moře, pokud ho budou moci ruské síly jednoduše sestřelit.

Kam dál?
Rusko bude alianční vojáky v Pobaltí provokovat, varuje Estonsko (22.2. 2017)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Americká armáda zvažuje větší přítomnost v Evropě

Analýza

Přečtěte si k textu analýzu Luboše Palaty Američané se vrací do Evropy. Je to dobré i pro Trumpa (9.1. 2017)

Armáda Spojených států zvažuje vyslání většího počtu vojáků a techniky do Evropy, uvedl generál Ben Hodges. Dosud v Evropě rotují dvě americké ozbrojené brigády po devíti měsících, v Evropě je vždy přítomna jedna.

„Nyní se jedná jen o jednu brigádu, ale v případě reálné krize by bylo potřeba zapojit několik desítek takových brigád a určitě existují problémy s kapacitou, které jsme zatím neotestovali,“ vysvětlil generál. Hodges také věří, že USA zvažují zapojení celé divize připomínající cvičení během studené války.

Zdroj: Defense News (USA)

kpa; natoaktual.cz