Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko je připraveno budovat vztahy s NATO na principu rovnosti

3. ledna 2017  17:49
NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

Rusko je připraveno budovat vztahy s NATO na principu rovnosti

Rusko by rádo posilovalo vztahy se Severoatlantickou aliancí, ale bude brát v potaz připravenost NATO na rovnocenné partnerství, napsalo ruské ministerstvo zahraniční na své oficiální internetové stránce. „Aliance na summitu ve Varšavě v červenci 2016 schválila dlouhodobý kurz směrem k vojenskému posílení s důrazem na zachování dominantní pozice v euroatlantickém prostoru a potvrdila svůj závazek k vojensko-politickému omezení vlivu naší země,“ dodalo ruské ministerstvo zahraničí.

„Jsme otevření budování vztahů s Aliancí založeném na rovnocenném partnerství, přísném dodržování zásad a norem mezinárodního práva, reálných krocích k zajištění míru, bezpečnosti a stability v euroatlantickém prostoru, na principech vzájemné důvěry, transparentnosti a předvídatelnosti. Cílem není zajišťovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti ostatních států. Je také důležité dodržovat závazky týkající se vojenské zdrženlivosti v souladu se Zakládajícím aktem NATO-Rusko z roku 1997,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Kam dál?
Další setkání Rady NATO-Rusko projedná situaci v Evropě (16.12. 2016)
Experti se nejvíce obávají konfliktu mezi Ruskem a NATO (15.12. 2016)

Zdroj: Russia Beyond the Headlines (Rusko)

---

Tálibán zintenzivnil útoky v jihozápadním Afghánistánu

Tálibán pokračuje v útocích v afghánské jihozápadní provincii Hílmand, kde již tři dny pokračují boje v klíčových okresech Sangin a Mardžah. Bojová aktivita povstalců v tuto roční dobu je značně neobvyklá, protože Tálibán dříve využíval zimní měsíce k přeskupení v západním Pákistánu.

Ačkoli Tálibán v posledních měsících zintenzivnil své aktivity, američtí a alianční vojáci, kteří působí v Afghánistánu v rámci poradní a výcvikové mise, jsou nyní vystaveni menšímu riziku úmrtí nebo zranění. Severoatlantická aliance též oznámila, že v loňském roce přišlo v zemi o život pouze 15 příslušníků její afghánské mise, což je nejméně od americké invaze v roce 2001.

Kam dál?
Afghánské síly v roce 2016 posílily, tvrdí NATO (2.1. 2017)
Velitel mise v Afghánistánu má obavy ze zahraniční pomoci Tálibánu (9.12. 2016)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

NATO by mělo podporovat Turecko, tvrdí Erdogan

Členové Severoatlantické aliance by měli stát na straně Turecka, pokud považují Ankaru za spojence a strategického partnera, a neměli by podporovat teroristické organizace, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglu Spojené státy vyzbrojují kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) – syrskou odnož Strany kurdských pracujících (PKK) či syrské opoziční kurdské Strany demokratické unie (PYD). Ty Turecko chápe jako nepřátelské síly.

„Jsme vaši spojenci. Jak můžete podporovat teroristické organizace místo nás? Jsou tyto teroristické organizace vašimi aliančními partnery? To je nepřijatelné,“ prohlásil Erdogan. Přestože jsou PYD a YPG označeny Evropskou unií, USA a Tureckem za teroristické organizace, Spojené státy považují YPG za spolehlivého partnera v boji proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a hodlají tuto skupinu i nadále podporovat. YPG v současné době operuje v severní Sýrii a ovládá většinu oblastí v blízkosti tureckých hranic.

Kam dál?
Turecko žádá USA o podporu operace u syrského města al-Bab (27.12. 2016)
Turecko zadrželo 2 Čechy podezřelé z napojení na YPG (18.11. 2016)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Estonsko rozšíří svůj výcvikový prostor

Estonské ministerstvo obrany plánuje rozšířit výcvikový prostor Sirgala na více než dvojnásobek současné velikosti, aby mohl být v budoucnu použit i pro výcvik pěchoty s vojenskými vozidly. „Časový plán rozšiřování cvičiště a náklady s tím spojené budou známy v průběhu dalšího plánování. V tomto bodě je předčasné hovořit o konkrétních číslech,“ uvedl mluvčí estonského ministerstva obrany.

Výcvikový prostor Sirgala se nachází u obce Mustanina na východě Estonska a v současné době má rozlohu asi 3 000 hektarů. Cílem rozšíření je zlepšit podmínky pro výcvik estonských obranných sil a spojeneckých jednotek umístěných v Estonsku. Vzhledem k malé velikosti objektu není v současnosti možné provádět simulované bojové manévry s mechanizovanými jednotkami. „Rozšíření cvičiště primárně umožní zvýšení manévrovacích schopností mechanizovaných jednotek v reálných palebných cvičení,“ řekl mluvčí.

Kam dál?
Estonsko dostavělo na letecké základně prostory pro posily z NATO (25.10. 2016)

Zdroj: The Baltic Times (Estonsko)

---

Gruzie provádí reformy ke zvýšení interoperability s NATO

Gruzínské státní orgány chtějí v roce 2017 provést reformy, které zvýší interoperabilitu země se Severoatlantickou aliancí, prohlásil gruzínský ministr obrany Levan Izoria. „Máme ambiciózní cíle, které začneme plnit v tomto roce. Přejeme si, aby bylo možné investovat v co největší míře do rozvoje vojenských a výcvikových infrastruktur. Tyto reformy budou realizovány na ministerstvu obrany a budou zaměřeny na zvýšení interoperability s NATO,“ řekl Izoria. Rozvoj společného výcvikové a hodnotícího centra (JTEC) poblíž Tbilisi bude jednou z hlavních priorit, doplnil gruzínský ministr obrany.

Kam dál?
Stoltenberg: Rusko o členství Gruzie v NATO nerozhoduje (9.9. 2016)

Zdroj: Sputnik News (Rusko)

kko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.