Obvinění vyvolalo velké znepokojení mezi evropskými bezpečnostními činiteli a vládami. K podobným incidentům došlo v posledních měsících po celé Evropě.
Zdánlivě náhodné útoky mají po vyšetření jedno společné: lokální úřady je spojují s Ruskem.
Izolovaně se tyto útoky zdají bezvýznamné, ale dohromady představují podle bezpečnostních expertů hybridní válku Ruska proti Západu.
Moskva se k žádnému z útoků nepřihlásila, ale ruský prezident Vladimir Putin dal jasně najevo, že válku na Ukrajině považuje za součást širšího konfliktu se Severoatlantickou aliancí a že považuje vládu v Kyjevě za pouhého zástupce Západu. S každým zvýšením západní pomoci Ukrajině Kreml zintenzivní své sabotážní útoky.
Ti, co dlouhodobě pozorují Rusko tvrdí, že Moskva již několik let posiluje své jednotky určené pro hybridní válku. Většina dosud odhalených útoků byla relativně malá. To naznačuje, že cílem Ruska není způsobit co největší škody, ale spíše vyděsit místní obyvatelstvo. NATO již několik měsíců varuje před nekonvenčními útoky Ruska na Západ.
Rusko se pomocí špionáže, kybernetických útoků, zasahováním do voleb, dezinformací a sabotáží snaží destabilizovat Alianci a oslabit její odhodlání pomoci Ukrajině.
Zdroj: CNN (USA)