Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko chce vědět detaily k afghánské misi po roce 2014

26. října 2012  15:47
Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto.
Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Rusko chce vědět detaily k afghánské misi po roce 2014

Než se Rusko rozhodne, zda bude pokračovat ve spolupráci se Severoatlantickou aliancí v Afghánistánu, chce vědět více o rozsahu a účelu její mise v této zemi po roce 2014. Řekl to vyslanec ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov s tím, že Rusko chce "mít naprosto jasno" o bojových možnostech mise. Zároveň zopakoval varování, že Moskva odstoupí od spolupráce, pokud s touto misí nebude souhlasit Rada bezpečnosti OSN, v níž má právě Rusko právo veta.

Moskva se bojí nestability v Afghánistánu po odchodu většiny zahraničních vojáků na konci roku 2014 a jejího rozšíření do bývalých sovětských republik ve střední Asii. To by pak mohlo ohrozit ruské jižní hranice. NATO zatím neoznámilo, kolik vojáků chce do Afghánistánu po roce 2014 poslat, ale Kabulov zpochybnil jejich schopnost zajistit stabilitu, když se to nepovedlo desítkám tisíc vojáků ISAF.

Kam dál?
Aliance má být zodpovědná za Afghánistán i v budoucnu, očekává Rusko (19. 10. 2012)
Ať NATO v Afghánistánu ještě zůstane, navrhuje Putin (2. 8. 2012)

Zdroj: Chicago Tribune (USA)

---

Polsko oznámilo účast v aliančním systému AGS

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak potvrdil polskou účast na systému vzdušného průzkumu pozemních cílů NATO AGS (Alliance Ground Surveillance). Vstupem do programu AGS Polsko zvýší svůj význam a postavení v rámci struktur NATO. Účast doplňuje schopnosti polských ozbrojených sil ve vedení průzkumu a zároveň jim umožňuje systém využívat pro národní potřeby nebo při společných cvičeních.

AGS je jednou ze stěžejních iniciativ NATO, která má klíčový význam pro transformaci Aliance a vývoj jejích obranných schopností. Tento program je příkladem nadnárodního zapojení členských států NATO do nové obranné iniciativy Smart Defence. Jádro systému se bude skládat z leteckého a pozemního segmentu a je v plánu, že bude připraven v roce 2015. V současné době se programu účastní 13 zemí: Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Německo, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, USA a Itálie. Dánsko a Kanada také potvrdily svou účast.

Kam dál?
NATO pro systém AGS nakoupí letouny Global Hawk (3.2. 2012)

Zdroj: Defense Professionals News (Německo)

---

Ukrajina bude pokračovat v misi NATO v Afghánistánu

Ukrajina má v plánu pokračovat v účasti na současné i budoucí misi NATO v Afghánistánu. V průběhu schůzky se šéfem ISAF generálem Johnem Allenem to oznámil velitel ukrajinských vojenských sil Volodymyr Zamana. "Jsme si vědomi, že bezpečnostní situace v Afghánistánu ovlivňuje bezpečnost v regionu i ve světě. Proto se náš přístup nemění – stále se budeme účastnit obou operací," řekl Zamana. Dále se zmínil, že nyní probíhají konzultace s Polskem, Litvou a Německem na podobě účasti Ukrajinců na budoucích misích NATO po roce 2014. "Jsme otevřeni k diskuzi v celé řadě otázek," dodal.

Ukrajinský náčelník generálního štábu se během své pracovní cesty do Afghánistánu také podíval na podmínky a činnost ukrajinských vojáků v rámci ISAF.

Kam dál?
Rasmussen vyzval Ukrajinu k odstranění překážek ve spolupráci s NATO (17. 8. 2012)

Zdroj: ForUm (Ukrajina)

---

Šéf OSN žádá mírové řešení konfliktu v Bani Walid

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun žádá po obou stranách ozbrojeného konfliktu v libyjském městě Bani Walid, aby započaly mírová jednání. Organizace to uvedla na svých webových stránkách. "Generální tajemník všem připomíná, že jsou povinni dodržovat mezinárodní humanitární zákony a žádá libyjské úřady, aby okamžitě započaly mírový proces," uvedla v prohlášení OSN. "Generální tajemník věří, že situace v Bani Walid může být rozřešena mírovým způsobem, který bude ctít práva všech Libyjců a zároveň bude umožňovat státu vykonávat své povinnosti".

Střety mezi vládními silami a ozbrojenými skupinami tvořenými stoupenci zesnulého Muammara Kaddáfího začaly v Bani Walid minulý čtvrtek a zemřel při nich i syn bývalého libyjského vůdce Khamis.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Afghánský policista zabil dva americké vojáky

Muž v uniformě afghánské policie zastřelil dva americké vojáky. Podle majorky Lori Hodge, mluvčí pro složky USA v Afghánistánu, se ještě musí vyšetřit, zda to byl opravdu policista nebo převlečený povstalec. K incidentu došlo během ranní hlídky v provincii Uruzgan, útočníkovi se podařilo utéci.

Nejspíše jde již o druhý podobný útok za dva dny. Podle prohlášení britského ministerstva obrany zemřeli ve středu při střelbě dva britští vojáci a afghánský policista v provincii Hílmand. Policista na sobě neměl svou uniformu a dosud není jasné, kdo se střelbou začal.

V podobných útocích již tento rok zemřelo na 53 vojáků aliančních jednotek. Taliban využívá tuto taktiku, aby vrazil klín mezi koalici a Afghánce. To podkopává podporu veřejnosti, která žádá dřívější stažení vojáků z Afghánistánu.

Kam dál?
Společné operace NATO a afghánské armády pokračují navzdory vnitřním útokům (26. 9. 2012)
Afghánští vojáci útočí i na své krajany (27. 8. 2012)

Zdroj: Associated Press (USA)

ber; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.