natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko by mohlo postavit jaderný reaktor v Íránu

  18. února 2014  17:47

  Atomová elektrárna v Búšehru | foto: Íránské ministerstvo energetiky

  Rusko by mohlo postavit jaderný reaktor v Íránu

  Rusko by mohlo výměnou za dodávky íránské ropy dostavět druhý reaktor v jaderné elektrárně v Búšehru, nechal se slyšet velvyslanec Íránu v Moskvě Mehdi Sanaei. Kromě toho by Rusko mohlo Íránu dodat nákladní vozidla, dodat suroviny k výstavbě železniční tratě nebo minirafinérie, či jinak "zaplatit" za ropu, kterou by Rusku Írán dodával. Írán a Rusko totiž v současnosti vyjednávají výměnný obchod s dodávkami 500 tisíc barelů denně na jedné straně, a zbožím pro Írán na straně druhé.

  Podle Sanaeie by memorandum o hospodářské spolupráci mohlo být oběma stranami podepsáno do letošního srpna. Ještě před tím by však měl Írán navštívit ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. "Írán by měl zájem o nákup velkého objemu kolejí z Ruska, stejně jako o účast Ruska na elektrifikaci naší železnice. Zájem bychom také měli o ruské obilí," uvedl v komentáři k současným jednáním Sanaei. Podle nejmenovaného představitele americké vlády by však taková dohoda znemožnila uzavření dohody o jaderném programu se Spojenými státy.

  Kam dál?
  Analýza: Změna geopolitického významu Íránu je za dveřmi (10.12. 2013)
  Dohoda s Íránem na protiraketovém deštníku NATO nic nemění (9.12. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Gruzínský exministr obrany půjde před soud

  V Gruzii začne na konci února soud s bývalým ministrem obrany Davitem Kezerašvilim, který čelí obvinění z přijetí úplatku, zpronevěry veřejných financí a praní špinavých peněz. Kezerašvili, který byl v čele ministerstva obrany mezi lety 2006 a 2008, údajně přijal úplatky v souhrnné výši 12,3 milionů dolarů za to, že mezi lety 2007 až 2012 umožňoval propašování nezdaněného lihu z Ukrajiny do Gruzie. Díky pašování tak za pět let Gruzie přišla na celních poplatcích o téměř třicet milionů dolarů.

  Kezerašvili byl také v roce 2008 spojován s kauzou nelegálních nákupů zbraní z Izraele do Gruzie, kterou vyšetřovala americká FBI. Paradoxně není Kezerašvili, jenž je v současnosti ve Francii, kde ho policie zadržela na letišti v Nice, jediným vysokým vládním úředníkem Gruzie, který stane před soudem. V minulosti již byli odsouzeni bývalý ministr obrany Bacho Akhalaja, bývalý ministr vnitra Vano Merabišvili nebo bývalý primátor Tbilisi Gigi Ugulava.

  Kam dál?
  Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7.2. 2014)
  Gruzie: Bývalý ministr obrany odsouzen na 45 měsíců vězení (30.10. 2013)

  Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

  ---

  Americké cvičení v Asii mělo být signálem Číně

  Americké vojenské cvičení v jihovýchodní Asii "Cobra Gold", jehož se zúčastnilo téměř 9 tisíc amerických vojáků, mělo být podle bezpečnostních expertů signálem pro Čínu ohledně vojenských kapacit americké armády. "Vyslalo signál o našich bojových schopnostech našim spojencům, jež se obávají těch, kteří ohrožují mír a stabilitu regionu," komentoval v narážce na Čínu cvičné manévry Marr McFarlane z americké armády.

  Podle vojenských velitelů a bezpečnostních analytiků bylo strategickým cílem cvičení, v jehož čele byly jednotky USA a Thajska, demonstrovat Číně, jak rychlé a efektivní dokážou Spojené státy být při vojenské podpoře svých spojenců v Asii. Čína se přitom vojenského cvičení také zúčastnila, a to díky svým 17 pozorovatelům, kteří se nicméně na stěžejních částech vojenských cvičení nemohli podílet.  I přes to byla jejich účast v čínských médiích prezentována jako důkaz o "vojenské moci Číny, jež nemůže být ignorována".

  Tato slova nejsou přitom daleko od pravdy. USA se v současnosti obávají například čínských protilodních balistických raket o doletu dvou tisíc kilometrů, proti nimž nemá americké námořnictvo žádnou efektivní obranu. Američtí zákonodárci již proto vyzvali k urychlenému vývoji systému, který by tyto rakety letící rychlostí až pět kilometrů za vteřinu dokázal zastavit.

  Kam dál?
  Kerry varoval Čínu před rozšiřováním zóny vzdušné obrany (17.2. 2014)
  USA pořádají v Thajsku cvičení, účastní se i Čína (13.2. 2014)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Rusko bude mít zvláštní armádní velení pro Arktidu

  Ruské ozbrojené síly budou mít zvláštní velení pro Arktidu, aby Rusko mohlo lépe chránit své strategické zájmy v regionu. Klíčovou součástí bude divize severní námořní flotily, do velení s názvem "Spojené strategické velení - severní flotila" se pak zapojí i několik již existujících vojenských jednotek působících v oblasti Arktidy. Cílem nové části ruské armády by měla být ochrana nerostných zdrojů a obchodních a vojenských lodí v oblasti. 

  Nové velení bude mít stejný statut jako již existující teritoriální divize ruské armády na severu země. Stejně tak počet vojenských oblastí, kde budou jednotky operovat, zůstane stejný. Ruský prezident Vladimir Putin již vyzval vicepremiéra Dmitrije Rogozina, aby se ruský zbrojní průmysl, jehož je Rogozin šéfem, začal soustředit na vývoj zbraní a infrastruktury vhodné pro extrémní podmínky v Arktidě.

  Kam dál?
  Putin slíbil posílení Ruska v Arktidě (11.12. 2013)

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  Indie zvýší svůj obranný rozpočet

  Indie navrhuje pro příští fiskální rok nárůst obranného rozpočtu o deset procent. I tak by měl být objem financí směrovaných do modernizace a akvizic indické armády navýšen jen o 3,28 procent, což je oproti loňskému roku snížení, kdy rozpočet na nové obranné nákupy vzrostl o 9 procent. Celkově by tak měl nový obranný rozpočet Indie dosahovat 36,3 miliard dolarů, v porovnání s necelými 34 miliardami dolarů v roce předchozím.

  Současný návrh obranného rozpočtu by se mohl nicméně ještě změnit, neboť bude schvalován až po volbách do parlamentu. "Návrh rozpočtu ještě bude předmětem změny novou vládou po všeobecných volbách," vysvětlil bezpečnostní analytik Nitin Mehta s tím, že současný návrh udává jen směr budoucí podoby nového rozpočtu.

  Kam dál?
  Rusko nabízí Indii svůj protiraketový systém (13.2. 2014)
  Indie začala trénovat afghánská komanda (23.12. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  dun, natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media