natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko by mohlo porušovat dohodu INF, tvrdí NATO

  18. prosince 2017  18:46

  NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

  Rusko by mohlo porušovat dohodu INF, tvrdí NATO

  Jsme znepokojeni ruským raketovým systémem, který je schopen nést nukleární hlavice a mohl by porušovat klíčovou dohodu o zbraních z doby studené války, uvedla Severoatlantická aliance. Rusko by na tyto obavy mělo důsledně reagovat a rozvíjet aktivní dialog se Spojenými státy na technické úrovni, naléhá prohlášení NATO. Znepokojivé je především možné porušení dohody o jaderných zbraních středního dosahu (INF) z roku 1987, připomíná Aliance. Rusko tvrdí, že INF porušují Spojené státy svou raketovou obranou.

  Kam dál?
  USA požadují akci NATO proti ruským raketám (11.12. 2017)

  Zdroj: New York Post (USA)

  ---

  USA vyzdvihují úspěchy afghánských sil a tlačí Tálibán k vyjednávání

  Úspěchy afghánských sil v boji ocenilo ministerstvo obrany Spojených států, které naléhá na povstalce hnutí Tálibán, aby přijali „mír a politickou legitimitu“ skrze jednání s vládou v Kábulu. „Zdroje naznačují, že současné období bojů bylo úspěšnější než to minulé,“ uvádí první hlášení Pentagonu po přijetí nové strategie pro Afghánistán a jihoasijský region.

  Během období červen-listopad nebyl Tálibán schopen ohrozit centrum žádné provincie, ztratil kontrolu nad klíčovými oblastmi a afghánské síly obnovily kontrolu nad všemi velkými obydlenými oblastmi, konstatoval Pentagon z údajů od afghánských sil.

  Kam dál?
  NATO: Mise v Afghánistánu nekončí (15.12. 2017)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

  ---

  Odborníci na obranné vzdělávání NATO navštívili Tunisko

  V Tunisu proběhla návštěva odborníků Severoatlantické aliance, kteří vyhodnocovali vývoj Rozšířeného programu obranného vzdělávání (DEEP), který zde byl zahájen v únoru 2016. Pokračující spolupráce NATO a Tuniska je rozsáhlá a zahrnuje různá odvětví, včetně výuky a výcviku. Stabilita a bezpečnost ve Středomoří je pro Alianci obzvláště důležitá – terorismus a nestabilita plynoucí ze zhroucených států představují bezpečnostní výzvy, jenž hluboce ovlivňují každého. Úspěch programu zdůraznil velitel důstojnické školy Lellehom Ben Jemaa, který potvrdil pokračující zapojení Tuniska do aktivit NATO.

  Kam dál?
  NATO cvičí irácké zdravotníky v Srbsku (12.12. 2017)

  Zdroj: NATO

  ---

  NATO uzemnilo druhý letoun E-3A

  Druhý letoun typu Boeing E-3A systému včasného varování (AWACS) uložila do skladiště Severoatlantická aliance. Vysloužilý stroj bude stát v Arizoně, na základně vzdušných sil Spojených států, pod dohledem 309. jednotky letecké údržby a oprav. Stroje byly vyřazeny z důvodu rozpočtových škrtů. Po uzemnění dalšího letounu Alianci nadále zůstane 14 letounů AWACS operujících ze základny v německém Geilenkirchenu. Tyto podstoupí modernizaci, po které budou moci být provozovány až do roku 2035.

  Zdroj: Jane’s (Velká Británie)

  ---

  Africká unie varuje před návratem bojovníků z Iráku a Sýrie

  Jednou ze zásadních otázek, se kterou se Afrika musí vypořádat, je návrat zahraničních bojovníků po porážce teroristických skupin v Iráku a Sýrii, uvedla Africká unie (AU). Návrat ozbrojenců by mohl ohrozit mír a bezpečnost kontinentu, je zde riziko vytvoření nových teroristických buněk a provádění útoků, obává se AU. Z táborů organizace Islámský stát (IS) by se mohlo domů vrátit až 6 000 Afričanů se zkušenostmi z bojišť v Iráku a Sýrii.

  Africké země musí spolupracovat a čelit této závažné hrozbě společně, citoval komisař AU pro mír a bezpečnost Smail Chergui zprávu Organizace spojených národů.

  Kam dál?
  Irácký premiér: IS byl kompletně vypuzen z Iráku (11.12. 2017)

  Zdroj: Xinhuanet (Čína)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media