natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko: Alianční aktivity u našich hranic nezůstanou bez odpovědi

  26. května 2014  23:12

  Ruská vojenská loď a britský torpédoborec. Ilustrační foto. | foto: Royal Navy

  Rusko: Alianční aktivity u našich hranic nezůstanou bez odpovědi

  Moskva hodlá podniknout patřičná protiopatření proti narůstající aktivitě Severoatlantické aliance v blízkosti ruských hranic, nechal se slyšet náčelník štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov. Po ruské anexi Krymu poslalo NATO svým východním členům více lodí a stíhacích letounů; i rozsah vojenských cvičení v regionu kvůli krizi na Ukrajině vzrostl.

  „NATO rozmisťuje své síly v Pobaltí, Bulharsku a Rumunsku, angažuje se v Černém i Středozemním moři,” poznamenal generál Gerasimov. „Intenzita a připravenost aliančních jednotek k boji u ruských hranic vzrostla. Za těchto okolností nám nezbývá nic jiného než podniknout protiopatření,” dodal.

  Kam dál?
  Putin „stahoval“ vojáky od Ukrajiny už třikrát, upozornil šéf NATO (20.5. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Srbsko i Kosovo se účastní vojenského cvičení NATO

  Na čtyři tisíce vojáků z patnácti různých zemí včetně Kosova se účastní vojenského cvičení Combined Resolve-II v bavorském výcvikovém středisku Hohenfels. NATO tak poprvé pokládá Kosovo za svého aliančního partnera, i když samotné kosovské bezpečnostní síly vycvičila a vyzbrojila přímo Aliance.

  „NATO a jeho partnerské země společně působily v Afghánistánu a po mnoha letech výcviku dokázaly vyvinout a vylepšit své operační procedury. Cvičení v rozsahu Combined Resolve-II umožní všem zemím otestovat tyto procedury v prostředí podobném skutečnému boji,” uvedlo NATO.

  Kam dál?
  NATO bude nadále zajišťovat bezpečnost v Kosovu (4.7. 2013)

  Zdroj: inSerbia (Srbsko)

  ---

  Rasmussen nabádá Makedonce, aby pokračovali v reformách

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen během své návštěvy Makedonie zdůraznil, že dveře do NATO „zůstávají otevřené” a politická reprezentace ve Skopje musí pokračovat v řešení problému s názvem země.  „Členství v NATO je věcí svobodné volby, ale vyžaduje soustavné reformy, tvrdá rozhodnutí a odvážné vedení,” uvedl Rasmussen.

  Pochvalných slov za probíhající reformy se dočkala od generálního tajemníka NATO Černá Hora. „NATO vidí budoucnost zemí západního Balkánu v jedné velké euro-atlantické rodině. Těším se, až bude Černá Hora připravena stát se členem této rodiny,” nechal se slyšet Rasmussen.

  Kam dál?
  Německo zablokuje vstup Černé Hory do NATO (2.4. 2014)

  Zdroj: NATO 1, NATO 2

  ---

  V Estonsku končí masivní vojenské cvičení NATO

  V Estonsku skončilo rozsáhlé vojenské cvičení Severoatlantické aliance. Schopnosti kolektivní obrany v rámci cvičení Spring Storm cvičilo na šest tisíc vojáků, uvedl generál Riho Terras během slavnostního zakončení. Cvičení probíhalo od 5. května a stalo se největším v estonské historii.

  Cvičení Spring Storm se tradičně konají v Estonsku od roku 2003. Letošního ročníku se účastnil rekordní počet vojáků, od bojových jednotek americké armády až po francouzské specialisty na kyberobranu.

  Kam dál?
  NATO zahájilo vojenské cvičení v Estonsku (6.5. 2014)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  USA brzy oznámí, kolik vojáků v Afghánistánu zůstane

  Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy “brzy” oznámí, kolik vojáků v Afghánistánu nakonec zůstane. S prohlášením přišel sám Obama na rychlé a překvapivé návštěvě základny v Bagrámu v Afghánistánu. Jedním z hlavních důvodů návštěvy bylo prodiskutovat činnost amerických vojáků v zemi po zbytek letošního roku - a výhledově v budoucnu.

  „Přijdeme s prohlášeními poměrně brzy,” prozradil Barack Obama na základně v Bagrámu. Počet amerických vojáků, kteří v Afghánistánu nakonec zůstanou, může klesnout i pod deset tisíc, což je podle zástupců armády minimum pro výcvik afghánských bezpečnostních složek.

  S Obamou na základnu přiletěl i oblíbený country zpěvák Brad Paisley, který se vojákům postaral o zábavu a odreagování.

  Kam dál?
  Taliban začal jarní ofenzivu, střílel i na základnu hlídanou Čechy (12.5. 2014)

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media