Ruské počty bojovníků IS v Afghánistánu neodpovídají realitě, tvrdí armáda USA
Armáda Spojených států odmítá ruské tvrzení, že počet bojovníků Islámského státu v Afghánistánu vystoupal na několik tisíc.
„Čísla, která jsou šířena Ruskem ohledně přítomnosti bojovníků Daeš, jsou značně přehnaná. Je jich tam okolo patnácti set,“ uvedl velitel sil USA v Afghánistánu generál John Nicholson. Bojovníci IS operují ve třech provinciích, kde proti nim vedou ofenzívu afghánské ozbrojené síly podporované protiteroristickými jednotkami USA.
Sousední Írán a Pákistán obviňují USA z nepřímého podílu na vzestupu bojovníků IS v Afghánistánu. To Spojené státy odmítají a zároveň naléhají na Rusko a Írán, aby v boji proti IS podpořili kábulskou vládu a nikoli Tálibán.
Kam dál?
USA rozšiřují letecké útoky proti afghánskému Tálibánu (8.2. 2018)
Zdroj: Voice of America (USA)
---
NATO: Vazby Srbska s Ruskem nepředstavují pro Kosovo nebezpečí
Spolupráce mezi Srbskem a Ruskem nijak neohrožuje Kosovo, prohlásili velitelé Severoatlantické aliance při své návštěvě v kosovské Prištině. Srbsko se podle nich jako suverénní země má právo rozhodnout, s kým bude spolupracovat. „Srbsko je země, která má s Ruskem historické vazby, a myslím, že Kosovo se jejich spolupráce nemusí obávat,“ uvedl zástupce vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě generál James Everard.
„Stejné podmínky se týkají i vztahů s Čínou a Velkou Británií nebo s USA,“ uvedl velitel společných sil v Neapoli admirál James Foggo a dodal, že v tom se skrývá „krása a smysl demokracie“.
Kam dál?
Černá Hora se připojí k silám NATO v Kosovu (5.2. 2018)
Zdroj: B92 (Srbsko)
---
Německo a Francie zesilují tlak na Rusko kvůli Sýrii
Vedoucí přestavitelé Německa a Francie naléhají na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby vyvinul tlak na zastavení bombardování v Sýrii. To podle dostupných zpráv probíhá navzdory rezoluci o třicetidenním příměří, kterou jednohlasně schválila Rada bezpečnosti OSN. „Je zásadní, aby byla rezoluce naplněna rychle a úplně,“ řekla německá kancléřka Angela Merkel.
I po přijetí rezoluce bombardování pokračovalo ze strany Ruskem podporované syrské vlády, reportovala Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) sídlící ve Velké Británii. Rusko zapojení odmítá.
Kam dál?
Rusko naznačuje, že do útoků na jeho základny v Sýrii byly zapojeny USA (10.1. 2018)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Zákonodárci EU podpořili dotace pro přeshraniční spolupráci obranného průmyslu
Výbor pro průmysl Evropského parlamentu podpořil plány na finanční podporu spolupráce evropského obranného průmyslu. Podpora by měla být určena pro vývoj nových obranných produktů, na kterých se budou podílet alespoň tři členské státy. Dotace by mohly být získány například na vývoj dronů nebo mechanismu evropské kyberbezpečnosti.
„Je to přelomový způsob myšlení ve vývoji obranných kapacit a důležitý krok k Evropské obranné unii,“ prohlásila francouzská poslankyně EP Françoise Grossetête. Návrh má ale i své odpůrce, například Zelení požadují spolupráci bez navyšování finanční podpory.
Kam dál?
Americké zbrojní firmy se obávají ztráty zakázek v EU (19.2. 2018)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Švédská armáda chce zdvojnásobit obranný rozpočet do roku 2035
Nová zpráva Švédských ozbrojených sil uvádí, že by do roku 2035 mělo dojít k navýšení obranného rozpočtu i personálu na dvojnásobek. Bude také potřeba více vybavení, včetně nových ponorek a letounů „Je několik důvodů k dalšímu vývoji vojenské obrany. Geopolitické globální prostředí je nevyzpytatelné. Rusko ve svých aktivitách v Gruzii a na Ukrajině ukázalo, že se nebojí použít vojenskou sílu,“ píše se v části zprávy.
Zpráva, která vychází každých pět let, se zabývá švédskou reakcí na výzvy následujících dvou dekád a může sloužit jako podklad k politickým rozhodnutím. Švédsko v nedávné době podniklo kroky k rozvoji obrany, například obnovilo brannou povinnost.
Kam dál?
Švédsko připravuje letáky, jak se připravit na případnou válku s Ruskem (19.1. 2018)
Zdroj: The Local (Švédsko)