natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ruské armádě chybí milion vojáků

  21. září 2010  23:04

  Ruské armádě chybí milion vojáků
  Ruské armádě v letošním roce chybí až 25 % branců. To je pro ozbrojené síly vážný problém, který se objevil uprostřed vládního úsilí o reformu armády. V reformované ruské armádě by však stále tři ze čtyř vojáků měli být branci.

  Letos bude odvedeno méně než 550 000 mužů, což způsobí, že ruská armáda bude čítat kolem 800 000 vojáků. Původní plán přitom počítal s 1 800 000 příslušníků armády. Plukovník zodpovědný za nábor branců Alexej Knjazev uvedl, že se letos vojenské službě vyhnulo až 133 000 mužů. Prezident Dmitrij Medveděv si zase postěžoval, že více než 40 % odvedenců není dostatečně fyzicky zdatných a že vyhýbání se vojenské službě je v Rusku velmi rozšířené.

  Všichni Rusové mezi 18 a 27 lety by měli rok sloužit v armádě, mnoho z nich se však vojenské službě vyhýbá, a to i za pomoci úplatků.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  EU zpřísní pravidla pro používání chemikálií
  Evropská unie pokročila v úsilí o uvalení jednotných pravidel na používání chemikálií, které se vyskytují v běžných výrobcích, jako jsou šampony nebo průmyslová hnojiva, ale mohly být zneužitelné teroristy pro výrobu bomb.

  Evropská unie navrhla, aby ve všech jejích členských státech platila stejná pravidla pro zacházení s chemikáliemi, které mohou být zneužity pro domácí výrobu bomb. Taková legislativa by zabránila tomu, aby teroristé jednoduše nakoupili potřebné chemikálie v zemi EU, která má doposud na jejich používání mírnější pravidla než ostatní.

  "Podomácku vyrobené výbušniny velmi často používají teroristé a kriminálníci pro své útoky. Potřebujeme zvýšit kontrolu a zabránit teroristům, aby zneužívali rozdíly v bezpečnostních pravidlech jednotlivých členských zemí EU," zdůraznila komisařka EU pro vnitřní záležitosti Cecilia Malstroem.

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Síly KFOR budou střežit inauguraci srbského patriarchy
  Srbský ministr pro Kosovo Goran Bogdanovič prohlásil, že na bezpečnost během inaugurační ceremonie srbského patriarchy Irineje budou dohlížet jednotky KFOR. Inaugurace se odehraje 3. října v srbském ortodoxním kostele v Peći.

  Bogdanovič se v Kosovské Mitrovici sešel s velitelem sil KFOR Erhardem Buehlerem, který ho ujistil, že jeho muži jsou připraveni zajistit bezpečnost všech účastníků slavnostního aktu. Inaugurace proběhne v době zvýšeného napětí v severním Kosovu.

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Při pádu vrtulníku na jihu Afghánistánu zemřelo 9 vojáků
  Devět aliančních vojáků bylo zabito při pádu vrtulníku na jihu Afghánistánu. Alianční prohlášení neuvedlo národnost mrtvých vojáků, nicméně na jihu země bojují především americké a britské jednotky. Při incidentu byl zraněn také jeden příslušník personálu Severoatlantické aliance, afghánský voják a americký civilista.

  Alianční vrtulník se ze zatím neznámých důvodů zřítil v jihoafghánské provincii Zabol. Letos tak již v Afghánistánu zahynulo 529 aliančních vojáků.

  Čtěte také:
  V Kunaru se zřítil vrtulník USA
  Vrtulník NATO se zřítil v Afghánistánu, dva mrtví

  Zdroj: The New York Times
  (USA)

  ---

  Bulharsko si vybere nové stíhačky
  Bulharská vláda bude vybírat nové stíhačky pro své letectvo ze strojů F-16, Eurofighter Typhoon a Gripen. Podle bulharského ministra obrany Anyu Angelova bude vypsání tendru na nákup nových letounů oznámeno na začátku roku 2011, nové stroje budou vybrány do poloviny roku 2012 a jejich doručování do Bulharska bude moci začít v roce 2015.

  Rozhodnutí o nákupu stíhaček musí schválit bulharský parlament.

  Čtěte také:
  USA tlačí na Bulharsko, aby se zbavilo sovětské výzbroje

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media