natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ruská armáda posiluje u ukrajinských hranic, varuje NATO

  24. března 2014  15:10

  Generál Philip Breedlove (SACEUR). | foto: U.S. National Guard

  Ruská armáda posiluje u ukrajinských hranic, varuje NATO

  Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Philip Breedlove varuje před zvyšujícím se počtem ruských vojáků v těsné blízkosti ukrajinských hranic.  „Severoatlantická aliance se obává především o budoucnost Podněstří,“ uvedl Breedlove. Podle něj má Rusko na hranicích dostatek jednotek k jeho obsazení. Moskva se naopak brání, že její vojenská přítomnost na východ od Ukrajiny je v souladu s mezinárodními úmluvami. Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja vzápětí varoval před stále rostoucím rizikem války a stěžuje si na Putinovu neochotu komunikovat nejen s Ukrajinou, ale také s představiteli Západu.

  Podle ruského vyslance při Evropské unii Vladimíra Čižova Rusko nemá žádné plány na expanzi a není třeba se ho bát. Znovusjednocení s Krymem označuje jako ukončení šedesátileté abnormality. Kyjev se naopak obává, že Putinovým cílem je získat celou Ukrajinu.

  Kam dál?
  Budíček, musíme posílit obranu! Šéf Aliance burcoval evropské spojence (22.3. 2014)
  Na Ukrajině jde o nejvážnější hrozbu od studené války, tvrdí NATO (6.3. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Před patnácti lety NATO zasáhlo proti Srbsku

  Je tomu patnáct let, co bombardování Severoatlantické aliance v Srbsku ukončilo útoky Srbů proti kosovským Albáncům. Protesty v Kosovu probíhaly již od 80. let proti snaze vlády omezovat práva Albánců, jichž byla v Kosovu většina. Situace dále eskalovala v 90. letech, kdy byla vytvořena Kosovská osvobozenecká armáda (UCK), jež zahájila partyzánskou válku a útočila jak na Srby, tak na Albánce. Srbská armáda odpověděla velmi tvrdě a útoky na civilní obyvatelstvo ve snaze rozbít UCK nebyly výjimkou.

  Mezinárodní vyjednávání na konferenci v Rambouillet v únoru 1999 selhala poté, co srbská strana odmítla dělat jakékoli ústupky. NATO zahájilo 23. března humanitární intervenci, při níž bylo zabito mnoho civilistů. Dodnes tato válka zůstává velmi kontroverzní, protože postrádala podporu Rady bezpečnosti OSN a Rusko se vyslovilo proti zásahu. V červnu téhož roku byla intervence ukončena, ponechala srbskou ekonomiku a infrastrukturu zničenou a Kosovo bylo umístěno pod správu OSN.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO zahajuje cvičení v Bulharsku, zapojeny jsou i ukrajinské jednotky

  Dvanáct členských a partnerských států Severoatlantické aliance v pátek v Bulharsku zahájilo cvičení, které zdůrazňuje pokračující spolupráci mezi Aliancí a postsovětskými republikami. Navazuje na společné cvičení Spojených států, Rumunska a Bulharska v Černém moři.

  Podle mluvčí americké armády v Evropě Jesse Granger bylo toto cvičení naplánováno ještě předtím, než jednání o Krymu uvázla na mrtvém bodě. Má za cíl podpořit spolupráci v rámci NATO, zvýšit regionální flexibilitu a usnadnit mezinárodní výcvik. Účastnit by se mělo na sedm set útvarů z Arménie, Ázerbájdžánu, Belgie, Bulharska, Gruzie, Moldavska, Polska, Rumunska, Srbska, Turecka, Ukrajiny a USA. Přítomni budou také zástupci NATO.

  Kam dá?
  Ukrajina zve USA a Británii na vojenské cvičení (21.3. 2014)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Polsko volá po větší vojenské přítomnosti USA v regionu

  Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak se nechal slyšet, že by Spojené státy měly zvýšit svou vojenskou přítomnost v Polsku a dalších členských státech Severoatlantické aliance ve střední a východní Evropě v souvislosti s krizí na Ukrajině. Detailnější jednání však zatím nezačala. Ruská anexe Krymu zneklidňuje země bývalého východního bloku, jež žádají ujištění, že je v případě potřeby budou USA bránit v souladu s bezpečnostními garancemi NATO.

  Komentář

  Mluví se o možném zřízení americké základny v regionu. Již během tohoto měsíce Spojené státy navýšily na žádost Varšavy počet cvičení v Polsku. Obamova administrativa je také pod tlakem opozičních Republikánů, kteří jsou pro rozmístění většího počtu jednotek v zemích, jež mají společnou hranici s Ruskem.

  Kam dál?
  Americké stíhačky cvičí v Polsku, další manévry budou na Ukrajině (21.3. 2014)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Stoltenberg se stane příštím generálním tajemníkem NATO, tvrdí Norové

  Norský deník Aftenposten přinesl zprávy o tom, že po Andersi Fogh Rasmussenovi se novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance skoro jistě stane bývalý norský předseda vlády Jens Stoltenberg. Na funkci ho navrhla německá kancléřka Angela Merkel loni v září. Podle deníku získal také podporu Francie a Velké Británie. Americký prezident Barack Obama by měl jeho jmenování potvrdit na začátku dubna.

  Dalšími jmény zmiňovanými v souvislosti s funkcí generálního tajemníka NATO jsou Franco Frattini, bývalý italský ministr zahraničí, polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski nebo také José Manuel Barroso, který předsedá Evropské komisi. Rasmussenovi, jenž stojí v čele NATO od srpna 2009, končí funkční období 30. září tohoto roku.

  Kam dál?
  Šéfem NATO by se mohl stát norský expremiér (20.3. 2014)

  Zdroj: The Local (Norsko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media