Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rozšiřování NATO naráží na překážky

Vydáno 07.03.2008

Rozšiřování NATO naráží na překážky
Plány Severoatlantické aliance na rozšíření se dostaly do problémů, když členové Aliance vyjádřili své pochybnosti o možném členství Ukrajiny a Gruzie. Rychlé přistoupení Chorvatska, Makedonie a Albánie také narazilo na překážky. Přípravou na přijetí „jaderského tria“ a přizváním Ukrajiny a Gruzie do Akčního plánu členství (MAP) se zabývali ministři zahraničí členských států NATO na čtvrtečním neformálním setkání.

Proti přijetí Makedonie se postavilo Řecko, kvůli vzájemnému sporu o název této bývalé jugoslávské republiky. „Řecko podporuje kandidaturu Albánie a Chorvatska,“ prohlásila řecká ministryně zahraničí Dora Bakoyannis, ale dodala, že její země bude vetovat vstup Makedonie. „Nikdo nemá rád veto,“ řekla Bakoyannis a slíbila, že „Řecko bude pokračovat v konstruktivní práci na vzájemně přijatelném řešení.“ Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer potvrdil, že Aliance nemůže Řecko přehlasovat. „Je tu člen, Řecko, a nečlen, Makedonie,“ prohlásil Scheffer a zdůraznil, že „NATO pracuje konsensuálně.“

Bývalé sovětské republiky Gruzie a Ukrajina doufaly, že dostanou nabídku k Akčnímu plánu členství (MAP), který připravuje země k eventuálnímu vstupu do NATO. Není však jisté, zda tyto země mají dostatečnou podporu k zahájení tohoto procesu. Svou skepsi vyjádřil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Na Ukrajině ukazují průzkumy veřejného mínění na silný odpor lidí proti vstupu do NATO a členové Aliance byli znepokojeni vyhlášením nouzového stavu v Gruzii v prosinci 2007 z důvodu potlačení opozičních protestů. Obavy také panují z dalšího zhoršování vztahů s Ruskem.

Čtěte také:
O přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP nerozhodnuto
Scheffer: Spor o jméno ohrožuje pozvánku Makedonie do NATO
Řekové by zablokovali vstup Makedonie do NATO

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ministři NATO schválili nový afghánský plán
Kanadskému ministrovi zahraničí Maximu Bernierovi se při jednání s jeho protějšky z NATO dostalo příslibu, že Kanada dostane pomoc na jihu Afghánistánu. Ministři zahraničí podepsali komplexní strategii pro Afghánistán, která by měla být schválena na summitu NATO příští měsíc.

„Naše dnešní diskuse pomůže připravit základ pro hlavní setkání, které proběhne v Bukurešti, kde hlavy států a vlád schválí politicko-vojenský plán, podle něhož budou vedeny naše operace v Afghánistánu v příštích letech jako součást komplexního mezinárodního úsilí,“ prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Kanadský ministr zahraničí Bernier jednal se svými protějšky z Belgie a Francie. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner mu oznámil, že konečné rozhodnutí o nasazení francouzských sil na východě Afghánistánu, jehož oznámení se očekává na bukurešťském summitu, prezident Nicolas Sarkozy ještě neučinil. Belgickému ministrovi Bernier poděkoval za nasazení čtyř letounů Mirage.

Zdroj: Edmonton Sun (Kanada)

---

Ukrajinský parlament schválil rezoluci ke členství v NATO
Ukrajinský parlament schválil rezoluci, podle níž by se o členství v NATO mělo rozhodnout v celonárodním referendu. Pro rezoluci hlasovalo 248 ze 423 poslanců. Čtvrteční zasedání parlamentu bylo první po týdnech jeho paralyzace. „Překonali jsme jednu z nejdelších krizí v historii ukrajinského parlamentu,“ prohlásil předseda parlamentu Arsenij Jaceňuk.

Opoziční zákonodárci, kteří jsou proti připojení k NATO, souhlasili s návratem do práce až poté, co lídři všech frakcí podepsali protokol o porozumění.

Parlament byl zablokován od chvíle, kdy prezident Viktor Juščenko, premiérka Julia Trošenko a předseda parlamentu Arsenij Jaceňjuk poslali v lednu generálnímu tajemníkovi NATO Jaapu de Hoop Schefferovi dopis, v němž vyjádřili svou touhu, aby se Ukrajina mohla připojit k Akčnímu plánu členství na dubnovém summitu NATO v Bukurešti.

Čtěte také:
Ukrajina: NATO rozděluje zemi i parlament
Ukrajina se asi připojí k Akčnímu plánu členství
Ukrajina se chce na summitu přiblížit NATO

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

OSN jmenuje Nora vyslancem v Afghánistánu
Organizace spojených národů jmenuje Kaie Eideho, norského diplomata, svým novým vyslancem v Afghánistánu, kde by měl koordinovat mezinárodní pomoc a podporovat kábulskou vládu při vojenské kampani proti Talibanu. Kai Eide, bývalý norský vyslanec při NATO a zvláštní vyslanec OSN na Balkáně, převezme post, který byl původně nabídnut Paddy Ashdownovi.

Kai Eide má mnohem tradičnější profil pro vyslance OSN, a proto se očekává, že bude afghánskou vládou přijat. V případě jmenování lorda Ashdowna měl Kábul strach, že tato silná politická osobnost zastíní jeho vlastní autoritu.

Jmenování diplomata z Norska, které je jedním z největších dárců v Afghánistánu, zvýrazňuje požadavek Oslo, aby OSN hrála silnější koordinační roli a aby byla dána priorita rekonstrukci a budování institucí.

Čtěte také:
Karzáí nechce, aby OSN zastupoval Ashdown

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

NATO a Rusko doufají v nápravu vztahů
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v pondělí řekl, že NATO a Rusko by měly diskutovat o svých rozdílných názorech a popsal nadcházející setkání mezi NATO a ruským prezidentem Vladimirem Putinem jako velice důležité.

„Ve vztazích mezi Ruskem a NATO by, dle mého názoru, klíčovým slovem měl být závazek,“ řekl Scheffer. „NATO nemůže jednat bez Ruska a Rusko zase bez NATO.“ Vztahy Ruska a NATO byly v poslední době vyostřené kvůli sporným tématům, jako vyhlášení nezávislosti Kosova, protiraketová obrana a kontrola zbrojení.

Prezident Putin, kterému v květnu skončí mandát, přijal pozvání do Bukurešti na dubnový summit NATO, v jehož rámci proběhne setkání Rady Rusko-NATO. „Považujeme to za velice důležité setkání,“ řekl Scheffer.

Čtěte také:
Putin se chystá na summit NATO v Bukurešti

Zdroj: The Moscow News (Rusko)
 

 

tku natoaktual.cz