Rozpočet Pentagonu bobtná s přibývajícími hrozbami
Navzdory volání tamních zákonodárců pro velkých škrtech v obranných výdajích představí americké ministerstvo obrany příští týden nejvyšší vojenský rozpočet v historii země. Může za to stále se prodlužující seznam faktorů, které podle Pentagonu ohrožují americkou národní bezpečnost.
Ministr obrany Robert Gates prohlásil, že vzhledem k složité a nepředvídatelné skladbě bezpečnostních výzev představuje jím navrhovaný rozpočet v rozsahu 553 miliard dolarů "minimální úroveň". Mezi takové výzvy patří pandemie, piráti, obchod s lidmi, rostoucí hladina oceánů, zadlužení, vzdělání, kyberhrozby, boj s terorismem a tradiční soupeření mezi státy.
Kritici Gatesovi vyčítají nekoncepční přístup. "Místo aby se rozpočet podřídil strategii, je to naopak," tvrdí Christopher Preble z konzervativního think tanku Cato Institute. Ozbrojené síly se prý snaží vypořádat s každým možným rizikem, což však znesnadňuje stanovení priorit.
Oproti minulému roku Gates požaduje 3% navýšení obranných výdajů, mimo náklady na válku v Iráku a Afghánistánu. Bude se tak jednat o 14. růst v řadě. Za posledních deset let se rozpočet Pentagonu víc jak zdvojnásobil. S přihlédnutím k inflaci pak ve stejném období vzrostl o 65 %.
Čtěte také:
Rasmussen chce méně škrtů v armádních rozpočtech
Zdroj: Miami Herald (USA)
Humanitární organizace se nyní zajímají i o zločiny Talibanu
Humanitární organizace působící ve válkou zmítaném Afghánistánu přehodnocují svůj postoj a místo na přečiny aliančních jednotek se začínají soustřeďovat na násilnosti páchané povstaleckým hnutím Taliban.
Za změnou přístupu nestojí jen snaha aliančních představitelů v maximální možné míře omezit civilní ztráty a případné incidenty rychle vyšetřit. Podle nevládních skupin NATO v některých případech přizná svoji chybu a snaží se zmírnit její dopad, zatímco na straně povstalců žádné podobné kroky k vidění nejsou. "Dál bezostyšně páchají zločiny," tvrdí Ajmal Samádí, ředitel organizace Afghanistan Rights Monitor.
Mnoho rozezlených aktivistů i obyčejných Afghánců nyní žádá, aby byli povstalci souzeni za válečné zločiny. Podle statistik OSN mají na svědomí víc než tři čtvrtiny všech ztrát civilního obyvatelstva.
Čtěte také:
Civilní ztráty v Afghánistánu rostou, podíl NATO se zmenšuje
Zdroj: The New York Times (USA)
McAfee: Hrozby mobilní komunikace prudce rostou
Šíření chytrých mobilních telefonů a tabletů připojených k internetu poskytuje pirátům na síti nové příležitosti k nelegální činnosti a zneužívání osobních dat, uvedl výrobce antivirového softwaru McAfee. Hrozby spojené s mobilní komunikací podle něj v loňském roce prudce vzrostly.
V nedávno zveřejněné zprávě zaměstnanci McAfee napsali, že počet škodlivých programů, které loni identifikovali, vzrostl meziročně o 46 %. Nejoblíbenějším terčem útoků hackerů budou prý i letos produkty společnosti Adobe, která v loňském roce "předstihla" Microsoft.
Na vzestupu jsou i politicky motivované kyberútoky. Nejaktivnějším v tomto smyslu byla "anonymní" skupina aktivistů, která se zaměřovala na internetové stránky organizací považovaných za nepřátelské vůči serveru WikiLeaks.
Čtěte také:
USA, NATO a EU jednají o kyberbezpečnosti
Shea: Množství kyberzbraní se zvětšuje
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
NATO prodloužilo smlouvu o GPS systému
Severoatlantická aliance prodloužila kontrakt s newyorskou společností Globecomm o poskytování služeb GPS navigace, s jejichž pomocí je monitorován pohyb vojenských jednotek. Hodnota prodloužené smlouvy činí 8,5 milionů dolarů.
Již dříve společnost oznámila, že na přípravu a realizaci tohoto projektu od NATO získala 44 milionů dolarů. Systém Alianci umožňuje kdykoliv identifikovat její i mezinárodní jednotky za běžných situací i při operačním nasazení. To pomáhá předejít třeba palbě do vlastních řad.
Zdroj: UPI (USA)
Šance na mírové urovnání v Afghánistánu mizí, tvrdí studie
Ukončení války v Afghánistánu prostřednictvím dohody s povstalci bude stále těžší, tvrdí dva evropští akademici v nově vydané studii. Problém podle nich komplikuje falešný předpoklad, že Taliban a Al-Káida jsou součástí jednoho teroristického spolčení.
Studie, založená na rozsáhlém průzkumu přímo v místě konfliktu, otevírá řadu otázek o vztazích mezi oběma zmíněnými skupinami, pákistánskými extremisty a povstaleckými elementy v řadě sousedních zemí. Al-Káida i Taliban jsou podle dokumentu nadále dvě oddělené organizace a je třeba začít jednat s vysokými představiteli Talibanu, než ztratí svůj vliv. Mladší, ideologičtěji orientovaná, generace bojovníků je prý totiž náchylnější ke spojenectví s Al-Káidou.
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)